Hirdetés

Xiaomi Mi 11 Lite - 4G-vel vagy 5G-vel kéred?

Első ránézésre nem találunk komoly különbséget a két modell között, de a sok apróság a felhasználók többségénél is megindokolja majd a 35 ezres felárat.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs részt valamelyest külön kell választanunk a két eszköz esetén. A 4G-s modell értelemszerűen LTE-ben maximálja a mobiladat-kommunkációt, egyébként a hazai hálózatok teljes támogatásával, a két SIM-et pedig dual standby módon támogatja, ha épp nem bővítettük microSD-vel. A szükségszerű adatkommunikációs szint ennél a típusnál is megvan, tehát 802.11ac-s, kétcsatornás Wi-Fi van benne direct és hotspot támogatással, 5.1-es Bluetooth-szal, 2.0-s USB Type-C csatlakozással, illetve egy szokásos navigációs modullal, ami A-GPS, GLONASS, BDS és Galileo műholdak támogatását élvezi. Szenzoros téren megvan a gyorsulásérzékelő, a giroszkóp, a fény-és távolságérzékelő modul, illetve az iránytűért felelős mágneses szenzor is.

[+]

Az 5G-s modell az SA/NSA hálózatok nemzetközi támogatásán kívül azonban még tovább megy az adatkommunikációs csomagban: egyrészt, itt már a Wi-Fi 6 is belefért a támogatási listába, 5.2-esre fejlődött a Bluetooth, a navigációs pakk pedig QZSS és NavIC támogatással is bővül, ami még több műhold érzékelésén át ad gyorsabb és pontosabb helymeghatározást. A szenzoros felhozatal és a 2.0-s USB-C ennél a modellnél is megmaradt, ahogy NFC is jutott mindkét változatba. A beszélgetési minőség mindkét kütyü esetén rendben volt, nem voltak problémák a távolságérzékelővel, a beépített hangszóró és mikrofon pedig szintén az elvártaknak megfelelően tette a dolgát, erélyesen szólal meg, és jó minőségű, zajszűrt hangot visz át a másil oldalra.


[+]

Nincs komoly különbség a két modell üzemideje között, 4250 mAh kapacitású akkumulátorokkal nagyjából a manapság átlagos üzemidőket lehet belőlük kihozni, szintetikus teszteken az 5G-s modell valamelyest jobb volt, ez nyilván az 5 nanométeres gyártástechnológiának is köszönhető, szemben a 4G-s-ben lévő 8 nanométeres chippel. 11-12 óra körüli böngészés jut 90 Hz-en, a 60 Hz-es videónézés pedig 15-17 óra is lehet az eszközökön, az 5G-s változattal mi körülbelül 5 órás kijelzőidőket hoztunk a mindennapi használatban, mindenféle teszt elvégzésével, ez bizonyos, a telefont kevésbé nyomkodó felhasználóknál gond nélkül beosztható két napra. Szerencsére töltési téren sincs különbség, a 33W-os adapter jár is a mobilhoz, de egyébként USB-PD 3-as töltőkkel is kompromisszum nélkül kiváltható, fél óra alatt körülbelül 60%-ra lehet feltölteni 0-ról, a teljes töltés bő egy óra alatt van meg.

Xiaomi Mi 11 Lite 4G
Pro
Vékony, könnyű, stílusos
90 Hz-es OLED kijelző, 10-bites színmélység
Jó üzemidő, 33W-os gyorstöltő a dobozban
Nem maradt el az NFC
Jack-adpater és szilikon tok is jutott a dobozba
Kontra
Nincs semmilyen IP- vagy egyéb védelem
Hiányzik az 5G és közepes az adatkommunikáció
Bizonyos felhasználás mellett nagyon érezni a szűk hardvert
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 7 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 7 pont
Indulóár (6/64 GB, HUF) 114 990

Összegzés (Xiaomi Mi 11 Lite 4G)

115 ezer forinton nyit a Mi 11 Lite olcsóbb változata, ami nem kifejezetten jó ár, ha azt vesszük, hogy a Xiaomi.hu által épp 79 900 forintért kínált Poco X3 NFC, ami ugyanezzel a Snapdragon 732G hardverrel, de IP53-as védettséggel, 120 Hz-es kijelzővel, 3,5 milliméteres jack csatlakozóval, nagyobb akkumulátorral, minden más téren pedig nagyon hasonló adottságokkal rendelkezik. Persze a Poco vaskosabb, nehezebb, kamerás képességei egy szinttel elmaradnak tesztünk alanyától, és AMOLED helyett IPS panel van rajta, ami fényerőben, kontrasztban, dinamikában gyengébb annál, amit a Xiaomi nyújt, viszont százalékosan markáns az árkülönbözet, amit leginkább a design és a márkanév oltárán fizet meg a vásárló. Hamarosan érkeznek a 120 Hz-es OLED panellel rendelkező, hasonló árú belső konkurensek is, mint például a Poco F3 5G, vagy épp a Redmi Note 10 Pro, ám ha belegondolunk, mindig ez a kínai mobilok nagy rákfenéje: mire kiválasztanánk egyet, már egész biztos a csőben van több másik, ami ugyanannyi pénzért, de kicsit többet ígér az előzőnél, így ha épp nem vagyunk kényszerben a vásárlásnál, akkor jó eséllyel inkább még kivárunk a döntéssel.

A többi konkurenshez viszonyítva azonban még mindig erős ajánlat a Xiaomié, hiszen hasonló árszinten itthon a Samsung például a Galaxy A32 4G-t kínálja jelentősen karcsúbb harderrel, kevesebb memóriával, szerényebb töltési és videófelvételi képességekkel. Megfontolandóbb lehet a Realme 8 Pro, hiszen csábító benne a 108 megapixeles főkamera és az 50 wattos gyorstöltés, ám kijelzője 60 Hz-en ragadt, és kimaradt belőle a sztereó hangszóró is. Egy olyan funkció van, ami a Mi 11 Lite-on a Samsung és a Realme esetében is túlmutat, ez pedig a kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó, ami sokkal menőbb és bizonyos értelemben praktikusabb is az oldalra rakott érzékelőnél. Kinek ajánlható a Mi 11 Lite? Elsősorban annak, aki beleszeret a Mi 11-család által nyújtott formavilágba, kialakításba, és a Lite modell légiességébe, de egészen biztos benne, hogy további 35 ezer forint felárért soha nem használja majd ki a jóval fejlettebb adatkommunikációs képességeket, és a lényegesen frissebb hardvert.

Fényes felületet kapott a 4G-s változat, az 5G jelentősen mattabb
Fényes, ujjlenyomatokat vonzó felületet kapott a 4G-s változat, az 5G jelentősen mattabb [+]

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Pro
Mindent tud, amit a 4G-s változat
A hardvere viszont jelentősen modernebb és erősebb
Van 5G, Wi-Fi 6, QZSS, NavIC
Gorilla Glass 6 üveget kapott előre
Kontra
IP- vagy egyéb védelem ebben sincs
Ezen a szinten már simán befért volna a kijelző alá az ujjlenyomat-szenzor
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 8 pont
Indulóár (6/128 GB, HUF) 149 990

Összegzés (Xiaomi Mi 11 Lite 5G)

A 150 ezer forintos árszinten az 5G-s változat nem csupán gyorsabb mobiladatot és 64 helyett 128 GB belső tárhellyel nyújt többet az alapmodellnél, hanem egy, az árkategória jelenlegi szintjén messze túlmutató hardver van benne. A Snapdragon 780G ugyanis az 5 nanométeres gyártástechnológiájával stabil, energiatakarékosságát is megőrző hardverként nyújt bő másfélszeres, bizonyos teszteknél kétszeres teljesítményt a 732G-hez képest, és aki legalább havonta elővesz egy 3D-s játékot a mobilján, az biztosan érzékelni fogja, hogy ez a hardver 90 Hz-en is abszolút meghajtja ezt a Full HD panelt. Persze a döntést befolyásoló tényezők közt ott lehet, hogy az 5G-s változat Gorilla Glass 5 helyett Gorilla Glass 6 üveget kapott, hogy benne van a 6-os Wi-Fi, jobb a GPS modulja, miközben kompromisszumot semmilyen téren nem kér a 4G-variánshoz képest, sőt, üzemidőben még valamelyest erősebb is annál.

Persze ebben a ligában már előkerülnek olyan konkurensek, mint a OnePlus Nord 5G, a Galaxy A52 5G, vagy esetleg a zseniális ár/érték arányú Xiaomi Mi 10T, mindazonáltal a hardvere miatt mi a Mi 11 Lite 5G-t jelentősen többre értékeljük, és több piaci relevanciát jósolunk neki az alapmodellnél, ennek megfelelően osztottuk ki a lent látható plecsniket.

Xiaomi Mi 11 Lite 4G Xiaomi Mi 11 Lite 5G

A tesztkészülékek a Xiaomi.hu jóvoltából jutottak el hozzánk, ezúton is köszönjük!

szentkuti11

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés