Hirdetés

Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió

Nagyot változtak a Samsung okosórái: a korábbi Tizen helyett a Google Wear OS-re cserélték a rendszert, ami jó is, meg nem is annyira jó.

Fitnesz és további alkalmazások

Bog: A nagy kérdés számomra az volt, hogy a Wear OS mennyire fogja az alkalmazások kínálatát felduzzasztani. A válasz az, hogy számos ponton van benne előrelépés, de miután a Google eddig eléggé elhanyagolta a platformot, ezért az alkalmazásfejlesztők sem törték össze magukat, tehát még nem elég bőséges a kínálat, noha már most vannak olyan szoftverek, amik együtt tudnak dolgozni az órával. Korábban a telefonunkon levő, de a Wear OS-re felkészített appok automatikusan megjelentek az órán is, most azonban ezt egyenként kell megoldjuk. Nem biztos, hogy ez baj, mert szépen meg tud hízni a kis körös alkalmazásmenü lefelé, ha minden bigyót ráeresztünk az órára, még ha ezeknek az ikonoknak a sorrendisége szabadon is variálható.

[+]

Azonnali nyereség viszont a navigáció, ami automatikusan az órán is elindul, ha a telefonon a Google Maps munkába áll. Elég nagy baj viszont, hogy ezt pillanatnyilag autós útvonaltervezésnél is elköveti, kissé idétlen úgy vezetni (főleg városban), hogy minden kanyar előtt rezeg az óránk, miközben a telefonomon aktív a kijelző és azon nézem az útvonalat: ennek úgy lenne értelme, hogy gyalogos navinál működik akkor, amikor mondjuk a mobilomat zsebrevágom. Mert így tök hasznos egy városnézés során. Végigtúrtam a beállításokat, de nem lehet lebeszélni az órát a navigáció megjelenítéséről, ha kilépek az órán, akkor a telefon is megszakítja az utat, csak annyit tudtam csinálni, hogy a rezgést kikapcsoltam a csuklómon.

[+]

Ugyanilyen alapvetés a YT Music is, de azért itt vannak korlátozások. Egyrészt a jelek szerint a Samsung úgy döntött (vagy a Google?), hogy az óra hangszóróját most már nem vehetjük igénybe zenelejátszáshoz, az óráról lehet vezérelni a telefonon szóló zenét, vagy az órára már letöltött (magát a letöltést is csak töltőre rakva engedi) számokat játszhatjuk le más Bluetooth eszközön (mondjuk egy headseten, hangfalon). Ugyanezzel a korlátozással bír a Spotify is, tehát az órán nem fog szólni, hanem kvázi egy vezérlőt kapunk csupán. Tizen alatt a SmarThings sem volt elérhető, sokan kifogásolták is, most viszont ez is működik csodásan, tehát ha okosotthonosat játszunk Samsung eszközökkel, akkor mostantól ennek az óra is része lehet.

[+]

És akkor jöhet minden más: úgy értem, hogy minden egyéb, amit le lehet tölteni az órára. Nyilván tele van az áruház mindenféle fitnesz és tracker alkalmazásokkal, van néhány primitív játék (2048), pár hasznos apróság, mint a bevásárlólista, a számológép, az iránytű és számtalan időjárási app, de biztos, hogy lesz olyan, aminek szerintünk lenne értelme, ám nincs belőle Wear OS változat. Ez a lista mindenkinek szubjektív, nekem speciel a DS Audio hiányzott (ami korábbi Wear OS alatt megvolt), hogy Synology NAS-ról streameljek zenét, a BKK Futárt is el tudnám képzelni, a HU Map nevű túrázós térképet is tudtam volna használni, de még a kutyámon levő trackert (Tractive) is szívesen kezeltem volna telefon nélkül. És akkor még ott van az NFC-ben rejlő vonal mindenféle belépőkártyával, vagy a légitársaságok jegyeinek megjelenítési lehetőségeit is lehetne említeni, remélhetőleg csak idő kérdése, mire sok-sok, tényleg hasznos app elérhető lesz a Wear OS-re.

[+]

Fitnesz vonalon nyilván nem vártunk csúcskategóriás Garmin cuccokhoz mérhető képességeket, de a hobbisportolók számára a Watch4 modellek elegendő tudást kínálnak. A GPS kimondottan gyors és elég pontos is, a szintemelkedést és a térképet is jól mutatja. A folyamatos pulzusmérés hasznos, az automatikus megállás és újraindítás is jól működik, ha az ember csak megpihen és meghúzza a kulacsát, tökéletesen nyomonkövethető volt, hogy mikor próbáltam kicsákányozni a földből a nyüves vadszőlő gyökereit, amikor babérmeggyet ültettem, aztán másnap kihívtam inkább az embert a markolóval. Nyilván egy mellkaspánt egzaktabb, de elég jó a Samsung órája is ebben. Van GPX exportálási lehetőség, az egyes aktivitásoknál a pulzus, a sebesség és a magasság is látszik a görbén, csatolhatunk fotókat, tárolja az aktuális időjárást is.

[+]

Az alvásfigyeléssel viszont nem vagyok elégedett, minden alvásra ad pontszámot a felület, ami nekem tragikus értékeket hozott, miközben remekül aludtam éjszakákon át. Horkolást nálam nem detektált, ráadásul ha ennél összetettebb módon óhajtjuk elemezni a pihenésünket, akkor elő kell fizetni a Sleep Cycle szolgáltatásra extra pénzért. (És annyi esze igazán lehetne, hogy egy idő után ne számolja bele az ébrenlétbe azt a 30 percet, amíg az elalvós Start Trek megy. Nem nézem, csak hallgatom, de jellemzően öt perc után alszom. És ezt közlöm is rendszeresen az appban az alvás szerkesztésénél. Ezt Tizenen sem értettem soha. AW) Persze továbbra is lehet stressz-szintet mérni (ami szintén felesleges, mert amikor magas volt a pulzusom - csákányozás, ugyebár - akkor szerinte idegesebb voltam), a véroxigén-szintet is monitorozhatjuk, plusz magunk is felvehetünk mindenféle adatokat arról, hogy mit ettünk és ittunk össze és ezzel párhuzamosan hogyan csökkent a testsúlyunk (sehogyan, pedig igyekeztem).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés