Sony Xperia XA1 Ultra - felskálázva

A Sony XA1 phablet változata majdnem pont ugyanazt tudja, eggyel több RAM-mal, és lényegesen nagyobb kijelzővel. Minden más megegyezik vektorosan 6 hüvelykre húzva.

Hardver, szoftver

A hardver majdnem teljesen megegyezik az XA1 konfigurációjával, viszont a MediaTek Helio P20-as lapka mellé már 4 GB rendszermemóriát csaptak. Ez olyan nagyon nem változtat a közepes teszteredményeken, a kétmagos Mali T880 grafikus gyorsító pedig továbbra sem kifejezetten játékra termett. Ezzel együtt 16 nanométeres gyártástechnológiával előállított, szimmetrikus nyolcmagos szett korrektül dolgozik, a teljesítménycentrikus klaszter maximum 2,3 GHz-en, míg az energiahatékony halmaz pedig 1,6 GHz-re skálázott Cortex-A53-as magokat tartalmaz big.LITTLE elrendezésben. Melegedést nem nagyon tapasztaltunk, napozás közben meg mégis mire számítunk, a felület megfelelő tempóban reagál, a rendszersebesség pedig kellemes, noha hajlamos időnként megakadni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia XA1 Ultra Sony Xperia XA1 Samsung Galaxy A9 (2016) Xiaomi Mi Max
Rendszerchip MediaTek Helio P20 MediaTek Helio P20 Snapdragon 652 Snapdragon 650
AnTuTu Benchmark 6.x 63031 pont 62571 pont 69993 pont 67564 pont
Vellamo Browser 3512 pont 5123 pont 4979 pont 4656 pont
Vellamo Metal 1379 pont 1381 pont 2641 pont 2540 pont
Geekbench 4 (single / multi) 830/ 3734 pont 880 / 3747 pont n/a n/a
GFXBench Manhattan onscreen 9,9 fps 19 fps 9,3 fps 15 fps
GFXBench Manhattan offscreen 9,6 fps 9,5 fps 9,3 fps 15 fps
GFXBench T-Rex onscreen 21 fps 32 fps 33 fps 32 fps
GFXBench T-Rex offscreen 21 fps 27 fps 31 fps 31 fps


[+]

Az Android Nougatra épülő rendszer pont olyan, mint mindig, viszonylag meghagyva a felületek natív megjelenését és funkcióit. A kétfázisú értesítősáv és a gyorskapcsoló panel például full gyári, cserébe a Home érintőgombot kétszer megérintve anélkül is legördül, hogy a 6 hüvelyk tetejére kapaszkodnánk. A kétablakos mód ekkora kijelzőn kiválóan funkcionál, a drag and drop tartalommásolás pedig igencsak kényelmessé teszi az életet. Billentyűzetből a SwiftKeyt mellékelték, ami sokrétűen testreszabható, ahogy egyébként a rendszer is. A gyári Sony témákon kívül nagyjából végtelenek a lehetőségek.

A kezdőképernyő ikonrács 5 x 5-ös, plusz az alsó sor, ahol szintén tetszőleges sorrendbe pakolhatjuk a készségeket, olyannyira, hogy az alkalmazásmenü ikonja is áthelyezhető, vagy kivehető a sorból. Keresni az appok között itt is tudunk, de a főképernyőt bárhol lefelé simítva is ugyanaz a felület ugrik elő. Rendet rakni lehet egyéni szempontok alapján, a használat gyakoriságának függvényében, esetleg dátum vagy név szerint. Az ikonok méretén igazítani szintén az alkalmazásmenüből nyíló beállításokban tudunk, bár ettől az ikonrács kiosztása még nem változik, valamint a főképernyőtől balra előkerülő Google Now-t is itt deaktiválhatjuk.


[+]

A beállításokban túl sok extra nincs, leszámítva az egykezes használatot segítő opciókat, amelyeket Egykezes műveletek néven találunk meg. A kijelző alsó sarkából átlósan felfele simítva lekicsinyíthető a teljes képernyőtartalom, de működik külön csak a tárcsázóban is. A hívásfogadás és elutasításhoz szükséges csúszka is lehet kisebb, ha úgy kényelmesebb, valamint a feloldómintát vagy PIN kódot is bevihetjük kicsinyített felületen. A navigációs gombok sorrendje viszont nem változtatható, noha ennek fizikai akadálya nem lenne. Jobbkezesként, meg mert a másik sorrendet szoktam meg, különösen zavaró tud lenni például a fixen bal oldalt elhelyezett vissza gomb.


[+]

A szoftverkínálatot nem erőltették túl. Van ugye Google csomag, Spotify, alapkészségek, mint óra, számológép, időjárás, viszont hangrögzítőt és fájlkezelőt a Play Áruházból kell vadászni, mert alapértelmezetten nem mellékelték, pedig van gyári Sony megoldás. Az Amazon Shopping és az AVG Protection Pro 180 napig reklámmentes változata viszont adott, ahogy a News Suite hírgyűjtő alkalmazás is, ami természetesen magyar weboldalakról válogat. Nem meglepő módon a PlayStation alkalmazást is instant mellékelik.


[+]

Rajzolgatni a Rajz applikációban tudunk, a Movie Creator pedig a készüléken, vagy egyéb fiókban lévő fényképeinkből generál rövid összeállítást, amit kedvünkre filterezhetünk és a gyári kínálaton kívül saját zenével is aláfesthetjük. A What’s New lényegében belső téma-, játék- és alkalmazásbolt, a Kiterjesztett valóságban pedig „vicces képeket és videókat készíthetünk lenyűgöző hanghatásokkal”. A TrackID zenefelismerő app, ami utána ki is keresi a felismert zenét például YouTube-on, de nézegethetjük, hogy mások éppen mit hallgatnak, ha nálunk éppen nem szól semmi.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia XA1 - XArvashibáktól mentes

    Modellfrissítéshez érkezett a japán gyártó középkategóriása, kicsit szögletesebb a forma, frissült a hardver és a kamera, de alapjaiban nem sokat változott. De vajon mire elég a 2300 mAh kapacitású akkumulátor?

  • MWC 2017: Bemutatkozott az Xperia XA1 és XA1 Ultra

    A csúcsmodell árnyékában megbújva, de egy füst alatt bemutatkozott két középkategóriás Sony is.

  • Sony Xperia XA - keretcsökkentés

    Az új X-sorozat legolcsóbb tagja is kissé drágára sikeredett, noha vannak tagadhatatlanul kellemes funkciói, kifejezetten kézbeillő és jól használható. Kiegyensúlyozott, komoly hibáktól mentes.

Hirdetés