Samsung Galaxy S4 - negyedik, bővített kiadás

Bevezető

A Samsung a Galaxy S szériával verejtékes munkával, hosszú évek alatt, kitartóan és eltökélten dolgozott azon pénzt és energiát nem kímélve, hogy felépítsen egy olyan nimbuszt aktuális csúcsmodellje köré, amire korábban csak az Apple volt képes. Teljesen más irányból álltak neki ennek a folyamatnak, a Samsung ugyanis nem az a cég, ahol ikonikus figurák egy-egy elejtett mondatai mémmé válnak hipszter körökben, hanem kultúrájából fakadóan ezer és ezer jól képzett mérnök és szakember azon dolgozik fáradhatatlanul, hogy egyre tökéletesebb terméket állítson elő.

Samsung Galaxy S4
[+]

A marketinget sem úgy intézik el, hogy a cég iránti rajongásból táplálkozó fanokat várják a pénztárgépekhez, hanem iszonyatos pénzeket költenek el arra, hogy a csapból is a Galaxy S4 folyjon éjjel-nappal. És már a Galaxy S III-nál is láttuk, hogy igen, ez így is működik, ráadásul meg tudják szólítani azt a réteget is, akik egyébként pont semennyire nem érdeklődnek a mobilok iránt. Volt a hétvégén egy kis sörözés, ahová olyan emberek is jöttek, akiknek csak azért fontos a telefon, hogy elérjék őket, de a Galaxy S4-ről mindenki hallott már. Nem mondom persze, hogy ezek a felhasználók instant rohannak venni egyet a megjelenés pillanatában, de amikor esetleg valamiért úgy döntenek, hogy a korábbinál komolyabb gépre váltanak és még anyagi erőforrásuk is van, akkor eszükbe fog jutni, hogy létezik egy Galaxy S4, amiről mindig csak azt hallották, hogy ez most az aktuális csúcsgép, és ha szembejön a szolgáltatói árlistában, akkor hamarabb fognak erre bökni, mint egy Huawei-re, HTC-re, neadjisten Nokiára.

Samsung Galaxy S4
[+]

A Galaxy S III még mindig azon a szinten van, ami bőven elég lehet szinte bárkinek, de nincs megállás, ki kellett tolni az új generációt a gyárból, ez elvárás a felhasználók felől is. És a Samsung meg meri tenni azt is, hogy nem a februári, barcelonai MWC-n rántja le a leplet a csúcsmodellről, hanem szépen megnézi, hogy a többiek mivel rukkolnak elő, s ha szükséges, akkor visszaülnek a tervezőasztalhoz, hogy pár hónappal később tutira megüssék a konkurenciát. Amiből nincs sok. Jelenleg a HTC One említhető egy lapon a Galaxy S4-gyel, de annak piaci bevezetése beszállítói problémák miatt akadozik. Nem is meglepő, hiszen ha mondjuk ugyanattól a lapkagyártótól a HTC rendel X darabot, akkor a Samsung 20X-et fog a volumen miatt és bizony a piac úgy működik, hogy előbb a nagyobb, több lóvét hozó rendelést fogják teljesíteni. Két hasonló képességű vetélytárs akad még a világpiacon (direkt nem ide véve a Kínában népszerű Oppo, Meizu és Xiaomi modelleket), az egyik a már kapható Sony Xperia Z, amely hardverben kissé elmarad, a másik pedig a még nem elérhető Asus Padfone Infinity, ami viszont még nincs piacon, és itthon a hírek szerint nem is lesz.

A Samsung tehát nem maradt le semmiről, de ha esetleg egy hangyányival késnének is, akkor is az történik, hogy olyan marketinget tolnak a csúcsmodell alá, hogy ha az adott esetben egy kijelző nélküli, kőkorszaki modell lenne, el tudnának belőle adni komoly mennyiséget. Persze utána a dzsihád csak halovány gyermektréfa lenne ahhoz képest, amit a koreaiaknak le kéne nyelniük, de ez a veszély nem fenyeget, a Galaxy S4 igyekszik tényleg olyan készülékké válni, ami kielégítheti az összes igényt. Amiből ráadásul van bőven, a technikailag fogékony, a téma iránt egyébként is érdeklődő és a netes világban hangadónak, véleményformálónak számító felhasználók el is várják, hogy az S4 olyan legyen, ami nem kérdez. Fém házat, Full HD felbontást, PureView szintű kamerát, szélvészgyors működési sebességet és ellentmondást nem tűrő hangminőséget szeretne a nép, ami persze abszolút lehetetlen, de azért persze a Samsung megpróbálja, amiben pedig esetleg mégsem lenne a csúcson, azt ezernyi csicsa, szolgáltatás, mókusvakítás és néha tényleg hasznos apró szolgáltatás igyekszik kompenzálni.

Tartozékok, külső

Hivatalos dobozt mi is csak képen láttunk egyelőre, amit kicsit sajnálunk, mert a csomagolás nagyon kellemes, hiszen újrahasznosított papírból készül, ami látszik is rajta. Belül nincs semmi extra, a mi fehér készülékünkhöz fehér USB kábel, töltőfej és füles tartozott. Ez utóbbi agybadugós (hallójáratos) kialakítású, van rajta mikrofon és felvevőgomb, minősége megfelel a kinézetének, azaz korrekt, a mélyek erősek, viszont nincsenek különböző méretű gumiharangok (legalábbis mi nem kaptunk), tehát ha nem olyan a fülünk mérete, mint ahogyan azt Koreában kifundálták, akkor megette a fene az egészet. A fekete színű eszközhöz is fehér tartozékok vannak.

Samsung Galaxy S4
S III és S4 egymás mellett[+]

A Galaxy S4-nek több fontos újítása is van az elődmodellel összevetve. Egyrészt megnőtt a kijelző, majdnem 5 inches (4,99), a felbontás immáron Full HD, viszont ezt az egészet szinte hajszálra ugyanakkora házba csomagolta be a Samsung, mint a korábbi készülék 4,7 inches ablakát. Ennek megfelelően főleg oldalt láthatjuk, hogy igen vékony a karima, az ötödik generációnál remélem, hogy már rá is fog fordulni a kijelző kicsit az oldalsó élekre. Miután hosszában sem nőtt a telefon, ezért alul és felül is kicsit kevesebb a hely. Lent középen továbbra is fizikai gomb visz a kezdőlapra, mellette a menü és a vissza funkciók érintőbillenytűi ülnek, fehér megvilágítással. A középső kezelőszervnek ilyesmi nem jutott, nem nagyon érteni, hogy miért.

Samsung Galaxy S4
Egy sereg tok és flipcover[+]

A kijelző felett szenzorok találhatók, nem is kevés. Az egyik kör alakú luk egy LED, ami piros, zöld és kék színben tud világítani és villogni. Itt van az előlapi kamera, amelynek 2 megapixeles felbontás adatott meg, itt van a fényérzékelő és a közelségszenzor is. A mi fehér példányunk (kedves Samsung, legközelebb küldjetek feketét, azt jobb fotózni), csillogó, fényben apró pöttyöket lehet rajta észrevenni, az egészet pedig kijelzőstül Gorilla Glass 3 védi, ami elvileg háromszor ellenállóbb, mint a Gorilla Glass 2. Hát, ezt nem próbáltuk ki, de ha mégis megkarcolódna, akkor a karcokat a gyártó szerint 40%-kal nehezebb észrevenni. Fontos információk ezek gyémántgyűrűs embereknek. Szerencsére sikerült egy fekete modellre is szert tennünk, az sem csúf, sőt, a hátlap például véleményünk szerint valahogy pofásabb így.

Samsung Galaxy S4
[+]

A másik nagy újdonság, hogy a fémet istenítők imája meghallgattattak, ha nem is lett az egész burkolat fém, legalább a körbefutó keret alumínium. Ebbe ágyazódnak be az oldalsó kezelőszervek és csatlakozók, felül a 3,5 mm-es jack lukat találjuk és egy apró kis pöttyöt, ami nem más, mint egy infraport. Juhú, a HTC után az S4-be is visszatért egy olyan interfész, amiről azt hittük, hogy kihalt a telefonokból a GPRS megszűnésével, de a tévék távirányítását a mai napig is ezzel oldja meg mindenki, így visszakerült a készülékbe. Értelemszerűen azért, hogy a telefonnal is tudjuk vezérelni. Bal oldalon vannak a hangerőt szabályozó gombok, jobbra került a kijelző feloldását és lezárását szabályozó billentyű, alulra pedig a microUSB, ami természetesen MHL kompatibilis. Dedikált kameragomb tehát ezúttal sincs, nem akarom ezt túlmisztifikálni, de nekem hiányzott.

Samsung Galaxy S4
[+]

A hátlap továbbra is polikarbonát, ijesztően vékony, persze erre csak akkor derül fény, ha - szó szerint - lehámozzuk a telefonról. Viszont nagyon rugalmas, nem úgy néz ki, mint ami okvetlenül el akarna törni, de hát Dexter sem úgy néz ki, mint egy sorozatgyilkos. A hátlap viszonylag ingerszegény, középre, felülre került a kamera, alá egy ledes villanó, kicsit lentebb a gyártó felirat ékeskedik, legalul pedig a hangszóró kapott némi kitörési lehetőséget. Az összeszerelési minőségre nem lehet panasz, a fémes keret sokat dob az összképen, a design viszont nem akar, vagy nem mer nagyon újszerű lenni, mínusz két dioptriával egy méterről már vidáman összekeverhető az S III és utódja, hiszen méretben is csaknem azonosak. A S4 talán egy picit elegánsabb, talán egy picit férfiasabb a fém keret miatt, de összességében a külső inkább tűnik az S III ráncfelvarrásának, mintsem egy alapjaiban újratervezett eszköznek. Erre persze a belbecs masszívan rácáfol, de a külsőnél érezhetően inkább a biztonságra törekedtek a Samsungnál, nem akartak semmi radikális változtatást, hiszen az S III sikere után ennek a generációnak is legalább akkorát kell szólnia.

Samsung Galaxy S4
[+]

Kijelző, gesztusok

Nem hiába szenteltünk külön oldalt a Galaxy S4 kijelzőjének, a megjelenítő és az előlapi szenzorok ugyanis számos okosságot kínálnak. Maga a panel 4,99 hüvelykes képátlóval és 1080 x 1920 képpontos felbontással rendelkezik, a pixelsűrűség így eléri az igen magas 441 ppi értéket. A kép tehát tűéles, a képpontokat szabad szemmel szinte lehetetlen megkülönböztetni, a betekintési szögek közel 180 fokosak, a fényerő átlagos, ám utóbbi tekintetében jóval erősebb a Galaxy S III-nál. A Super AMOLED technológiából kifolyólag sztenderd RGB mátrix helyett pentile mátrix alpixel-elrendezést kapunk, ennek hátrányait viszont a magas pixelsűrűségnek hála nem lehet észrevenni, a sávosodás és a kontrasztos felületeknél látható szőrösödés szinte sehol nem tapasztalható. A színhűség is rendben van: a fekete éjsötét, a fehér pedig rengeteget fejlődött, a régebbi modellek esetén látható zöldes árnyalatok teljesen eltűntek. A kijelző színeinek élénksége négy lépcsőben állítható (dinamikus, szokásos, professzionális fénykép és film), Bekapcsolható az angolul adapt display-nek nevezett optimalizációs eljárás is, mely az előlap bel felső sarkában találató RGB-szenzor alapján automatikusan finomhangolja a panel paramétereit. A Super AMOLED mellett szól egyébként a visszafogott fogyasztás, a Galaxy S4 kijelzőjének az információk szerint kevesebb áramra van szüksége a rivális technológiáknál.

Samsung Galaxy S4
[+]

A beállítások között találtunk egy, a kijelző érzékenységét jócskán növelő opciót, melyet aktiválva akár kesztyűvel is vezérelhető a telefon. A megoldás hasonlít a Nokia Lumia 920 és a Sony Xperia sola esetében tapasztalhatóhoz, télen kimondottan jól jöhet majd. Erre épít az úgynevezett az air gesture is: a telefon képes a panel felett néhány centiméterrel is érzékelni az ujjakat. Ezt néhány speciális szolgáltatásban használhatjuk ki, elérhető például az érintés nélküli hívásfogadás, görgetés és előnézeti kép is, ám sok előnye nincs a használatának, hiszen a funkció előcsalásához szükséges másodperc alatt érintéssel könnyen elvégezhetőek a műveletek.

Samsung Galaxy S4
[+]

Mindent összevetve egy remek minőségű megjelenítőt kapunk, mely bár Super AMOLED technológiát használ, a technológiára jellemző gyermekbetegségeken sikeresen túlléptek a mérnökök. A Full HD kijelzős mezőnyben véleményem szerint a One talán egy fokkal jobb nála, ám ezen a szinten már nagyon apró eltérésekről van szó, mely inkább az egyéni preferencia kategóriába esik.

Full HD telefonok egymás közt
Samsung Galaxy S4 HTC One Sony Xperia Z
Képátló 4,99 hüvelyk 4,7 hüvelyk 5,0 hüvelyk
Pixelsűrűség 441 ppi 468 ppi 441 ppi
Technológia Super AMOLED Super LCD 3 TFT (Bravia Engine 2)
Alpixel-elrendezés Pentile RGB RGB

Samsung Galaxy S4
[+]

A kijelző felett jobbra található a gestusérzékelő, segítségével néhány mozdulattal is vezérelhető a mobil. A szenzor előtt hadonászva lapozhatunk jobbra és balra a galériában, illetve a weboldalak is görgethetőek egy jól irányzott függőleges legyintéssel. Kevésbé jó hatásfokú az intelligens görgetés, mely a fejbiccentéseket figyelve lapozza a weboldalakat; bólogatás helyett a készülék döntését figyelő módot kiválasztva viszont már rendben van a dolog. Az intelligens képernyőzár nem kapcsolja ki a kijelzőt, amíg aktivitást észlel, az intelligens szünet leállítja a videólejátszást, ha félrenéz a felhasználó. Az intelligens elforgatás a Galaxy S III-ban tapaszalható módon vezérli a tájolást, a kijelzőt végigsimítva képernyőfotót lehet készíteni, a panelt letakarva pedig némíthatjuk a telefont. Továbbra is lehet hívást kezdeményezni a mobilt fül mellé emeléssel, ilyenkor értelemszerűen az aktuálisan aktív kontaktot tárcsázza a mobil. Ezek mellett néhány alkalmazást hangutasításokkal is lehet vezérelni, ez azonban nem működik magyar nyelven.


[+]

Hardver, menü

Mint az az elődmodellek esetén is tapasztalható volt, a Galaxy S széria legifjabb tagja is több kiadásban kerül piacra, melyek között lényeges eltérés van a hardvert tekintve. Bizonyos régiókban a Samsung saját gyártmányú Exynos lapkakészletének legújabb, nyolcmagos processzorral szerelt változatát pakolják a borítás alá, máshol pedig egy Qualcomm Snapdragon 600 SoC látja el a számítási feladatokat (ez egyébként az I9505 típuszámú kiadás). Magyarországon is az utóbbi modell lesz kapható, így az Exynos 5 Octa ismertetésétől eltekintünk jelen cikk keretein belül, további információért ezen a linken érdemes körülnézni.

A Snapdragon 600 lapkát a januári CES alkalmával mutatta be a Qualcomm, így egy igen friss megoldásról van szó, mely nem mellesleg jelenleg a legerősebb a piacon. A 28 nanométeres csíkszélességű chipset lelke a négymagos, magonként legfeljebb 1,9 GHz órajelen pörgő, ARMv7 utasításkészletű Krait 300 processzor, a grafikus számításokat egy Adreno 320 GPU látja el. Ezek mellett 2 GB kétcsatornás LP-DDR3 RAM (az LP az alacsony energiafelvételre utal) áll az alkalmazások rendelkezésére, a háttértár kiviteltől függően 16, 32 vagy 64 GB kapacitású lehet. Utóbbit microSD-kártyával bővíthető, itt szintén 64 GB a maximális méret. A Samsung üdvöskéjén kívül jó pár készülék épül a Snapdragon 600-ra, többek között a HTC One, az LG Optimus G Pro, az ASUS Padfone Infinity és a ZTE Grand Memo is a szóban forgó lapkával van szerelve, ám az ötösfogatból jelenleg mindössze a HTC zászlóshajója kapható.

Szintetikus tesztek
Benchmark Galaxy S4 HTC One Sony Xperia Z Galaxy S III
AnTuTu 23270 pont 23743 pont 20859 pont 17563 pont
Geekbench 2 3036 pont 2678 pont 2084 pont ?
Linpack (single) 335,333 MF. / 0,25 s 305,961 MF. / 0,27 s 214,408 MF. / 0,39 s 57,107 MF. / 1,47 s
Linpack (multi) 807,018 MF. / 0,21 s 746,313 MF. / 0,23 s 611,111 MF. / 0,28 s 189,088 MF. / 0,89 s
Smartbench 2012 1.0 Prod. 7318 pont 6750 pont 4905 pont 4020 pont
Smartbench 2012 Games 2735 pont 2808 pont 2402 pont 1647 pont
Quadrant Standard 10153 pont 12252 pont 7817 pont 5880 pont

Hardveres fronton tehát nincs probléma, ismét az aktuális csúcsot kapjuk, de ezen már nem is lepődik meg az ember a Galaxy S széria tagjait ismerve. Mindez tisztán látszik a szintetikus tesztek eredményein is, tesztalanyunk a HTC One-nal van egy szinten, a piac további szereplőit egyenesen leradírozza a palettáról. A működési sebesség folyamatos, az alkalmazások azonnal megnyílnak, az erőforrás-igényes feladatok nem jelentenek akadályt, a szoftverek egyidejű futtatása és a köztük történő váltás szélsebes. Persze néha egy-egy apró röccenés, pillanatnyi gondolkodás tapasztalható, ám ez Android alatt gyermekbetegség, bizonyára csak mi nézzük ilyen szigorú szemekkel a készüléket, valószínűleg egy átlagfelhasználó számára fel sem tűnne a jelenség.

A rendszert tekintve szintén nincs ok panaszra, a HTC-vel ellentétben a Samsung a naprakészségre is odafigyelt: telefonon az Android legfrissebb, 4.2.2-es verziója fut. A dél-koreai vállalat egyébként kimondottan odafigyel a frissítésekre, számos tavalyi és néhány tavaly előtti modell is az elsők között kapta meg a Jelly Bean rendszert, ráadásul nem kizárólag felső kategóriás készülékekről van szó, szimpatikus módon a középszintet sem hanyagolják el.

A gyári Holo UI-t sutba dobva természetsen TouchWizre cserélték a felhasználói felületet. Nem tapasztalható látványos fejlődés az előző verzióhoz képest, inkább kis finomításokkal, nüansznyi részletekkel élt a mérnökcsapat. Jópofa, hogy a kijelző tetején látható állapotsáv háttere átlátszó, a képernyőzár esetében a fordrozódó víz effektet fénycsóvára cserélték (de a beállítások között egy mozdulattal visszaállítható). Aktiválható az úgynevezett egyszerű üzemmód is, mely visszafogottabb felületeket és nagy méretű ikonokat jelent. A 4.2-ben debütáló képességek tesztalanyunk esetében is megjelentek, ilyen például a fentről két ujjal lehúzható, a beállítások jókora részét tartalmazó felület, a daydream névre keresztelt képernyőkímélő és a kijelzőzár minialkalmazásai. Az osztott képernyős alkalmazásfuttatás a Galaxy S4 esetében is remekül teszi a dolgát, aktiválás után a vissza gomb lenyomva tartásával húzható elő a kapcsolódó panel. Az összkép továbbra is egy vidám, színes kavalkádra emlékeztet, talán túlságosan is: a HTC One vagy a gyári Android felasználói felülete sokkal érettebb, elegánsabb megjelenést sugároz. Utóbbi persze szubjektív, pontot nem vonunk le érte, hiszen funkcionálisan nincs hátrányban a konkurenciához képest.

Extra szolgáltatások

A Galaxy S4-en előre telepítve elérhető a Samsung sport- és egészségügyi szolgáltatása, az S Health. A felhasználó beállíthat különféle célokat, nyomon követheti a fejlődést és az általános egészségi állapotot, az alkalmazás továbbá egy lépésszámlálót és egy étkezéskövetőt is tartalmaz. Érdekes funkció a komfortszint, mely a beépített szenzorok adataiból állapítja meg a hőmérsékletet és a páratartalmat, melyek alapján megmondja, hogy az adott környezetben mennyire érdemes sportolni. Ebben számos, a telefon mellé megvásárolható külső eszköz segíthet, ilyen például a mérleg, az intelligens karkötő és néhány egyéb mérőműszer, melyek adatait egy rövid szinkronizálás után az S Health alkalmazás is számon tart.

Hasznos funkció a WatchON is, mellyel a HTC megoldásához hasonlóan az infra porton keresztül távirányítóként is használható a mobil. Számos televízióhoz és egyéb eszközhöz tartalmaz meghajtóprogramot, bizonyos országokban pedig műsorújságot is meg tud jeleníteni. Ide tartozik, hogy a Galaxy S4 az első olyan készülék, mely kompatibilis a hamarosan érkező HomeSync-kel, mely egy médialejátszó és egy NAS funkcionalitását tömöríti egy készülékbe; tömören egy androidos set top boxról van szó.

Érdemes beszélni a KNOX-ról is, mely igazából egy szolgáltatáscsomag, célja az Android biztonságosabbá tétele, ezáltal pedig az üzleti szférába történő térnyerés. A KNOX képességei négy nagy csoportba sorolhatók. A platform védelem hozzáférésvezérléssel foglalkozik (testre szabható Secure Boot, ARM TIMA és SE-Androiddal kiegészített kernel a kulcsszavak), az alkalmazásszintű védelem biztonságos VPN-hálózatot, 256 bites AES-sel titkosított háttértárat és egy speciális alkalmazáskonténert tartalmaz. A távoli készülékelérést megvalósító funkciók mellett üzleti használatra is ajánlott a mobil, utóbbi igen részletes testreszabási opciókkal kecsegtet.

A GroupPlay segítségével néhány S4 tulajdonos ad-hoc diszkót alakíthat ki, egy NFC-alapú párosítás után WiFi Directen kommunikálnak a készülékek. Kettő vagy több készülék esetén sztereó, öt telefon összekapcsolásával pedig térhatású hangzás is elérhető. A GroupPlay emellett dokumentumok megosztására és hálózati játékra is használható. Az S jegyzet egy jegyzetelőprogramot takar, az S Fordító pedig egy több nyelven tudó fordítóprogram, ami magyarul nem beszél. Az Optikai olvasó szintén egy fordítóprogramot jelöl, mely a kamerát használva olvassa be a szövegeket meglehetősen jó hatásfokkal; magyarul szintén nem tud. A ChatON egy Samsung fejlesztésű multiplatform csevegőprogramot takar. A Samsung Apps névre hallgató alkalmazásbolt mellett a Samsung Hub is elérhető, mely a gyártó által használt hubok utódja, játékok mellett magyar könyveket és filmeket is tartalmaz. A DLNA-alapú tartalommegosztásra egy külön alkalmazás jár, mely Samsung Link névre hallgat.

Az S-szolgáltatások mellett néhány külső extra program is helyet kapott a fedélzeten. A TripAdvisor az utazó kedvű felhasználók számára jöhet jól, a program segítségével indulástól érkezésig megtervezhető a vakáció. Az alkalmazáslistában megtalálható a Dropbox kliense is, a közkedvelt felhő alapú tárhelyben 48 GB ajándék tárhely jár a Galaxy S4 tulajdonosoknak, mindezt két évig lehet kiélvezni. Néhány Google-extrát is lehet találni, ilyen például az Earth, a Talk, a Google+ és a Chrome, de természetesen a Play Áruház is előre telepítve elérhető.

Multimédia

A hátlapra 13 megapixeles, BSI szenzoros kamerát tett a Samsung, szó nincs itt Ultrapixelről, itt bizony megkapjuk a felbontást masszívan. Mondjuk ehhez 4:3-ban kell fotózni, így elérhető a 4128 x 3096 képpont, ha 16:9-be kapcsoljuk a masinát, akkor ez 4128 x 2322 pixelre módosul. Lőttünk fotókat így is, úgy is, meg egy csomó más módszerrel is, ugyanis a Galaxy S4 átdolgozott kamerája elég sokféle ökörködésre kínál lehetőséget amellett, hogy egyébként egész jó fotókat is tudunk vele csinálni. Előbb a 4:3 arányú képekből mutatunk egy csokornyit:

Itt pedig a 16:9-es képeink következnek:

Az elkészült képekkel összességében kifejezetten elégedettek voltunk. A dinamikatartomány jónak mondható, a zaj nincs bántóan jelen, az algoritmus viszont kicsit mossa a részleteket, ez leginkább a vonalélességnél érhető tetten. Éjszaka viszont nem brillírozik a masina, a fényviszonyokkal együtt a képminőség is rohamosan romlik. De még csak most jön a java. A kamerát elindítva ugyanis a felület úgy épül fel, hogy a kép jobb oldalára kerül az exponálás, a videómód és a különböző spéci üzemmódok vezérlése. Bal felül válthatunk előlapi kamerára, illetve dupla kamerára, ami annyit tesz, hogy egyszerre csinál képet mindkét optikával, s azokat valami általunk választott módon megjeleníti egy fotón, készítettünk is rá egy béna példát itt lent.

Samsung Galaxy S4 PIP
[+]

A bal felső sarokból tudjuk előrángatni a mélyebb beállításokat. Felbontás, arcészlelés, ISO, fénymérés módja állítható, kapcsolható a geotagging, az időzítő, a vaku. Van hangvezérlés, azaz bizonyos szavakra történik az exponálás, illetve az is beállítható, hogy a hangerőt szabályozó gombok zoom, avagy exponálási feladatot lássanak el. A videóbeállításokban lassított és gyorsított felvételt tudunk kérni, előbbire mutatok egy csodálatos példát ide kattintva, a felbontás természetesen alacsonyabb ilyenkor. Normál videózás közben azonban teljes felbontásban tudunk fotózni.

A kereső jobb alsó sarkából lehet előrántani az üzemmódokat. No, itt aztán lehet alkotni bőszen, az automata módon mellett még további tizenegy lehetőség van, köztük ott van a sport mód (rövid expozíciós idő), panoráma és éjszakai, a többi viszont vegytiszta marhulás. A szép arc megpróbálja elkenni a bőrhibákat, a legjobb fénykép öt fotót csinál és mi választhatjuk ki a legjobbat, a legjobb arc ugyanez, de egy képen több fejet lokalizál és külön-külön megjelelölhető, hogy ki, melyik verzióban néz ki a legjobban. A HDR-t magyarul kőkeményen MDT-re fordították (magas dinamika tartomány), de a legjobb módok még csak most jönnek.

Samsung Galaxy S4 PIP Samsung Galaxy S4 PIP

A fenti két kép a drámai felvétel, ha fixen tartjuk a telefont és valami / valaki keresztülmozog a képen, akkor öt képet csinál a telefon, ezeken a mozgó dolog minden fázisa látszik. Fent van két ilyen felvétel, látszik, hogy mire való, de az igazság kedvéért hozzá kell tenni, hogy azért elég sokat kell szórakozni, mire az ember ráérez, hogy mikor, hogyan, milyen gyors dolgokat tud megörökíteni.

Samsung Galaxy S4 PIP
[+]

Az animált fénykép nevű okosság gifet készít, a trükk annyi, hogy a kis ujjunkkal meg tudjuk adni, hogy a kép melyik része legyen fix és melyik mozogjon. Ezzel is játszottunk egy kicsit, eredménye fent látható, kattintás után (mert nem fogunk egy 18 megás animgifet beilleszteni a cikkbe csak úgy). A radír mód kifejezetten jól jön, ha egy olyan területet szeretnénk megfotózni, ahol sűrűn elsétálnak gyalogosok, ugyanis képes az algoritmus eltakarítani a népeket az eredményről, persze csak akkor, ha azok nem álldogálva beszélgetnek, hanem tényleg haladnak A-ból B-be. Az utolsó okosság a hangos kép ami semmi extra, csak annyi, hogy a fotó készítése után kilenc másodpercünk van, hogy valami elmés gondolatot is megosszunk, de ezt csak Galaxy S4-en lehet visszahallgatni.

Samsung Galaxy S4
[+]

Videót persze Full HD-ban nem csak felvesz, hanem erőlködés nélkül le is játszik, a feiratokat is gond nélkül megjeleníti. Az S III-ban megismert pop play itt is működik, azaz a videót le lehet méretezni kisebbre és oda tenni a kijelzőn, ahová akarjuk, mellette pedig látszik a menü. Még van egy extra szolgáltatás, az angolul Story Book névre hallgató megoldás (magyarul Sztori Album), ami kiválasztott képekből csinál fotóalbum jellegű megjelenítést, ami elsőre nem okoz extázist, ám ha 10 oldalas albumot kreálunk, akkor azt néhány gombnyomással meg is lehet rendelni, és elküldik postán. Igen, Magyarországra is, bár nem olcsó (minimum 7 euró), a szolgáltatást a Blurb nevű cég biztosítja.

A zenei képességek kettős érzést keltettek bennem: bár a lejátszó remekül teszi a dolgát, az FM-rádiót egy csúcstelefonból kihagyni nem szép dolog. De visszatérve a zenelejátszóra, a Zenék alkalmazás korrektre sikeredett, minden elvárt funkciót el tud látni: kezeli a lejátszási listákat, megjeleníti az albumborítókat és a dalszövegeket, állítható a lejátszási sebesség, a Zenesarok funkció pedig hangulat alapon kategorizálja a muzsikákat. A SoundAlive egy hangszínszabályzót takar, az Adapt Sound a felhasználó hallásának megfelelően kalibrálja be a hangzást, ehhez végig kell szaladni egy rövid, fülészeti vizsgálathoz hasonlító teszten. A telefon kihangosítva egyébként elég jól szól, viszonylag nagy hangerő mellett is torzításmentes tud maradni.

Adatátvitel, akumulátor

Technológiáját tekintve a Galaxy S4 minden ismert vívmányt felvonultat, ami csak eszünkbe tud jutni a témában. Mobilhálózatokon LTE is megvan neki, ami jó hálózati körülmények esetén akár 50 Mbps sebességet is jelenthet, bár itthon 60 Mbps fölé is tudtunk már menni. No, nem mintha az 50 Mbps tempóval sok probléma lenne. Nyilván ha nincs 4G, akkor van HSDPA és a többi, régebbi technológia is elérhető. Természetesen akad WLAN, mindenféle szabványt tud, 802.11 a/b/g/n/ac, hogy pontosak legyünk. Van hotspot funkció, WiFi Direct, a Bluetooth pedig 4.0-s és ismeri az LE (Low Energy) szabványt is, hogy kímélje az akkumulátort. Mondjuk ehhez a másik eszköznek is képesnek kell ilyesmire lennie.

Samsung Galaxy S4
[+]

Az alsó microUSB csatlakozó MHL-kompatibilis, a Samsung a készülék piacra lépésével egyidőben megkezdi az MHL adapter forgalmazását is, hogy tévére is köthessük a masinát. Nyilván ez azt is jelenti, hogy az USB OTG sem jelent gondot, azaz egeret, pendrive-ot egy megfelelő átalakító után szintén rádughatjuk a motyóra. Nem hiányzik a DLNA, nem hiányzik az NFC, s természetesen kapunk GPS modult, ami ismeri a GLONASS szabványt is. Gyorsan pozícionál, stabilan tartja a jelet.

A gyári böngésző kapcsán már írtunk korábban, a döntögetős és tekintetkövető görgetés hasznosságáról megoszlanak a vélemények, nekünk speciel eszünkbe sem jutna ezzel vagizni, de a browsernek ettől eltekintve is vannak előnyei. Egyrészt in-app fényerőállítás van benne, azaz a rendszerben levő beállítástól független értéket is megadhatunk neki. Másrészt nagyon intelligensen nagyít és tördel, ezeket lehet is mindenféle módokon külön is paraméterezni. Flash támogatás azonban gyárilag nincsen, de rátölthető. A meglátogatott oldalt egyből ki tudjuk nyomtatni WiFi-n keresztül, le lehet menteni komplett weboldalakat előre, ha mondjuk utazásunk közben tudjuk, hogy nem lesz net és olvasgatni kívánunk és persze letilthatjuk a képek megjelenítését, ha spórolni akarunk a megabájtokkal. Mit is nem írtam le? Hogy a görgetés, nagyítás, tördelés villámsebesen megy? Hát, azt hiszem, hogy ez alapvető.

Samsung Galaxy S4
[+]

A hátlap alá tett akkumulátor papíron elég combos, hiszen 2600 mAh teljesítményű. Ennek ellenére nekünk egyelőre egy napos üzemidőt sikerült belőle kicsiholni, persze nem kíméltük nagyon a masinát. Ha bekapcsoljuk az energiatakarékos módot, akkor állítólag ez akár meg is duplázódhat, dr. Kind épp a cikk írásakor tölti csutkára az akkumulátort, hogy utána megvizsgálja ennek a mendemondának a valóságtartamát. A Samsung a Galaxy S4-hez forgalmazni fog indukciós töltésre képes hátlapot, s persze padet is, de ha valakinek már van töltőállomása, akkor azzal is működni fog, ugyanis a koreaiak megoldása is a Qi szabvány szerint készül. Hopp, erről pont van egy fotónk is:

Samsung Galaxy S4
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy S4 i9505
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9,5 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Folyamatosan azt éreztük, hogy a Galaxy S4 nagyon jó gép, de az S III-hoz képest nem olyan nagy ugrás, mint vártuk. Persze nehéz lett volna ennél nagyobbat gurítani, nincsenek még meg azok a technológiák, amik megváltoztathatják a formatervet (hajlított kijelző), vagy az üzemidőt, vagy éppen a teljesítményt. Ez a gép most közelít ahhoz, amit ki lehet hozni emberi áron a jelenlegi megoldásokból, bár így is nagyon morcos árcédulával kezd, egyelőre 230 ezer forintos összegek röpködnek, de ez remélhetőleg májusban azért jó 50-60 lepedővel kevesebb lesz és beáll a HTC One szintjére. Ami még mindig nem kevés, de tényleg ez a két gép van jelenleg a trónon. Nem tisztünk közöttük győztest hirdetni, mindkét masinának megvannak az erősségei. A Galaxy S4-ben végre van fém, a kijelző mindenképpen nagy fejlődés, és soha életünkben nem láttunk még ennyi apró különlegességet, hasznos és haszontalan funkciót egyetlen telefonba besűrítve. Persze tudunk mondani hiányosságokat, a rádió tipikusan ilyen, a kamera interfésze sem mindig elég logikus, és van egy sereg olyan mókusvakításra alkalmas fejlesztés, amivel lehet marketinget építeni, de a hétköznapok során olyan nagyon nem használjuk. Az S4-et óvatosan tervezték meg, nem került bele semmi radikális újítás, de mégis nagyon sok ponton változott az elődhöz képest, elég ha csak a Full HD kijelzőre, a villámgyors processzorra, az adatátviteli funkciók tárházára és a számos extra szolgáltatásra gondolunk. Lehet persze fanyalogni a műanyag ház miatt, de szerelési szempontból tutira ez a jobb megoldás, a pentile matrix technológiát ilyen felbontás mellett csak mikroszkóp alatt lehet érzékelni, a szappanszerű design pedig ízlés kérdése. Az S4 szlogenje az, hogy "társ a mindennapokban" és ennek a telefon maradéktalanul megfelel, annyi exrta funkciója van, hogy az ember örökké babrálná, szélsőséges esetben még az is előfordulhat, hogy néhány embernek ez lesz az egyetlen társa a mindennapokban. Már amíg le nem merül.

Samsung Galaxy S4
[+]

Úgy gondoljuk, hogy a Samsung biztosra akart menni és ezúttal jól döntöttek. Az S4 a Galaxy S III alapos átgondolásából született, a kor csúcsmodelljeivel támasztott követelmények szerint módosított hardverrel, tovább folytatva az S széria hagyományait és minden esélye meg van arra, hogy újra eladási rekordokat döntögessen. Plecsni szempontjából mi most úgy döntöttünk, hogy jelenleg ismert ára ellenére is rásütjük az Ajánlott plecsnit, mert ha a HTC One-nal lesz azonos árban, akkor attól összességében biztosan nem marad el.

Samsung Galaxy S4

Bog & Dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S4 i9505
Samsung Galaxy S4 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 136,6 x 69,8 x 7,9 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,99 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 600
Processzor típusa négymagos, 1,9 GHz órajel, Krait 300
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 320
RAM mérete 2 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 / 32 / 64 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / van / van
LTE 100 Mbps letöltés / 50 Mbps feltöltés
IrDA / Bluetooth van / 4.0 A2DP, EDR, LE
WiFi 802.11a/ac/b/g/n, WiFi hotspot, DLNA, WiFi Direct
USB microUSB 2.0 (MHL2)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő / GLONASS vevő van / van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Dropbox, Diktafon, Fájlböngésző, Ch@tON, Samsung Apps, Samsung Hub, Samsung Link, WatchOn, S-Voice, S-Fordító, Optikai olvasó, S-Jegyzet, S-Helath, Fotóalbum, Group Play, Tripadvisor
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel Full HD@30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2600 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő nincs adat
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásérzékelő, közelségérzékelő, fényérzékelő, giroszkóp, tekintetkövetés

Azóta történt

  • Mobilarena TV: az S4 illetékes válaszol

    Vendégünk lesz a mai adásban, a Samsungtól érkezik a szakember, hogy a Galaxy S4-gyel kapcsolatos kérdésekre élőben próbáljon meg válaszolni. Emiatt fél 7-kor kezdünk.

  • Elnézést kért a Samsung

    Több mint nyolcszázezer dolláros büntetésére számíthat a Samsung a tajvani részleg tisztességtelen reklámeszközei miatt.

  • Új formaterveket tesztel a Samsung

    A kavics és természet inspirálta formavilág helyett jóval markánsabb vonalvezetésre válthat a dél-koreai gyártó.

  • Galaxy blog: Exkluzív tartalmak Galaxy S4-re

    A dél-koreai gyártó bevett szokása, hogy speciális kiadásokkal örvendezteti meg az új csúcstelefonok tulajdonosait, ez alól pedig az S4 sem lett kivétel.

Előzmények

Hirdetés