Hirdetés

Samsung Galaxy Tab S 8.4 - színt visz az életedbe

Bevezető, tartozékok

Az androidos táblagépek piaci részesedése ma már magasabb bármelyik rivális platforménál, márkára lebontva az Apple dominanciája mégis megingathatatlan. Noha tabletes eladási mutatókban a Samsung sem áll rosszul, és kikerült a koreai óriás műhelyéből már jó pár érdekesebb darab, így a QHD megjelenítős Nexus 10, a TabPRO 8.4, vagy a nagyképernyős NotePRO 12.2, olyan összetéveszthetetlen és tömegek által áhított tablet még nem érkezett Koreából, mint az iPad Air vagy iPad Mini. A Galaxy Tab S sorozat ezen kíván változtatni.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Mik a tabletes igények és a kategóriában hogyan lehet újat mutatni – a két kérdésre a Samsungnál jó ideje keresik a választ. A kis méret és nagy tudás filozófiájával eddig sem volt gond, ahogyan a több ablakos mód és hasonló extrák is adottak voltak, a Galaxy Tab eladások mégsem tudták a Galaxy S mobilok népszerűségét megközelíteni. Ennek okait vizsgálva a Samsung arra juthatott, hogy a legfőbb különbséget a két termékkategória között a kijelzők jelentik. Egy Galaxy S vagy Note telefon ugyanis kitűnik az üzletek polcain magas kontrasztarányú és telítettségű kijelzőjével, ellenben a Magazine UI vagy a digitális ceruza egy IPS kijelzőn sokkal kevésbé maradandó élmény az átlagfelhasználó számára. Ezt felismerve gyakorlatilag egyenes út (és komoly gyártósoros fejlesztés) vezetett a tabletes S-sorozat elindításához, Super AMOLED megjelenítővel.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Hogy mennyit számít az első találkozás még az olyan rutinos szakiknál is, mint mi, bizonyítja, hogy alig ocsúdtunk fel a szerkesztőségünkbe érkezett Tab S 8.4 és 10.5 súlya által okozott sokkból, elindítva a kifejezetten promós célokkal a kezdőoldalra helyezett 2K-s videót, egy ideig keresgélni kellett az állunkat. Tudtuk, hogy a kép éles lesz, számítottunk az extra telítettségre, mégis Bone-tól Bogig mindenki lehidalt az AMOLED-es képtől. A maradandó élmény tehát adott, amivel a Samsung új csúcstáblái az üzletek polcain kitűnhetnek, és tényleg látni kell ezeket a megjelenítőket, hogy higgyük az interneten olvasott véleményeknek. Minket azonban az érdekelt, hogy a pozitív élmény a napi használat során is megmarad-e, avagy az AMOLED által nyújtott megoldás nem több puszta marketingfogásnál.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Bár hozzánk a kecses készülékek papírborítékban érkeztek, (el sem hittük, hogy drága tabletek lapulnak bennük), természetesen a készülékdobozról is be tudunk számolni. A Tab S 8.4 – lévén a kisebbik táblagép képezi jelen tesztünk tárgyát – barna, famintázatú papírdobozban vásárolható meg, amely pont akkora, hogy a fogyókúrán átesett eszköz éppen beleférjen. A papírtálca alatti szekcióra is a diétás kivitel jellemző, ugyanis némi újrahasznosított anyagból készült leírás, egy 2 amperes töltőfej és egy USB - microUSB kábel mellett konkrétan semmi más nem jár a csomaghoz, így az első fejezetnek is vége.

Külső és kijelző

Az ideális kisméretű tablet egy kézzel átfogható, és akár több órán keresztül is kényelmesen tartható, a 125,6 x 212,8 x 6,6 milliméteres Tab S pedig rendkívül komfortosan használatot biztosít a kézben. A vékony és lekerekített oldalkeretnek hála a 8.4 ideális eszköz az álló használat, a picivel vastagabb felső és alsó káva pedig elég helyet biztosít a tenyérnek, ha fekvő módban nyomogatnánk. A 292 grammos táblagép (saját mérés) közel 50 grammal könnyebb, mint mondjuk a 2012-es Nexus 7, és 40%-kal vékonyabb házzal rendelkezik, miközben 45%-kal nagyobb felületű kijelzővel bír, úgyhogy a konstrukcióért komoly dicséret illeti meg a Samsung tervezőmérnökeit; ultrakompakt készülék született. A Tab S elegáns festésű műanyag oldalkeretet kapott, a pezsgőarany hátlap (mi ezt a színváltozatot kaptuk) pedig perforált textúrájú matt mintázatnak hála egész jó tapadást és tetszetős megjelenést biztosít. Mivel az összeszerelés is jól sikerült, nincs okuk a felhasznált anyagra panaszkodni (bár egy apró egyenetlenséget az oldalkeret baloldalán felfedeztünk), alumíniumból vagy magnéziumból alighanem nehezebb készülék született volna.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Az előlapon természetesen a 8,4 hüvelykes Super AMOLED kijelző a főszereplő, amit Oscar-díjra is lehetne jelölni. Az 1600 x 2560 pixeles megjelenítő káprázatosan éles képet produkál (a pixelsűrűség 359 ppi), bár a szubpixelelrendezés pentile, azaz piros-zöld és kék-zöld pixelek váltják egymást szemben a Tab S 10.5 piros-zöld-kék elrendezésével. A fényerőre nem lehet panasz, a fehér maximuma kézi módban 307 nit, automatikus módban, a nap alatt pedig 410, amely a panel alacsony fényvisszaverésének köszönhetően az egyik legjobb táblagéppé teszi a 8.4-et napfény alatti használathoz. AMOLED lévén a fekete fényerő gyakorlatilag nulla, kiváló kontrasztarányt eredményezve, a megjelenített színek spektruma pedig szélesebb, mint amit a mai LCD panelek megjeleníteni képesek.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Persze mindez semmi nem ér, ha a színek rosszul vannak kalibrálva, azonban a Samsung itt is magasra tette a mércét. Négyféle képernyőmód választható, amelyek közül az automatikus nagyjából az AMOLED-mozi opciónak felel meg, kissé hűvös és túlszaturált színekkel. Az AMOLED-fotó opció ellenben 6492 Kelvines színhőmérsékletével gyakorlatilag tökéletes fehéreket biztosít, bár enyhe extra szaturáció ezúttal is felfedezhető. Az alapvető opció esetében viszont már a színátmenetek és a telítettség is pontos, kitűnő felületet nyújtva azok számára, akiknek a helyes kalibráció fontos. Létezik a beállítások között egyébként egy automatikus színtónus opció is, amit bekapcsolva a rendszer a megjelenített tartalomhoz igazítja a kontrasztokat és az élességet, valamint olvasási mód tompább fehérekkel, így a Tab S, amikor kell, képes remek multimédiás megjelenítő lenni, különösképpen filmek és természetfilmek nézéséhez, máskor viszont valósághű és pontos. A jövő egyébként az adaptív megjelenítőkben lehet, amelyek a tartalomhoz és a külső fényviszonyokhoz igazítják a képet, a Samsung pedig jó úton halad a megjelenítés automatizálásában.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Tab S 8.4 LG G Pad 8.3 Google Nexus 7 (2013) Asus MeMO Pad 8
Fehér fényerő 307 / 410 nit 284 nit 524 nit 336 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,27 nit 0,25 nit 0,42 nit
Kontrasztarány végtelen 1053:1 2096:1 801:1
Színhőmérséklet 7707 K / 6491 K 8357 K - 6755 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A betekintési szögek szintén minden dicséretet megérdemelnek. A fényerő oldalra fordítva alig csökken, a feketék tökéletesen sötétek maradnak, és a fehér tartalmak esetében is csak minimális színtorzulásról lehet beszámolni, pedig régen ez volt az AMOLED-panelek egyik gyenge pontja. Ezzel lényegében elért a technológia arra a szintre, ahol komolyabb kompromisszumok nélkül tud többet nyújtani a rivális technológiáknál. Az érintésérzékeny felület pontosan veszi be az inputot, egyszerre akár mind a tíz ujjunkét, de az érzékenység opcionálisan tovább növelhető, hogy kesztyűben is kezelni lehessen a készüléket. A képernyő felett egy Samsung felirat, egy fénymérő szenzor és egy 2,1 megapixel felbontású előlapi kamera kapott helyet, (értesítési LED nem jár), alulra a kapacitív alkalmazásváltó és vissza, a kettő közé pedig a nyomógombos home billentyű került, beépített ujjlenyomat-olvasóval. Bár mindhárom kezelőgomb érzékenysége kiváló, a home gomb kapcsán annyi apró kifogásunk akad, hogy mivel az egy egész picit kiemelkedik az üveglap felületéhez képest, előfordult, hogy szűk táskába vagy zsebbe csúsztatva a gomb véletlenül lenyomódott.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Mivel az általunk tesztelt Tab S a WiFi-s változat volt, (létezik LTE-s kivitel is), ezért SIM-kártya foglalatot nem találtunk, microSD kártya viszont behelyezhető, ennek az ablakára a készülék jobboldalán, az IrDA-vezérlő alatt bukkantunk. Ugyanezen az oldalon felül kapott helyet a bekapcsoló/feloldó gomb, illetve a hangerőszabályozó, utóbbiak visszajelzése rendben van, elhelyezkedésük viszont egy picit magasabb az ideálisnál, ezeket ugyanis szeretjük a készüléket tartó kezünkkel, nyújtózkodás nélkül elérni.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Alul elég zsúfolt a felhozatal, itt lehet ugyanis csatlakoztatni a 3,5 milliméteres fülhallgató és a microUSB csatlakozót (a szabvány a NotePRO-k USB 3.0 standardjával szemben 2.0), valamint itt található a sztereó hangszórópár egyik eleme. A másik hangszóró felülre került, átellenes oldalán egy mikrofon található. A hangszórók egyébként úgy lettek elhelyezve, hogy se az egykezes, se a kétkezes (jobbra döntött) használat során ne takarjuk le azokat. A hátlap tetején egy 8 megapixeles, autofókuszos kamera található ledes villanó társaságában, alatta egy újabb Samsung felirat, legalul némi minősítési betűsor. Biztos akad, aki kíváncsi a hátlapon látható két kör alakú izé funkciójára.; nos, azok mágneses tartóelemek, amihez a Tab S hivatalos (és nem hivatalos) tokjai csatlakoztathatók.

Hardver, adatkommunikáció, akkumulátor

A Tab S WiFi-s változata az Exynos 5420-as chipsettel és az ARM Mali-628MP6 GPU-val lett felszerelve, az LTE-s variáns idehaza ugyanezzel a kombóval jön, de egyes piacokon a Snapdragon 800-as SoC-t és az Adreno 330-as grafikus gyorsítot kapta. Mindkét változat mellé 3 gigabájt rendszermemória jár. A exynosos változat big.LITTLE architekturájú, azaz rendelkezik négy Cortex-A7-es (1,3 GHz) és négy Cortex A15-ös processzormaggal (1,9 GHz), azonban az 5420-as változat még nem támogatja a HMP-t, azaz a nyolc mag egyszerre, vagy tetszőleges A7/A15 kombinációban nem képes működni. Az általunk tesztelt változat 16 gigabájtos belső tárhellyel bírt, de létezik ennél nagyobb konstrukció is. Ha a tárhely mégsem lenne elég, akár 128 gigabájtos microSD kártyával is bővíthetjük.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Tab S 8.4 Huawei MediaPad M1 8.0 LG G Pad 8.3 Asus MeMO Pad 8
Quadrant Standard 20016 pont 5529 pont 10912 pont 5818 pont
Linpack for Android (single) 410,948 MF. / 0,2 s 62,331 MF. / 1,34 s 312,811 MF. / 0,27 s 59,121 MF. / 1,42 s
Linpack for Android (multi) 766,667 MF. / 0,22 s 196,124 MF. / 0,68 s 730,158 MF. / 0,23 s 167,995 MF. / 1 s
Smartbench 2012 Prod. 7420 pont 5719 pont 7303 pont 4826 pont
Smartbench 2012 Games 3516 pont 2825 pont 3164 pont 2531 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 36467 pont 21017 pont 21224 pont 19560 pont
Geekbench 3 (single) 896 pont 519 pont 618 pont 502 pont
Geekbench 3 (multi) 2513 pont 1587 pont 1891 pont 1387 pont

A Tab S 8.4 remekül szerepelt a szintetikus teljesítményteszteken, legyen szó a CPU vagy a GPU eredményeiről. Persze nyilván a napi használat sebessége a mérvadó, szerencsére azonban itt is elég jó a helyzet. Az alkalmazásmegnyitás, az azok közötti váltás, a komplexebb honlapok megjelenítése, az átmenetek és menük, minden javarészt folyamatos, bár nem teljesen tökéletes. Találkoztunk apróbb megakadásokkal, amikor alkalmazások települtek a háttérben vagy a készüléket felébresztettük, némi bizonytalansággal több ablakos módban, valamint a képkocka-sebesség csökkenésével legintenzívebb játékoknál, így például a Real Racing 3 esetében. A QHD felbontás tehát továbbra is jelenlegi hardvergeneráció határait feszegeti. A készülék egyébként az átlagosnál jobban melegszik intenzív gyötrés mellett, bár sosem forrósodik fel. A fenti apró teljesítményhibák csak a használat igen alacsony hányadát érintették.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Ami az adatkommunikációs képességeket illeti, az általunk tesztelt változat LTE képességekkel nem bírt, a 4G-s változat viszont Cat.4 típusú, azaz 150 megabit/másodperces adatátvitelre képes. Mindkét Tab S variáns kétcsatornás WiFi 802.11a/b/g/n/ac modult kapott WiFi Direct és DLNA funkciókkal. WiFi hotspot ugyebár nincs, ahogy az NFC chip hiányában S-Beam átvitel sem. A WiFi modem érzékenysége kiemelkedően jó volt 2,4 és 5 gigahertzes kapcsolat esetében egyaránt. Bluetooth-ból 4.0-ás szabvány jár A2DP-vel, USB-ből 2.0 OTG, MTP és MHL funkciókkal. A Tab S IrDA-portot is kapott, azaz távirányítóként is funkcionálhat. A navigáláshoz a GPS és GLONASS műholdak, valamint a WiFi routerek jeleit is használhatjuk, a pozíciószerzés így villámgyors. Az LTE-s változat természetesen a mobilhálózatokat is használhatja a navigációhoz.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

A Tab S 8.4 4900 milliamperórás, lítium-ion típusú akkumulátort kapott, aminek a hardveres teljesítményt és a remek kijelzőt figyelembe véve bőven akad dolga. Az üzemidő átlag felettinek mondható, bár semmiképpen sem kiválónak. A készenléti fogyasztás egész jó, így két használat között komolyabb merülés nélkül pihenhet a Samsung táblagépe, az AMOLED technológia miatt pedig a videolejátszás is sokáig nyújtható. Számításaink szerint egy töltésre 10 óra online lejátszás jut (a tesztet a MindigTV HD adása szolgáltatta), eszközről lejátszott videót valamivel több, mint 11 órán át nézhetünk. A böngészés és más, javarészt fehér hátterű tartalom ellenben intenzívebben meríti a telepet (mindig is ez volt az AMOLED-es kijelzők gyengébbik oldala), egy töltésre kb. 7 óra internetezés juthat WiFi hálózaton (adaptív megjelenítés opcióval további egy óra). A fenti eredményeket közepes fényerővel mértünk, amely elegendő volt a tartalmak kényelmes fogyasztásához.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Az akkumulátor teljes töltési ideje 3,5 óra, de jár kétféle energiatakarékos mód, hogy kihúzzuk lemerülés nélkül. A hagyományos opciót választva a hardveres teljesítmény visszafogható, illetve a kijelző monokrómmá varázsolható, az ultratakarékos móddal pedig teljesen ki lehet kapcsolni minden vizuális elemet, háttérfolyamatot, rezgést vagy extrát. A ultratakarékos mód 50%-os töltöttségi szint mellett 25 napos készenléti időt ígér – már ha a tabletet ez alatt egyáltalán nem használjuk –, de a használat is mindössze néhány alapvető applikációra korlátozódik, így elérhető a böngésző, az ébresztő, a naptár, az internet, a számológép és az óra, viszont hiányzik az időjárás, a Gmail, az email kliens vagy a zenelejátszó. Remélhetőleg a jövőben hozzá lehet majd adni alkalmazásokat az elérhető listához.

Szoftveres felület

A Tab S az Android 4.4.2 KitKatet futtatja, azon pedig a TouchWiz tabletes variációja, a Magazine UX felület dolgozik. A TabPRO táblagépekhez hasonlóan ez azt jelenti, hogy a hagyományos ikonos-widgetes kezdőoldalak mellett, jár néhány csempés oldal is, ahova nagyméretű négyzetes vagy téglalap alakú elemeket lehet pakolni. A magazinos oldalak motorja a Flipboard, és az önmaguktól frissülő hírcsempékre kattintva is az említett applikáció nyílik meg, így logikus volna, ha ezekre az oldalakra saját flipboardos válogatásunkat is kipakolhatnánk, azonban csak előre determinált hírtípusok érhetők el, így fotózás, általános hírek, művészet, sport, stílus, technika, tudomány és üzlet, elsősorban angol nyelvű forrásokból táplálkozva.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

A hírek mellett olyan közösségi csempék is kipakolhatók, mint a Flickr, Google+, Twitter vagy YouTube (itt a Facebook a hiányosság). Jár továbbá csempe néhány alkalmazáshoz is, így az email klienshez, a Hancom Office-hoz, az S-Tervezőhöz, a Galériához, a WatchON-hoz, valamint a zene- és videolejátszóhoz. Itt a Gmail, a Drive és más Google-szolgáltatások tartoznak a hiányosságok közé, nem csoda, hogy a keresőóriás kiakadt, amikor a Magazine UX-t meglátta. Mindenesetre a felület elég jól belakható és variálható, hogy legyen létjogosultsága, csak jó lenne, ha több tartalom és forrás elérhető volna.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

A hagyományos kezdőoldalra számos előre telepített widget pakolható, így a Cisco WebEx Meetings menedzser, a Galaxy Apps áruház, a Flipboard, a Businessweek+, a NYTimes, a WatchON, az időjárás, az S könyvjelzők, a zenelejátszó és a videolejátszó minialkalmazásai, illetve az alapvető Google-os darabok. Az alkalmazásmenü jobboldalon alul érhető el, baloldalt pedig a fájlkezelő indítható. A magazinos és a hagyományos kezdőoldalak kétujjas csíptetéssel és hosszú érintéssel rendezhetők újra. A Google asszisztense a home gomb hosszú, az S Voice pedig a home kétszeri lenyomásával hívható elő. A többablakos mód menüje a vissza gomb hosszú érintésével úszik be. Az alkalmazásváltó gombot megérintve a legutóbbi appok vízszintesen kerülnek listázásra, opcióval mindegyik bezárására, illetve az alkalmazáskezelő megnyitására. Az értesítési panelt az állapotsáv felől lehet lehúzni, ezen a felületen hat gyorskapcsoló, valamint fény- és hangerőállítási opciók kaptak helyet, további kapcsolók a kapcsolópanel ikonjára tapintva érhetők el. Amennyiben fülhallgatót csatlakoztatunk, megjelenik egy újabb sáv az értesítési felületen, multimédiás indítóikonokkal.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

A Tab S négy fül alatt csoportosítja a beállítási opciókat. A kapcsolatok fül alatt az antennák, a hálózatok és a képernyőtükrözés állítható, innen indítható a WiFi direct mód is. Az eszköz fül alól kezelhetők a hangmódok és értesítések, a kijelző beállításai, az eszköztár (amely bárhonnan előhívható alkalmazáslistát jelent), néhány alapvető gesztikuláció (lejátszás megállítása fejfordítással, képernyőkép készítés vízszintes kézmozdulattal), valamint a blokkolási és privát mód. Az utóbbi lehetővé teszi fotóink, videóink, zenéink illetve tetszőleges mappák és fájlok elrejtését más felhasználók elől. A privát mód kezeléséhez ujjlenyomatos védelem is rendelhető. A készülék támogatja a több felhasználós módot, ujjlenyomatos védelem ráadásul mindegyik fiókhoz adható, így ki-ki biztonságban tudhatja saját adatait és tartalmait a tablet többi felhasználója elől. Vendég fiók is beállítható, ilyenkor a készüléktulajdonos kijelölheti, hogy mely alkalmazások, tartalmak és kapcsolattípusok legyenek a korlátozott felhasználói módban elérhetők.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

Az ujjlenyomat-olvasó javult az S5-höz képest. Minden felhasználó három ujjlenyomatot rögzíthet, és mivel mindegyikhez nyolc minta vihető be, ezen próbálkozások során akár több ujjat is regisztrálhatunk. A dolog akkor a leghatékonyabb, ha minden ujjhoz legalább három mintát viszünk be, egyet függőlegesen, egyet-egyet pedig kissé jobbra is balra döntve, így a rendszer képes lesz a legtöbbször elsőre felismerni a mintát. Az alapvető androidos beállításokat (nyelv és bevitel, akkumulátor, tárhely, biztonság stb.) az általános fül alatt lehet elérni, appjainkat pedig az alkalmazások fül alatt lehet kezelni. A beállítások felülethez jár egy kereső is, amivel gyorsan rá lehet bukkanni a kívánt opcióra. A Tab S a Samsung hagyományos, asztali kiosztású billentyűzetével érkezik, azaz a betűsor fölött számsor is található, továbbá járnak shift, ctrl, del, valamint jobbra és balra nyíl gombok. Támogatott a magyar nyelv egész fejlett szótárral, automatikus szókiegészítéssel és szójavaslatokkal, valamint ujjhúzós bevitellel. A gépelés, főleg álló helyzetben a legkényelmesebb élmények közé tartozik, amivel érintőképernyős eszközön találkoztunk.

Applikációk és extrák

Az S-sorozatba tartozó táblagépek júniusi bejelentésén a Samsung nem csak új Tabjainak méretére és kijelzőjére, hanem a készülékeken elérhető tartalmakra is rendkívül büszke volt. Az egyik frissen leleplezett szolgáltatás a Papergarden volt, ami lényegében egy nyomdai minőségű magazinolvasó és újságos felületet takar, olyan olvasnivalók ingyenes elérhetőségét biztosítva (legalábbis néhány hónap erejéig), mint a National Geographic. A magyar változatból a Papergarden azonban kimaradt, ehelyett a menüből érhető el a Füles, az Éva Magazin, a Men’s Health, a Joy, valamint az angol nyelvű New York Times, valamint Bloomberg Businessweek+ magazinok indítóikonja. Az lapmellékletekkel az erődemonstráció lehetett a Samsung célja, QHD kijelzős tableten, tökéletes fehér háttér mellett pedig valóban olyan élmény a magazinok olvasása, mintha nyomdából frissen kikerült darabokat lapozgatnánk. Egyik-másik magazin ráadásul videókkal és interaktív tartalmakkal is bír (a, Bloomberg cikkeihez előzetesek és interjúk is tartoznak), és talán valami hasonló felé haladhat az egész újságírás, ahogyan a nyomtatott sajtó egyre inkább teret enged az elektronikusnak. Végső soron a preferált újságok és magazinok cipelése, illetve a nyomdai költségek kifizetése helyett életképes alternatíva lehet minden tartalom kecses táblagépen való elérése, erre az átállásra azonban még biztosan kell aludni jó párat.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

Bár a WiFi-only Tab S 8.4-gyel telefonálni nem lehet, azért a névjegyek alkalmazás telepítve lett, hiszen manapság egy kontakthoz telefonszám mellett egy sor másik elérhetőség is tartozik, és persze Hangoutson és hasonló felületeken WiFi-s tabletről is mehet a hang vagy videohívás. A névjegyek rendezhetők vezeték- és keresztnév, valamint forrás és fiókok szerint, továbbá szűrni lehet a telefonszámmal nem rendelkező kontaktokat. A Samsung email kliense is testreszabható, így szűrési és megjelenítési opciók is járnak fiókjaink hatékony kezeléséhez.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

Két fontos kommunikációs alkalmazást is kapott a Tab S. A Remote PC-vel asztali számítógépünk, laptopunk vagy más windowsos és maces eszközünk kezelhető a tabletről. A szolgáltatást keretében egy számítógép ingyen regisztrálható a Samsungnál, a továbbiak hozzáadásáért viszont már fizetni kell. A SideSync 3.0-val mobiltelefonokat lehet kezelni és irányítani a tabletről, és ha már a Galaxy S5 mini épp nálunk járt, kipróbáltuk a dolgot. A SideSync még elég bugos, így nem mindig sikerült összekapcsolódni, amikor viszont a kapcsolat létrejött, a tabletről teljes egészében irányítani tudtuk a telefont, beleértve a hívásindítást és -fogadást. A mobilkészülék teljes képernyős és ablakos megjelenési módban is kezelhető, a fájlmozgatás pedig meglehetősen egyszerű a két készülék között: a megfelelő tartalmat egyszerűen csak át kellett húzni az egyik ablakból a másikba. Már csak stabil szoftver kell, és a szolgáltatás igen hasznos lehet. A kapcsolat WiFi direct hálózaton keresztül működik.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

Dokumentumainkat a Hancom Office Viewerrel olvashatjuk, a Galaxy alkalmazásboltból pedig ingyen letölthető a szerkesztésre képes változat is. A Hword, Hcell és Hshow az asztali Word, Excel és PowerPoint alternatívái, számos alapsémával a könnyű kezelés érdekében. Mivel Bluetooth-on és USB-n keresztül nyomógombos billentyűzet is csatlakoztatható a magyar kiosztás felismerésével, akár komolyabb szövegszerkesztésre is használható a Tab S-t, bár arra inkább alkalmas a 10.5-ös változat. A dokumentumok egyébként szinkronizálhatók Dropboxba, Google Drive-ba és Microsoft One drive-ba is. A Tab S mellé számos ajándék tartalom jár, így a fenti irodai alkalmazásokon és további magazin előfizetéséken túl játékok és egyéb szoftveres tartalmak. Ezek listáját a Galaxy áruházban, a a Galaxy Gifts fül alatt lehet elérni.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

Az S Tervező a Samsung remek naptáralkalmazása éves, havi, heti, napi és listázott nézettel. Egy időponthoz események és teendők is adhatók, valamint beállítható az egyes tételek prioritása. A tételek természetesen szinkronizálhatók samsungos és Google-ös fiókunkkal. Remek a fájlkezelő app is, amellyel tárhelytípus, fájlkategóriák és mappák szerint is lehet a tartalmakat böngészni, továbbá közeli eszközök és FTP-tartalmak kezelése is beállítható. A fájlkezelőhöz hatékony kereső is jár sokféle szűrési opcióval. Bár a Magazine UX átláthatóbb, mint több korábbi touchwizes verzió, azért kapunk egy súgót is az összes beállítás és lehetőség bemutatásával. Telepítve van még az Evernote, a Flipboard, a Dropbox, a WebEx Meetings, az S Voice, egy számológép, valamint a Google szokásos alkalmazáspakkja. Az olyan samsungos extrákat, mint a ChatON, az S Note vagy a Group Play a Galaxy áruházból lehet telepíteni.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

Két böngésző jár a Tab S 8.4-hez, a Google Chrome és a Samsung saját applikációja, mi az utóbbit vizsgáltuk meg. A tabletes elrendezésű böngésző rengeteg lapot képes kezelni (mi 40 után feladtuk újabbak megnyitását), azok fülei a képernyő legtetején helyezkednek el. Lehetőség van inkognitó mód indításra, váltásra asztali és mobilos nézet között, az oldalak szinkronizálása Samsung-fiókunkkal, egyéni fényerő beállítására és a tartalmak megosztására. A böngészési élmény a tablet méretei és kijelzője mellett remek, a sebesség kiváló, a gépelés kényelmes, a tartalmak pedig napfény alatt is olvashatók. A Tab S 8.4 a SunSpider 1.0.2-es webes teljesítményteszten 452 milliszekundumos eredményt ért el, ami kiváló. A böngésző hiányosságai közé a zoomalapú sortörés és a Flash tartalmak támogatása tartozik.

Multimédia, kamera, összegzés

A tabletes kamerafejezet általában rövid szokott lenni, nem csak az ilyen készülékek gyengébb fényképes képessége, hanem a táblával fotózó egyén komikus megjelenése okán, azonban a Tab S 8.4 elég apró, a kamerája pedig elég jó, hogy szánjunk rá időt. Az AMOLED kijelzős tábla 8 megapixeles, autófókuszos kamerát kapott, ledes villanó kíséretében. A maximális képfelbontás 3264 x 2448 pixel, ami 4:3-as képarányt jelent, videót legfeljebb 1920 x 1080 pixeles méretben lehet rögzíteni, 30 fps-sel. Az előlapi kamera 2,1 megapixeles, úgyhogy a nagy felbontású videó chat a segítségével megoldható. A kameraszoftver a szokásos touchwizes változat, azaz akadnak kameramódok és kézi beállítási lehetőségek is. A keresőn lehet váltani a két kamera között, a vakut ki- és bekapcsolni, exponálni, a videofelvételt elindítani, valamint az üzemmódokat és a galériát elérni. Az érintőfókusz rendben működik. Az automatikus mód mellett szép arc üzemmód, többelemes képsorozat, panoráma, HDR, kétkamerás mód, opcionálisan pedig sport és hangos kép módok érhetők el, ezekről bővebben a Galaxy S5 kameratesztben írtunk. A menüből a kép- és videoméret, a szoftveres stabilizáció, az arcérzékelés, az érzékenység, a fehéregyensúly, az expozíció, a vaku, az időzítő, valamint a hangvezérlés és a helycímkék állíthatók. Használhatunk rácsvonalakat a könnyebb komponálás érdekében, illetve létezik egy távoli kereső mód is, amivel az exponálás egy másik eszközről is indítható.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

A galériában többféle nézet és csoportosítás szerint lehet böngészni (így mappa és készítési idő alapján), valamint indítható diavetítés is. Álló és mozgóképanyagainkat a stúdió alkalmazással kezelhetjük, fotók esetében olyan alapvető szerkesztési módokkal, mint a forgatás, vágás, korrektúra, effektezés, feliratozás és keretezés. Van mód továbbá fotómontázs és videoklippek összeállítására, alapvető videovágási opciókra, illetve akár filmjelenetek rendezésére olyan sémák alapján, mint akciófilm, romantika stb., ilyenkor zenék, feliratok és javaslatok is járnak, ami alapján tabletes rendezővé válhat az ember.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Nappali körülmények között, tabletes viszonylatban kifejezetten jó fotók készülnek, nagyjából a két évvel ezelőtti mobiltelefonok, mondjuk a Galaxy S3 szintjét hozva. A vonalélesség rendben van, a zajmennyiség alacsony, a dinamikatartomány elfogadható, a fehéregyensúly és az expozíció pedig általában megbízható. Persze a legújabb mobilos szenzorok többet és jobban tudnak, még sincs oka a Tab S-nek szégyenkezésre. Ha a kontrasztkülönbség túl nagy volna, a HDR mód tud a dolgon kompenzálni, gyors mozgás rögzítéséhez pedig a sport mód nyújthat. A makrós képességek is rendben vannak, kb. öt centimétertől lehet éles pontot találni, a végeredmény pedig elegendő apró részlettel bír a nyomtatáshoz. Este már sokkal kevésbé fényes a helyzet, magas a képzaj és a részletveszteség, bár a fehéregyensúly továbbra is megbízható. A városi fények és jobban megvilágított belső terek rögzítése még egész jól megy a 8.4-nek, sötétebb helyzetben viszont már szükség lehet a ledes villanóra, ami 3-4 méterig képes minőségi fényt biztosítani. A Full HD videofelvételek képminősége elég jó, a képkockasebesség stabil, bár optikai stabilizátor nélkül nehéz a kézremegést kiküszöbölni. A mono felvétel minősége közepes, a lényeg, hogy komolyabb torzulás nélkül lehet a hangot rögzíteni. Nappali részlet itt, esti pedig erre tekinthető meg. Összességében, más tabletekkel összehasonlítva kielégítőnek mondható a Tab S 8.4 kamerás tudása.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

A Tab S zenelejátszója is a touchwizes megszokott darab, olyan apró extrákkal, mint mondjuk az értesítési paneles ikonsor megjelenése fülhallgató bedugásakor, vagy widgetek elérhetősége kezdőképernyőre, zárképernyőre vagy az értesítése panelra. Zenéinket csoportosíthatjuk listák, számok, előadók, albumok, mappák illetve hangulat szerint, izgalmas és higgadt, valamint játékos és szenvedélyes végletek között. Jár hangszínszabályozó műfaji sémákkal, effektekkel és mélyhangkiemeléssel. Létezik egy adaptív hang opció is, amely automatikusan választ hangsémát a tartalomhoz, továbbá letölthető a számokhoz dalszöveg, de még a lejátszási sebesség is állítható, szóval sokat tud a szoftver. A Tab S 8.4 az összes általunk tesztelt hangformátummal megbirkózott. A sztereó hangszórópár elég jó hangerővel és tisztasággal szól, noha mélyhangokban nem túl erős. Füles nem jár a készülékhez, azonban megfelelő fülhallgató csatlakoztatásával kiváló hangminőség érhető el.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

Fejlett a videolejátszó is, ráadásul gond nélkül megbirkózik a 2K-s tartalmakkal is – ilyen a főképernyőn elhelyezett promóvideó is –, a formátumok közül is viszi a legtöbbet, bár a DivX és AC3 kódolás a gyári szoftveren kifogott (ezen áruházas alternatívák segítettek). A 4K-s videók azért már túl erősnek bizonyulnak, lejátszásuk igencsak szaggatott. A szoftver támogatja az ablakos lejátszási módot, kezeli a feliratokat, valamint képes a képméretezésre. A felbontás, a ténylegesen fekete feketék, az extra telítettség és a magas kontrasztarány miatt élvezet a filmek és videoklipek megtekintése a pehelysúlyú eszközön, de például a Formula 1-es Magyar Nagydíj végignézése is remek élményt nyújtott. A prímet persze a 2K felbontású anyagok viszik, különösképpen a természetvideók, amelyek káprázatosan jól néznek ki mindkét Tab S képernyőjén, és érezhetően élesebbek, mint a Full HD-s klipek.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 screen shot

A multimédiás extrák közé tartozik még a WatchON, amivel a televíziók és kapcsolódó egységek kezelhetők IrDA-porton. Az applikációval több helyszín és ahhoz tartozó készülékek is beállíthatók, így gond nélkül tudtuk kezelni otthoni öreg JVC és újabb samsungos tévénket, valamint a kábeles beltéri egységeket. A WatchON-hoz műsorajánló, kedvenc csatornalista és persze távirányítópanel is tartozik. Akik kíváncsiak, hogy az IrDA port miért a Tab S oldalán és nem a tetején kapott helyet, nos: amennyiben tévénk támogatja, az adást akár tableten is meg lehet tekinteni, ezt azonban nem volt módunk kipróbálni.

Samsung Galaxy Tab S 8.4
[+]

Értékelés: Samsung Tab S 8.4
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8,5 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 10 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7,5 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Többet alkotott a Samsung egy maradandó táblagépnél. A pehelysúlyú kivitel, a hardveres tudás és a fergeteges AMOLED kijelző egy olyan kombináció, amivel hosszútávon is felvehetik a versenyt az iPad-ekkel. Ehhez persze prémium árcédula is tartozik: Galaxy Tab S 8.4 WiFi-s változata 130 ezer forintba került, az LTE-s kivitel 160 ezerbe, ez pedig a középméretű tabletek körében nem éppen baráti ár, persze szolgáltatónál és szürkeimportban ennél kedvezőbb árra lehet számít. Azt viszont le kell szögezni, hogy a pentile pixelelrendezést leszámítva a 8.4 mindent tud, amit 10.5 hüvelykes nagy testvére, beleértve az összes hardveres extrát és szoftveres tartalmat. A két készülék között tehát nem minőségi, hanem méretbeli különbség van, ahol a felhasználói preferencia dönthet, sokaknak pedig az egy kézben kényelmesen tartható, 300 gramm alatti eszköz a tabletideál, a lehető legnagyobb kijelző kíséretében, ebben pedig a Tab S 8.4 jelenleg verhetetlen.

Az adaptív megjelenítő remek multimédiás és pontosan kalibrált fotós élményt nyújt, ahogyan hosszútávú olvasáshoz is remek társ. A két ablakos mód még mindig hasznos extra, az ujjlenyomat-olvasóval megtámogatott több felhasználói mód is remek opció, jár továbbá néhány magazin előfizetés és ajándék, továbbá távirányító funkciók és fejlett eszköz-szinkronizáció. Ha megemlítjük a tabletes viszonylatban remek kamerát és az egész jó sztereó hangszórópárt, illetve a mutatós kivitelt, hiszen a küllem is fontos szempont, bizony nem tűnik olyan vészesnek a kezdőár, ennél pedig csak lejjebb fog kúszni a 8.4 ára. Persze a kisebbik Tab S sem tökéletes eszköz. Néha belefutni apróbb megakadásokba (játékok esetében ez gyakoribb, a QHD kijelző még mindig nagy rendszerigényű), az üzemidő is lehetne jobb (a készenléti és multimédiás fogyasztás remek, az internetezést viszont csak átlagosan bírja). A polikarbonát ház összeszerelése tesztkészülékünk egy apró illesztési hibáját leszámítva jól sikerült, a tartósságot majd az idő dönti el, mindenesetre a Samsung mérnökei tényleg mindent kihoztak az alacsony súly - nagy kijelző - fullos hardver filozófiából. A Tab S 10.5-nek nehezebb dolga lehet a mezőnyben, hiszen vetélytársa az iPad Air és a Microsoft Surface sorozat is, 7-8 hüvelyken viszont mostantól a Tab S 8.4 az új király, és nem lesz könnyű letaszítani a trónról.

Samsung Galaxy Tab S 8.4

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Tab S 8.4
Samsung Galaxy Tab S 8.4 Általános
Technológia WiFi-only
Méret 212,8 x 125,6 x 6,6 milliméter
Tömeg 292 gramm
Színvariációk Fehér
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 8,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 1600 x 2560 (359 ppi)
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 5 Octa 5420
Processzor típusa 1,9 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A15 + 1,3 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-T628 MP6
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (kb. 12 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (128 GB-ig bővíthető)
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual-band, direct, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok Néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Hangrögzítő, számológép, jegyzetek, Hancom Office, biztonsági mentés, naptár, időjárás, zenelejátszó, videolejátszó, Chrome, Google+, Hangouts, YouTube, Gmail, Play szolgáltatások, térkép, WatchON, S tervező, WebEX Meetings, Evernote, Dropbox, Side Sync, Remote PC, magazinok
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 2,1 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4900 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, IrDA-port, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés