Samsung Galaxy Tab S8 és Tab S8+ - méretvariációk egy témára

A Galaxy Tab S8 széria kisebb modelljei tulajdonképpen semmiben nem maradnak el az Ultrától, csak méretválasztékot biztosítanak.

Bevezető, kijelző, kialakítás

A Galaxy Tab S8 széria modelljei között tényleg csak méretbeli eltérések vannak, leszámítva azt, hogy a legkisebb Tab S8 LCD panelt kapott, míg a Tab S8+ és az Ultra Super AMOLED megjelenítőt kínálnak. A 120 Hz, a HDR10+ támogatás és a magas felbontás viszont ismét közös jellemző, ahogy a fém ház és az S Pen támogatás is, maga a toll pedig szériatartozéka. Úgyhogy igazából tényleg csak azt kell eldönteni, hogy mekkora méretű eszközre van szükségünk. Ezt pedig kompromisszummentesen tehetjük.


[+]

Azt leszögezhetjük, hogy a 14,6 hüvelykes Ultra ultra nagy, támaszték nélkül meglehetősen kényelmetlen, tömegben sem elhanyagolható, de a 12,4 hüvelykes panellel szerelt Tab S8+ sem nevezhető éppen kicsinek 285 x 185 x 5,7 milliméteres méretekkel és 562 grammos tömeggel. A legkezesebb darab nyilvánvalóan a 11 hüvelykes, 253,8 x 165,3 x 6,3 milliméteres, de picivel még mindig fél kiló fölötti (503 gramm) tömeggel rendelkező Tab S8.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Tab S8 Samsung Galaxy Tab S8+ Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Samsung Galaxy Tab S7+ Huawei MatePad Pro Apple iPad Air (2022)
Képátló 11,0 hüvelyk 12,4 hüvelyk 14,6 hüvelyk 12,4 hüvelyk 10,8 hüvelyk 10,9 hüvelyk
Felbontás 1600 x 2560 1752 x 2800 1848 x 2960 1752 x 2800 1600 x 2560 1640 x 2360
Technológia LCD (120 Hz, HDR10+) Super AMOLED (120 Hz, HDR10+) Super AMOLED (120 Hz, HDR10+) Super AMOLED (120 Hz, HRD10+) IPS IPS (Liquid Retina 60 Hz)
Fehér fényerő (max.) 467 / 561 nit 438 / 522 nit 444 / 911 nit 393 / 595 nit 420 / 510 nit 412 / 500 nit
Fekete fényerő 0,38 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0,33 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 1230:1 végtelen végtelen végtelen 1271:1 1421:1
Színhőmérséklet 6875 K + kézi 7275 K + kézi 7071 K + kézi 7242 / 6696 K + kézi 8448 K + kézi 6884 / 6207 K + True Tone

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Munkaeszközként nálam esélytelenek, multimédiás és tartalomfogyasztásra való holmiként pedig nekem a Tab S8 működik. Pont nem kényelmetlen kézben tartani, kezelhető méretű, a Tab S8+-hoz viszont már hiányzik egy támasz, de leginkább a billentyűzetes tok, mert sík felületre téve gépelni sem túl komfortos, hiába lehet bárhová pozicionálni a billentyűzetet, hiába lehet széthúzni a kijelző két oldalára, két kézzel tartva pedig konkrétan egy okét sem tudok begépelni. Fél kézzel egyensúlyozni pedig látványra is hajmeresztő.


[+]

Persze, ha nem nekem kell tartani és pont kijött a kedvenc sorozatom legújabb epizódja (és közel, s távol nincs egy lapostévé), nyilván előny a nagyobb kijelző, de ha a munkát más eszközön végezzük, személy szerint nem igazán látom a két nagyobb méret előnyeit. Vagy úgy egyáltalán a táblagépes műfaj előnyeit, de egy masszívabb laptop, játékkonzol és Z Fold kombinációval könnyen beszélek.


[+]

Munkára ugye korlátozottan alkalmasak az eszközök, az Ultra tesztjéből ez egyértelműen látszik, arról nem is beszélve, hogy ekkora összegekből, főleg, ha a billentyűzetes tokot is beleszámoljuk, bőven kijön egy kompaktabb laptop vagy ultrabook. Természetesen van olyan szegmens és munkakör, ahol a rendkívül precíz és irtó sok lehetőséget rejtő S Pen eldönti a kérdést, de átlagos felhasználás esetén valószínűleg egy visszafogottabb méretű modell is bőven kielégíti az igényeket.


[+]

Mondom mindezt úgy, hogy konkrétan tabletvásárlás előtt állok. Nem saját részre, anyunak. Neki tényleg egy táblagép a legjobb alternatíva, mert mindent, úgymond mindent is a telefonon, illetve a telefonnal intéz. Szórakozás, bevásárlólista, naplóírás, jegyzetelés, naptár, kommunikáció, fényképezés, diktafon, ébresztőóra, zenehallgatás, hűség- és egyéb tagsági kártyák tárolása, meg kábé mindent, amire egy okostelefon csak használható. Csak jó volna mindezt, főleg a tartalomfogyasztós és jegyzetelős részt kicsit nagyobb méretben csinálni, lehetőség szerint fizikai billentyűzettel. Laptopra nincsen szüksége, ott az asztali gép, amit csak munkára és mondjuk mahjongozásra használ, utóbbit is csak azért, mert kifejezetten kényelmes az irodai széke.

Az androidos kezelőfelütet és a One UI-t rendkívül rutinosan és óriási lécbiztonsággal használja, elégedett vele, ismeri, képes kihasználni egy csúcsmodell előnyeit. Ugyanezt a kényelmet és megszokott felületet szeretné, csak bizonyos tevékenységek esetében alkalmanként nagyobb méretben. Erre pont megfelelő egy azonos gyártótól származó (jelen esetben tehát Samsung) táblagép, amihez bármilyen random, támasztékos tokot és vezetékmentes perifériát lehet csapni, még csak a gyári tartozék sem feltétlenül létszükséglet. Aztán, ha kijegyzetelte és e-mailezte magát, az ágyban még el tud olvasni pár oldalt az e-bookból, megnézheti a cicás videót, amit küldtem vagy elolvashatja a híreket. Ha az olvasó most teljes joggal arra hívja fel a figyelmet, hogy minderre egy Apple iPad is képes (és az Air alapváltozata még árfekvésben is valamivel kedvezőbb), akkor igaza van. Azt viszont érdemes szem előtt tartani, hogy nem mindenki akar komplett ökoszisztémát és/vagy felhasználói felületet váltani, de ez fordítva is igaz, nem valószínű, hogy egy korábbi Apple tabletről Samsungra nyergel át egy heavy user.


[+]

De mindehhez nincs szükség 11 hüvelyknél nagyobb eszközre, a decens hardverre is csak azért, hogy ne kelljen egy döcögős, esetleg lassú felülettel kínlódni. A kameraképességek pont érdektelenek, a megjelenítés viszont legyen szép, a multimédiás hangszóró értékelhető, az akkumulátor pedig bírjon ki azért pár filmnyi időtartamot. Nagyjából ilyen forgatókönyv esetén látom a táblagépek mondjuk úgy, értelmét. És ezt a Tab S6 és S7 széria is üzembiztosan hozza. És jellemzően a Tab A modellek is, ha pont nem vagyunk ráizgulva az S Penre.

De véletlenül sem szeretném azt a látszatot kelteni, hogy így ex cathedra kijelentem, ez, mármint a táblagépes műfaj hülyeség, mert minden bizonnyal számos olyan élethelyzet, feladatkör, szituáció és egyéni preferencia van, amit nem látok vagy tudok elképzelni, mert nem vagyok érintett. És attól még, hogy nekem kényelmetlenek a nagyobb méretű modellek, sőt, egyáltalán nincs is szükségem táblagépre, az egyetlen életszerű példában, amit ismerek pedig pont feleslegesek az S8+ és az Ultra dimenziói, kifejezetten üdvözlöm, hogy a Tab S8 széria esetében kompromisszumok nélkül választhatjuk ki a nekünk legmegfelelőbb kialakítású eszközt.

A Tab S8+ méretéhez képest rendkívül légies benyomást kelt a vékony kialakításnak köszönhetően.
A Tab S8+ méretéhez képest rendkívül légies benyomást kelt a vékony kialakításnak köszönhetően. [+]

A két kisebb Tab S8 kialakítása és minősége is kifogástalan, az Ultrához képest picit vastagabb kávák nem csak azért hasznosak, mert nem lóg bele az előlapi kamera a képbe, de fogni is kicsit komfortosabb így őket. Az ujjlenyomat-olvasó a Tab S8+ esetében szintén a kijelzőben található. Nekem ez kizárólag fektetett tájolásban volt elérhető, akkor viszont hibátlanul. A Tab S8 biometrikus védvonala viszont a felső élen, bal oldalt helyezkedik el, ami nem csak azért kényelmetlen, mert jobbkezes vagyok, de nekem nagyon messze is volt a rövidebb oldal szélétől, így sehogy sem értem el kényelmesen. Persze opció a 2D arcazonosítás, csak sokkal kevésbé biztonságos.

A Tab S8 ujjlenyomat-olvasóját és az Ultra dupla előlapi kameráját leszámítva a három készülék kialakítása pontosan ugyanolyan, minden ugyanott helyezkedik el (Type-C csatlakozó, hangszórók, hangerőszabályzók, bekapcsológomb). Az 5G képes verziók esetében a maximum 1 TB-os microSD kártya mellé egy nanoSIM is befér, a kártyák elhelyezéséhez pedig SIM-tűre lesz szükség.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés