uleFone Future - talán majd jövőre

A gyártó az idei MWC-n mutatta be (majdnem) káva nélküli készülékét, amit kellemes formaterv, elképesztően gyors rendszer és ijesztő minőségi kihozatali arány egyaránt jellemez.

Bevezető, tartozékok

Az uleFone tavasszal mutatta be legújabb, flagship-killernek szánt készülékét, az uleFone Futuret. Az mondjuk nem teljesen világos, hogy a teljesen korrekt, de abszolút középkategóriás felszereltségével ezt pontosan hogy gondolták. Valószínűleg úgy, hogy a megjelenést követően pár hétre inkább mégis bejelentettek egy másik, lényegesen erősebb hardverrel felszerelt Futuret is, ami QHD kijelzővel, Helio X20-a rendszerchippel, 128 GB belső tárhellyel és 20 megapixeles kamerával már inkább komolyan vehető a felső kategóriában. Mindenesetre a jelenleg piacvezető dél-koreai gyártó által megálmodott stilizált 7-est gond nélkül rákanyarították az alapváltozat termékfotóira, csak itt a Future kezdőbetűjét szimbolizálja, és a biztonság kedvéért bele van írva, hogy uture. A gyártónak egyébként van gyakorlata, főleg a dizájn terén már bevált gyakorlat, mondjuk úgy, lelkes követésében, bár a Future esetében legalább a külső megjelenést megoldották önerőből, ha már a marketinget nem erőltették.


[+]

Az idei MWC-n bemutatott készülék viszont mindezek ellenére annyiban mégis egyedinek számít, hogy valódi keretnélküliséget ígér, noha a fogalom kissé degradálódott a számtalan félmegoldásnak köszönhetően. A megoldás ránézésre nagyon hasonlít a tavalyi ZTE Nubia Z9 által alkalmazott technikára, ahol az előlapi üveg ívelésének köszönhetően a fénytörés optikailag szélesebbnek mutatta a kijelzőt, míg valójában azért volt egy egészséges fél milliméteres káva a megjelenítő körül. Cserébe a Nubia egészen elmés gesztusvezérlési megoldásokat rendelt az élekhez, amiket a hasonlóság ellenére az uleFone Future sajnos nyomokban sem tartalmaz, viszont egy fél milliméteres keret tisztán látszik. Bizonyos szögekből meg egyéb érdekességek is.


[+]

Az értékesítési koncepció sem teljesen átlagos. Az első hullámban a kedvező ár mellé nem jártak extra tartozékok, míg a második, szintén limitált darabszámban elérhető csomagban – amilyen Dester kollégának köszönhetően hozzánk is eljutott – a felárért cserébe már bővebb körítés található. A Future egy igen egyszerű, nem különösebben érdekes, grafitszürke (imitálva a grafit enyhe csillogását is) dobozban érkezik, középen elhelyezett FUTURE felirattal, míg a jellegzetes betűtípussal szerkesztett márkalogó a jobb felső sarok került. A grafit tetőt leemelve egyrészt a doboz többi részének hirtelen pirossága, másrészt maga a készülék tűnik fel. A tálcát kiemelve ebben a kiszerelésben már nem csak egy Type-C töltőkábel és a hozzá tartozó, 2 amperes, gyorstöltésre alkalmas hálózati töltőfeje lapul, de a habszivacs fakkokba pakoltak még néhány apróságot is, mint az indokoltnál kissé keskenyebb kijelzővédő fólia, egy sarkoknál megerősített, átlátszó szilikon tokot, valamint egy roppant hasznos Type-C – microUSB átalakító. A május 25-e óta mennyiségi korlátozás nélkül is elérhető csomag tartalma nem, mindössze az ára változott, tehát, aki mostanában rendelne, az nyugodtan számíthat a fenti kiegészítőkre.

Külső, kijelző

A Future ránézésre nem egy különösebben izgalmas formavilágú készülék, de teljesen korrekt és kifejezetten jó kézben tartani. A kialakítás a nagyobb képátló ellenére is ergonomikus, az anyaghasználat és a felület megmunkálása pedig kifogástalan. Szerkezetileg az összeszerelés minősége is példás, részleteiben viszont akadnak nem túl igényes megoldások. Maradva még az összképnél, a jelen esetben szaténfényű, ezüst, unibody fémház dimenziói inkább átlagosnak mondhatóak, 151,5 x 73,5 x 8,6 milliméter, a 185 grammos tömeg már kevésbé, viszont egyáltalán nem zavaró. Az oldalkeretnek ugyan van éle, de a hátlap kellemes lekerekítésének köszönhetően kényelmes fogást biztosít, mindamellett, hogy a magnézium-alumínium öntvény ház egyes szekciói (hátlap, oldalkeret) finom átmenettel kitapinthatóak. Egyszerűen csak remek fogása van (az egyébként nem vékony készülékháznak).


[+]

A készülék kétségkívül legizgalmasabb aspektusa ugye a megjelenítő, ami elvileg széltében hiánytalanul kitölti a rendelkezésre álló teret. A Gorilla Glass 3-as előlapi üveg mögé egy 5,5 hüvelykes, 2.5D kialakítású, LTPS LCD kijelzőt szereltek, kissé hanyagul. A széleken erősen ívelt üveg magasabban van, mint a fémkeret síkja, ami egyrészt iszonyú sérülékennyé teszi a kijelzőt (ami az ívelt szélű, vagy lefutó kijelzők esetében általános jellemző), másrészt a készüléktest és az üveg találkozásánál konkrétan olyan, mintha ki lenne szilózva az egyébként nem is jelentős méretű rés. Nem is igazán lehet résnek nevezni, hanem csak maga az illesztés. Viszont a ragasztóanyag túlfolyása igen kiábrándítóan néz ki, amin a beleragadó kosz egyáltalán nem segít. Jó hír viszont, hogy úgy tűnik, ki lehet kapargatni, ezzel lényegesen konszolidálódik a helyzet. Habár oldalsó keret a specifikáció szerint nincs, alsó és a felső, amúgy értelmes méretű káva azért van. Előbbi üres, utóbbira pedig a szokásos alkalmatosságok kerültek, mint az 5 megapixeles előlapi kamera, a beszédhangszóró, ettől jobbra közelség- és fényérzékelő szenzor, valamint értesítő LED fedezhető fel.


[+]

A megjelenítés és annak minősége több szempontból is kényes terület lesz. Egyrészt a Full HD felbontású, 400 ppi képpontsűrűségű LTPS panelnek köszönhetően éles és kimondottan élénk a kép, a hűvös kalibráció korrigálására pedig bevethetjük a MiraVisiont. A fényerő viszont megdöbbentően alacsony (nem, nem volt bekapcsolva az adaptív mód), legalábbis a kültéri láthatóság szempontjából, amin a mély feketéknek köszönhető korrekt kontrasztarány azért javít valamennyit, de alapvetően elég vérszegény. Ehhez képest a minimum fényerő kissé soknak érződik. A betekintési szögekkel addig nincs különösebb baj, amíg összességében nézzük a dolgot, a színek megmaradnak, csak az eleve nem túl meggyőző fényerő csökken tovább. Az érzékenységre sem lehet panasz, noha a kijelző legszéle teljesen halott, érdemben csak az íveléstől befelé tudunk tapogatózni. Kivéve, amikor megzavarodik a digitizer. A ghost touch vagy szellemérintés az xda-developers.com tanúsága szerint többeknél előforduló probléma, sajnos mi sem maradtunk ki a buliból. Azon kívül, hogy igen ijesztő jelenség, nem nagyon lehet vele mit kezdeni, mint kivárni, amíg észhez tér (ha éppen ártalmatlan dolgokat művel), vagy megkísérelni kikapcsolni a készüléket, ami ilyen körülmények között szintén nem egyszerű. Felmerült, hogy a gyári ROM SP Flash Tool-lal való újratelepítése segíthet, de a művelet hatékonysága még nem, kockázatos volta viszont bizonyított.

Kijelző-teszt
Mérés uleFone Future Xiaomi Redmi Note 3 Pro Honor 5X Samsung Galaxy J7 (2016)
Fehér fényerő (max.) 299 nit 474 nit 481 nit 379 / 466 nit
Fehér fényerő (min.) 13,19 nit 0,9 nit 8,2 nit 4,3 nit
Fekete fényerő 0,18 nit 0,49 nit 0,48 nit 0 nit
Kontrasztarány 1633:1 947:1 1002:1 végtelen
Színhőmérséklet 7413 8287 / 7444 K 8136 + kézi 6487 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A legfőbb gond viszont az üveg ívelésénél adódik. Elsősorban az, hogy a kijelző nem ér ki a keretig. Vagy ha igen, sikerült úgy megoldaniuk, hogy ne látszódjon. Egyrészt szemből egyértelműen látható egy fél milliméteres, fekete sáv, ami oldalról nézve egy ponton úgy érzékelhető, mintha eltűnne, de csak a betekintési szög majdnem 180 fokig való tompulása miatt. Egy valóban fél milliméteres káva amúgy még nem feltétlenül lenne probléma, így is sikerült a minimálisra szorítani a holtteret, de a törésvonal, ami feltehetően a megjelenítő szélének optikai kiterjesztésére hivatott, borzasztóan torzít. Hiába húzódik a kép látszólag majdnem a keretig, teljesen torz, így az érdemi felület mégiscsak a szokásos mértékig értelmezhető. Másrészt folyamatosan jelen van egyfajta csíkozódás, ami leginkább a videokártyák meghibásodásakor jellemző jelenségre hasonlít, tompaszögből nézve pedig egészen irritáló, vibráló szivárványos sáv keletkezik a kijelző két szélén. (Plusz az íveléstől még két milliméterrel beljebb lévő, gyári fólia széleinél is, ami egyébként minden szögből, folyamatosan megcsodálható jelenség, de ezen a fólia eltávolítása ugye segíteni fog.)


[+]

A SIM-tálca nyílása tökéletes illesztéssel, a keret bal oldalán olvad bele a felületbe, amit a felső élen elhelyezkedő, 3,5 milliméteres jack csatlakozóba rendszeresített SIM-pöcökkel nyithatunk. Már, ha képesek vagyunk kipiszkálni, mert nagyon nincs rá fogás, cserébe tuti nem hagyjuk el. A jobb oldalon található hangerőszabályzók és a kellemesen recézett bekapcsológomb elhelyezkedése és nyomáspontja, valamint a keretbe való beillesztése is remek. Bár az utóbbit elvileg nem kényszerülünk gyakran használni, hiszen alatta helyezkedik el a kissé hézagosan beillesztett ujjlenyomat-olvasó szenzor. A felület kiválóan kézre esik, jobbkezeseknek hüvelykujjra, bal kézzel pedig mutatóujjra. Viszont meglehetősen alacsony hatékonysággal üzemel. Nagyon esetlegesen dolgozza fel az információt, akkor sem elsőre. Mértani pontossággal belőve az ujjunk közepét, majd határozott és precíz mozdulattal támadva lehet némi esélyünk. A mellékelt tok használatával viszont nagyjából a nullával tehetjük egyenlővé az eleve nem túl meggyőző találati arányt, úgyhogy a védőruhát inkább kedves gesztusnak, mint gyakorlati értékkel bíró kiegészítőnek tekintjük. (Pedig a hátlapot és a sarkokat remekül védi, a kijelző pedig a kiemelkedés miatt jobbára védhetetlen ilyen típusú tokokkal.)


[+]

Az alsó élen a hátlapi antennakilépésekkel megegyező színű, fehér műanyaggal kibélelt, C típusú USB csatlakozó található, mikrofonnyílásokkal körülvéve, amiből valójában csak a jobboldali bocsájt ki hangot, a másik mögött maximum a sehol máshol nem található beszédmikrofon rejtőzhet. A hátlap egységes felületét a már említett műanyag szalagok törik meg, az alsó osztás felett akksiinformáció és a készülék típusa, középen pedig a megszokott, vertikális elrendezésben szitált uleFone felirat látható. A 16 megapixeles hátlapi kamera és a kéttónusú LED villanó a felső, keretes tartomány bal sarkába lett szerelve.

Hardver, szoftver

Míg az uleFone Future jövőbeni prémium kiadása már Helio X20-szal várható, addig a jelenlegi Jövőben a MediaTek MT6755-ös, Helio P10-es lapkája dolgozik. A kínaiak kedvező árfekvésű, mégis teljesítményorientált lapkájában kétszer négy darab Cortex-A53-as mag pörög heterogén többmagos big.LITTLE elrendezésben. A 28 nanométeres gyártástechnológiájú, ARMv8 utasításkészletű, 64 bites chipsetben egy 2 GHz-re és egy 1 GHz-re húzott klaszter osztozik a feladatokon, míg a grafikát a kétmagos Mali-T860 intézi. Az ehhez mellékelt 4 GB RAM kiváló rendszersebességet eredményez. Bármihez nyúlunk, gondolkodás nélkül történik, a felület teljesen zökkenőmentes, megdöccenések nem jellemzők.

Teljesítmény-teszt
Benchmark uleFone Future Allview X3 Soul Pro Xiaomi Redmi Note 3 Pro Huawei P9 Lite
Rendszerchip MediaTek Helio P10 MediaTek Helio P10 Snapdragon 650 HiSilicon Kirin 650
AnTuTu Benchmark 6.x 51390 pont 77646 pont 77036 pont 53733 pont
Vellamo Browser 3677 pont 4257 pont 4978 pont 3099 pont
Vellamo Metal 1268 pont 1264 pont 2613 pont 1434 pont
Geekbench 3 (single) 821 pont 850 pont 1552 pont 906 pont
Geekbench 3 (multi) 3267 pont 3261 pont 3724 pont 3825 pont
GFXBench Man. onscreen 7,5 fps 7,2 fps 14 fps 8,5 fps
GFXBench Man. offscreen 7,2 fps 7,2 fps 14 fps 8,0 fps
GFXBench T-Rex onscreen 18 fps 18 fps 31 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 17 fps 18 fps 31 fps 19 fps

A fejlesztőknek azért nem volt nehéz dolguk úgy összehozni a rendszersebességet, hogy nyugodtan lehessen bámulatosnak nevezni, egyedi szoftver vagy kezelőfelület összehangolására ugyanis nem kellett erőforrásokat pazarolni. A készüléken az Android 6.0-ás verziója fut vegytiszta állapotban. A rendszert olyan szinten lecsupaszították, hogy szinte meglepő a minimalizmusa. Legalábbis a mi példányunk esetében. A forgalmazó hajlandó minimálisan lokalizálni a szoftvert, ami konkrétan a távol-keleti, számunkra értelmezhetetlen és működésképtelen bloatware kategóriába tartozó alkalmazások eltávolítását valamint a Google Play szolgáltatások telepítését jelenti. Előfordulhat, hogy a szoftver eredeti verziójában kissé gazdagabb a felhozatal, de nekünk nincs se gesztusvezérlés, se egy darab extra szoftver, se extra funkciók a biometrikus szenzorhoz, tehát semmi olyasmi, amiről a Hardver, szoftver szekció ezen részében írni szokás. Az érdekes viszont az, hogy egyébként nem is hiányzik különösebben.


[+]

A rend kedvéért azért lefutjuk a kötelező köröket. A kezdőképernyő 5x4-es elrendezésű, plusz az alsó ikonsor. Tetszőleges mennyiségű főképernyőt ikon vagy widget kihelyezésével keletkeztethetünk. Van hagyományos alkalmazásmenü, testreszabási lehetőség viszont nincs, úgyhogy az appok mindenképpen vertikálisan, ABC rendben jelennek meg. Az értesítőfüggöny szokás szerint két fázisban gördül és látszólag itt is előre elrendeltetett tartalommal kell együtt élnünk mindaddig, amíg a Kezelőfelület-hangolót nem csaljuk elő a felül található fogaskerék hosszú nyomva tartásával. Ekkor a Beállítások utolsó opciója kínálja a lehetőséget a gyorskapcsoló panel elrendezésének és tartalmának módosítására, valamint a töltöttségi érték százalékos megjelenítésére.


[+]

Extra szoftverek nincsenek, de annyira nem, hogy a Google Play szolgáltatásokkal együtt csak a Play Áruház került fel. Ahonnan nyilván letölthetjük a Google csomagot, vagy annak tetszőleges elemét, vagy tulajdonképpen bármit. Kezdésnek például nem árt egy térkép, mert az sincs. Annak ellenére, hogy kizárólag biztonsági mentést, böngészőt, e-mail klienst, fájlkezelőt, galériát, naptárat, hangrögzítőt, letöltés kezelőt, órát és számológépet kapunk a névjegyzék, telefon és üzenetek kívül, olyan kínzó hiányérzetünk nem adódott, ha valamire szükség támadt, akkor meg letöltöttük a nekünk tetsző megoldást. Annyit még érdemes megemlíteni, hogy első bekapcsoláskor, tehát gyári visszaállítás után is, első körben a recoverybe bootol, ami csodák csodájára kínaiul van, kikapcsolni meg nem nagyon lehet, de legalábbis nagyon kockázatos nyomkodni a bekapcsológombot, mivel az egyben az oké gomb is recoveryben. Úgyhogy készítsük be a fotó alapú Google fordítót, ha nem óhajtunk végigmenni az összes létező hardverteszten és egyéb esetleges viszontagságokon. De bekapcsolás előtt megtanulhatunk kínaiul is, végül is remek apropónak tűnik.

Multimédia

A készülékbe pakolt mindkét kameramodult a Samsung szállította, előre 5 megapixeles (S5K5E2), hátulra 16 megapixeles (S5K3P3) PD autofókusszal és kéttónusú LED villanóval kiegészített szenzor került. Az előlapi még a főkameránál is kevesebb funkcióval bír, fix fókuszos, effektezhető, és addig világosíthatjuk a bőrtónusunkat, amíg úgy nem nézünk ki, mint egy romulán. (Kissé zöldes-szürkés lesz az eredmény.) A gyári szoftver nem sok érdekességet tartogat, feltehetően a gyártó honlapján emlegetett funkciók és lehetőségek is a hevenyészett lokalizáció áldozatául estek, így nekünk csak néhány filter, panoráma mód és HDR jut. Számszerűleg csak az expozíciót korrigálhatjuk (+/- 3) és az ISO értékét módosíthatjuk 100 és 1600 között négy lépcsőben A beállításokban még macerálhatjuk a felbontást és képarányt, a fehéregyensúlyt és a képtulajdonságokat alacsony, közepes és magas viszonylatban (telítettség, kontraszt, élesség, ilyesmi) és a kép jellegét. Ez utóbbiból az éjszakai mód például nem működik. Pontosabban működik, kivéve sötétben vagy gyenge fényviszonyok között. De ha greenboxhoz szeretnénk tökéletes hátteret, arra pont kiváló, mert egyöntetű élénk zöld képet készít.


[+]

Az elkészült képek nem igazán meggyőzőek. A fókusz érzésre egyébként jól működik, relatív gyorsan reagál (kivéve sötétben, mert akkor valószínűleg fél), képes követni a (nem túl gyorsan) mozgó témát (mondjuk teknős), de a képeket elnézve valahol mégis mindig elveszíti a fonalat. Képstabilizátor híján pedig az emberi tényező is fokozottan befolyásolja a végeredményt. Éjszaka egy örökkévalóság, míg összeszedi magát, és még az állvány sem garancia, hogy tartja a fókuszt. Mindamellett a LED villanó igen kellemes (két)tónusú. Nappal nem kifejezetten zajos a végeredmény, de dinamika nagyon szűkös. A HDR viszont egyrészt kellemetlenül túlexponál, másrészt sikeresen elkalibrálja az addig teljesen rendben belőtt fehéregyensúlyt, harmadrészt kegyetlenül ráerősít az addig nem feltétlenül szembeötlő kromatikus aberrációra. Tehát ilyen csöbörből vödörbe effektus lép elő, de úgy tűnik, jobban járunk, ha hagyjuk kiégni a világos részeket, cserébe a valósággal inkább összhangban lévő színeket, kevesebb aberrációt és kevésbé túlélesített képet kapunk.


[+]

Videónál is megfigyelhetőek a fókuszálási problémák, mindaddig, amíg manuálisan be nem lőjük neki a lényeget, onnan viszont hajlandó működni. A kromatikus aberráció itt is hangsúlyos, grátisz kellemetlen sípolássá áll össze a csendes környezetben is meglévő alapzaj. A felbontás egyébként maximum 1080p lehet 30 fps mellett, már ha maradt kedvünk az audiovizuális megörökítéshez. A lejátszás zökkenőmentes, akár Full HD-ban is gond nélkül élvezhetjük a mozit, kivéve a hangot, ha AC3 hangsávon van. Ha mindent hallani szeretnénk, netán feliratokat is látni, érdemes egy másik programot is élesíteni.


[+]

A zenelejátszót azért nem spórolták ki, ami a szokásos módon listáz albumok, előadók, számok szerint. A multimédiás hangszóró fogyatékosságai már a hosszabb hanghatással járó értesítések felcsendülésekor is érzékelhetők. Hangzásjavítás címén tolhatunk a megdöbbentően gyenge maximum hangerőn a Beállításokban elérhető BesLoudness opció engedélyezésével. De nem érdemes felhalkítani a készüléket, mert szerkesztőségileg arra a konszenzusra jutottunk, hogy rettenetesen szól. Hallottunk már gyenge hangrendszert, sokszor hittük, hogy nincs lejjebb, de úgy tűnik, mégis. Szinte a felismerhetetlenségig torzít, zúg, kásás, emellett még lapos és dinamikátlan is. Mintha beraknánk egy félig beázott Sokol rádiót egy bádogdobozba és maxra csavarnánk a hangerőt. Mindenki nyugodjon meg, fülhallgatóval valamivel (nagyon kicsivel) jobb. A recsegés és brutális torzítás mérséklődik ugyan, de összességében még mindig nagyon rossz. A füles, többek között az FM-rádió aktiválására is alkalmas, ráadásul egészen kivételes módon az RDS információkat is hajlandó integrálni az állomáslistába, így nem kell egyesével beírogatni. Rejtély, hogy ezt egészen patinás gyártóknak miért nem sikerül az uleFone után csinálni.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Future is két kártyás készülék, noha a gyártó által választott, egyébként leggyakrabban alkalmazott megoldás döntéskényszerbe hozza a felhasználót. A hibrid dual SIM kialakítás miatt a slotba vagy egy microSIM és egy microSD kártyát helyezünk, ezzel együtt ugye a 32 GB belső tárhelyet is megtoldhatjuk maximum 128 további gigabájttal. Vagy beérjük a belső tárhely nagyjából 25 gigabájtos kapacitásával és egy nanoSIM kártyával használjuk ki a mindkét foglalatban elérhető Cat.6-os LTE hálózat 300 Mbps-os letöltési sebesség elméleti maximumát. Noha ez csak dual standby módban, cserébe az összes hazai hálózaton lehetséges, beleértve a 800 MHz-es, vagy más néven B20-as frekvenciát. A WiFi 2,4 és 5 GHz-en is hálózatra tud lépni, 802.11 a/b/g/n szabványos, valamint támogatja a HotSpotot és Directet. Napokig kértük folyamatosan a mobilnetet más eszközre, a megosztás roppant stabil, ahhoz képest, hogy az otthoni hálózatra rendre elfelejtett csatlakozni.


[+]

A C típusú USB csatlakozó elvileg OTG képes, tesztelni sajnos megfelelő eszköz híján nem tudtuk, viszont a mellékelt C-Type – microUSB adapter bevetésével elveszíti ezt a képességét. NFC és infra nincsen, Bluetoothból 4.0-t kapunk. A GPS asszisztenciával működik (A-GPS), amint a gyártó elkészül a beígért javító csomaggal. Valószínűleg ez lehet az oka, hogy a Pokemon Go sok Futuren nem megy, vagy teljesen diszfunkcionális, legalábbis a nemzetközi fórumokon elsősorban ezen bukott ki a probléma. Nálunk is nagyon lassú volt a jel megtalálása, bár idővel azért felfedezett műholdakat, és pozícionálnia is sikerült, nagyon nyögvenyelősen jött össze a dolog és mindvégig instabil maradt, de végül is működött úgy, ahogy. Esetünkben a hálózattal sem volt gond, annak ellenére, hogy másoknál ilyen jellegű problémák is felmerültek, stabilan tartotta a 4G-t mindenhol, ahol megfordultunk.


[+]

Ezúttal nem derült ki, hogy a 3000 mAh-s lítium-ion telepet ki gyártotta, eddig ugye a Sonyval bizniszeltek, de a jelenlegi tapasztalatok alapján nem elképzelhetetlen, hogy váltottak. Csak úgy tűnik, rossz lóra tettek. Jelenleg a harmadik ciklusnál tartunk a kicsomagolást követően, az akksi pedig 21%-ot mutat, 9 és fél órás futamidő után, két egész órát el nem érő nettó kijelzőidő mellett. Összesen fél órát beszélgettünk, körülbelül másfél órát osztottuk a mobilnetet, néha ránéztünk (egy számjegyű percekben mérhető) a Pokemon Go-ra, ami persze legendásan erőforrás zabáló. Ezen kívül WiFi alatt nyomkodtuk a készüléket, abszolút nem megterhelő feladatokkal szórakoztatva (Facebook, Viber, e-mail stb). A százalékos kijelzés elvileg szintén problémás, elképzelhetőnek tartottuk, hogy még szorult bele némi lelkesedés, úgyhogy megnéztük, meddig húzza éjjel. Repülő üzemmódban derék 1%-ot veszítettünk 8 és fél óra alatt, majd a bekapcsolást követő két percben 10%-ot a 13-ból. Így jött ki a teljes kimerülésig 2 óra 3 perc kijelzőidő 20 óra alatt. Ez annyira azért nem biztató. Sőt. Kétszer pár percet rá is töltöttünk adatmozgatás alkalmával. Cserébe tényleg egy óra alatt feltölt, nagyjából bármilyen gyorstöltő segítségével.

Értékelés: uleFone Future
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 2 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Az uleFone Future egy igen jó készülék lehetne, az anyaghasználat példás, a korszerű töltőcsatlakozó és a gyorstöltés remek tulajdonságok, a rendszer sebessége pedig bámulatos, minden más viszont elkeserítő. A kijelző egyrészt nem ér ki a keretig, ami egyébként nem lenne baj, viszont az érzetet valamelyest keltő fénytörési megoldás egy sor nem kívánt hatást és aberrációt is generál, amelyek jelentős mértékben rontják a felhasználói élményt. Számos esetben, ahogy nálunk is, többször jelentkezett a szellemérintés (ghost touch), ami egyértelmű hardverhibára utal, tehát már önmagában is alap a garanciális cserére. A nem működő GPS megoldására a gyártó ígérete alapján napokon belül számíthatunk, a javítócsomag elvileg a hálózati problémákat is orvosolni fogja, amiket speciel mi nem tapasztaltunk. A kamera diszfunkciói is szoftveresen megoldhatónak tűnnek, viszont a hangszórót nem valószínű, hogy néhány kódsor debuggolásával meg lehet menteni. Szeretnénk hinni, hogy fizikailag hibás egység került Dester példányába, mert ilyen borzalmas minőségű modul egyszerűen nem kerülhet forgalomba. Az, hogy az ujjlenyomat-olvasó egy kicsit csálén van beszerkesztve a keretbe még csak hagyján, ahhoz képest, hogy a gyászos találati arány tükrében akár a nem működő kategóriába is sorolhatjuk. A készülékért nagyjából 70 ezer forintot kell fizetni, plusz a behozatalra rakodó kereskedelmi vámtarifa mellett 27% ÁFÁt is. Ajánlani bármit, sőt akármit tudunk helyette ebben az árkategóriában, lévén az uleFone Future nem, vagy nem biztos, hogy rendeltetésszerűen működik. Nyilvánvaló, hogy a mi készülékünket is érintik azok a konstrukciós és szoftveres hibák, amelyeket a nemzetközi fórumokon is nagy számban tapasztaltak a tulajdonosok, ezért nem tekinthetjük egyedi esetnek, netán balszerencsének. A tapasztalatok alapján szignifikáns esély van arra, hogy a következő darab is hasonló problémákkal terhelt lesz, legalábbis a korai - vagyis jelenlegi szériából, így ajánlani semmiképpen nem tudjuk, a gyártónak pedig érdemes lenne megfontolni a visszahívás lehetőségét.

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

uleFone Future
 uleFone Future Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 151,5 x 73,5 x 8,6 milliméter
Tömeg 185 gramm
Színvariációk arany, ezüst
SIM-foglalat microSIM + nanoSIM/microSD
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1920 x 1080 (401 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 3
Kijelző típusa légrésmentes, 2.5D LTPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek Helio P10
Processzor típusa 64 bites, nyolcmagos, 2 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T860 MP2
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (25 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800
UMTS 900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2300/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42,2 Mbps / 11,5 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, 2,4/5 GHz dual band, WiFi Direct, HotSpot
USB C-Type USB (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Ujjlenyomat-olvasó van
Alapfunkciók
Profilok általános/néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nics
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmellow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek telepíthetők
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, f/2.0-s lencse, PD autofókusz, HDR, kéttónusú ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel, fix fókusz
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, fényérzékelő, tájoló, közelségérzékelő, giroszkóp, hang- és mágneses szenzor, nyomásérzékelő, ujjlenyomat-olvasó, értesítési LED

Azóta történt

  • Nagymacskát enged szabadjára az uleFone

    Alsókategóriás eszközt mutatott be az uleFone, a megkülönböztető jegy, amivel felhívja magára a figyelmet, az a tigriscsíkos dizájn. Is lehetne, de nyilván nem az, hanem a méretes akkumulátor.

  • Az uleFone, aminek home gombja van

    Az uleFone u007 folytatása kevésbé hangzik úgy, mint egy kémmobil, viszont kedvező áron kínál fémházat, óriás akkumulátort és lenyomható kezdőképernyő gombot.

  • uleFone Gemini - csak négyesikrek

    Merész Full HD kijelzőhöz négymagos MTK lapkát társítani. Ám az uleFone Gemini dupla kamerája, fémháza és az ujjlenyomat-olvasója kárpótol a lóerők hiányáért. Csak az a kérdés, mennyire.

Előzmények

Hirdetés