Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • QuippeR

    tag

    Kérdéseim lennének:
    1) Hogyan lehet elérni, hogy a bejelentkező képernyőnél kilistázza a felhasználókat? 7.10-es ubuntum van, átállítottam a bejelentkező képernyőt, sőt hozzáadtam az utolsó fülön a kívánt felhasználóneveket, de a lista üres, és be kell gépelnem a felhasználónevet is.
    2) Lehet-e valamilyen módon NTFS partíciókat buherálni? Az ubuntu maga ext3 partíción van, de a windows xp sp2 nélkül nem ismeri fel a 13X gigánál nagyobb vinyókat, szóval gondoltam ubuntu alól lehetne megváltoztatni az egyik windows partíciót, hogy kihasználjam a vinyót. (Egyébként van-e valami hátránya, ha egy NTFS partícióra mentek cuccokat ubuntu alól? Lassabb vagy sem?)
    3) Swap partíciót lehet-e telepítés után létrehozni? (Tipp: parted + mkswap-pel igen.) Telepítéskor gőzöm se volt, hogy mi ez, úgyhogy kihagytam. 1,5 giga RAM-om van, kell egyáltalán swap partíció?
    4) Grafikus grubot lehet-e telepíteni egyszerűen néhány klikkeléssel, kevés gépeléssel? (Ha csak sok gépészkedéssel megy, akkor nem érdekel, annyira nem fontos, és ilyen leírásokat én is találtam.)

    ui: Első linuxom, úgyhogy csak kíméletesen.

  • QuippeR

    tag

    Kis grub reinstall súgó, mivel vasárnap elég sokat szenvedtem vele (az első hozzászólásban írt módszer, meg még vagy öt másik pedig nem működött):

    Live CD-ről bebootol, terminálba írjuk: sudo grub
    Kicsit scannelni fog, majd miután bejött a grub parancssor: find /boot/grub/stage1
    Itt kiadja, hogy melyik partíción van a telepített ubuntunk. Erre használjuk a következő parancsot (például ha hd0,1-et adott ki): root (hd0,1)
    Majd setup (hd0), ha az első vinyó master boot recordjára akarjuk a grubot (oda akarjuk).
    quit kilép a grub telepítő progiból.

    Ez az egyszerű grub reinstall. Na most, ha a partíciókat is megbolygattuk közben (hajajj), akkor még a /boot/grub/menu.lst-t is meg kell szerkeszteni, de ez annyira nem nehéz. A fájl legalján kell beállítani, hogy melyik partíción vannak a rendszerek. Az ubuntu partíciója az, amit a grub telepítő find-ja visszaadott, a Windows-t meg ha máshogy nem, tippeléssel kitalálod (grubban megnyomod az e gombot a Windows sorban, átírod a számokat, b gombbal megpróbálsz bootolni).
    Ez esetben ne feledkezzünk el a Windows boot.ini-jének átírásáról sem, annyival növeljük a partition résznél található számot, ahány partíciót létrehoztunk a Windows partíciója elé, különben már a hal.dll-t sem találja meg szerencsétlen rendszer.

    Érdemes első-második nekifutásra jól megcsinálni, mivel a live CD bootolása tizenxedik alkalommal már nem is olyan mókás. (Jótanács: ha véletlenül letörlöd az összes oprendszer-partíciót a Partition Table Doctor nevű Windows-os progival, barkácsold ki a vinyót és futtasd ugyanezt az alkalmazást egy másik gépről. Ekkor már ne csak azt a partíciót pipáld ki a progiban, amin a fontos adataid vannak, hanem azt is, amin a rendszer...)

Aktív témák