Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ixion77

    őstag

    válasz Jack O'Neill #24 üzenetére

    Ott a pont.

    +1: "Cortex-A72 magokra épített ARM-os szerverek a Xeon processzorokkal rendelkező opciók teljesítményét nagyságrendekkel kevesebb fogyasztás mellett képesek elérni."
    Tessék utánanézni a "nagyságrend" fogalomnak. A "nagyságrendekkel kisebb fogyasztás" minimum 100-szoros különbséget jelent! Ilyen arányú csökkenésről itt még ígéret szintjén sincs szó.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • Ixion77

    őstag

    válasz Auratech #109 üzenetére

    "mindig javulnak az inteles megoldások generációi 20-30%-ot"

    Az egész gondolatmenetnek szerintem ebben a mondatban keresendő a buktatója. Ez ugyanis már nem igaz. Az idei Intel architektúrális lépés is más csak max. 10% fejlődést hoz, és a generációnkénti egyre kisebb arányú teljesítményjavulás már sok éve megfigyelhető. A csíkszélesség csökkentése elérte azt a határt, amelynél a további lépések már nem tudnak automatikusan jelentős teljesítmény növekedést hozni, mert hiába nő a tranzisztorsűrűség, a hőeloszlás már nem oldható meg. Így ugyan talán valamivel kisebb fogyasztás mellett hozható az adott teljesítmény, de a csúcsteljesítmény már nem nő.
    Az ARM procik a >20 évvel később kialakított utasításkészletük miatt ma jobban állnak, jobban fekszenek nekik a mai elvárások. Ezért még jobban tudnak fejlődni egy ideig, de ez sem tart már sokáig szerintem.
    Jelenleg úgy tűnik, hogy hosszú távon az lesz a döntő, hogy milyen architektúra tud a legjobban skálázódni, azaz fejlődni párhuzamosítás ügyben. A sok kis mag filozófiája fekszik ugyanis a jövő nagy kihívásainak, amik a főleg a mesterséges intelligenciához kötődnek: hangfelismerés, beszéd, környezetfeldolgozás (megfigyelő, irányító rendszerek), folyamatos információ-feldolgozás (orvosi diagnosztika), stb. Nem véletlen hogy az Intel/Amd és ebbe az irányba próbál fejleszteni (GPU a CPU-ba), illetve az ARM is szaporítja a magokat (pedig pár éve még senki sem értette minek egy mobilba 4-8 mag). Mindazonáltal kicsit sem lennék meglepve, ha hamarosan egy harmadik utasításkészlet is feltűnne a színen, masszív párhuzamosításra (pl. 16-1024 mag) optimalizálva. Architektúra-design forradalmat is el tudnék képzelni (pl. 3D rétegezés, mint újabban a memóriáknál).
    A tárgyhoz kapcsolódó érdekesség, hogy a szervereknek többségének valójában szintén a sok kicsi mag filozófia felel meg, ezért nyomul az ARM arra. Főleg, hogy szervereknél nem olyan fontos a magok szoros együttműködése, mint az AI-nál.

    [ Szerkesztve ]

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

Új hozzászólás Aktív témák