Allview E4 lite teszt - alacsony fokozat

Hardver, szoftver

Megörültünk, amikor tavaly a MediaTek MT6732-es, négymagos lapkakészlete elkezdett felbukkanni az olcsóbb masinák között, mert decens teljesítményt, elfogadható grafikai képességeket és 4G támogatást hozott a népszerű ársávba. A négy 1,3 gigahertzes Cortex-A53 magot használó MT6735 a típusjelzésével ellentétben mégis visszalépés, akárcsak a Mali-T720-as IGP, de legalább a 4G megmaradt. Nem segít az E4 lite sebességén, hogy az utóbbi lapkakészlet mellé az Allview mindössze 1 gigabájt RAM-ot és 8 gigabájtos tárolót mellékelt, amiből ráadásul csak 2,8 gigabájt áll a felhasználó rendelkezésére, miközben az X5 Pro mindkét modulból a dupláját biztosítja, olcsóbban.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Allview E4 lite Allview X2 Soul Lite Motorola Moto G3 Siswoo C55 Longbow
Rendszerchip MediaTek MT6735 MediaTek MT6735 Snapdragon 410 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 6.x 31828 pont 26934 pont N/A N/A
Vellamo Browser 2703 pont 2409 pont 2069 pont 2755 pont
Vellamo Metal 913 pont 953 pont 963 pont 955 pont
Geekbench 3 (single) 614 pont 625 pont 522 pont 615 pont
Geekbench 3 (multi) 1810 pont 1802 pont 1633 pont 2730 pont
GFXBench Man. onscreen nem futott le 5,8 fps 3,7 fps 4,7 fps
GFXBench Man. offscreen nem futott le 2,8 fps 1,7 fps 2,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 15 fps 9,4 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 8,4 fps 8,5 fps 5,3 fps 10 fps

Mindkét hardveres komponens szűkössége érezteti a negatív hatását: a honlapok és az alkalmazások váltáskor gyakran újratöltenek, néha több másodpercet kell a főoldalra való visszajutásra várni, és alig teszi fel az ember a kötelező tesztprogramokat, a szokásos appokat és egy nem túl méretes játékot, máris oda a szabad tárhely. Ez még akkor sem fér bele a középkategóriában, ha a microSD bővítés megoldott, és a kártyára telepíteni is lehet. A gyári tisztaságú Android 5.1-es felület egyébként kevés akadozással kezelhető, és a szellősebb honlapokkal rendben megbirkózik a MediaTek négymagosa, a komolyabb appok és játékok viszont éreztetik a lóerőhiányt.


[+]

Egy alig átszabott androidos felülettől stabilitást vár az ember, ám ha a patch hibák javítását ígérő, elsőként letöltésre kerülő rendszerfrissítés kiakasztja az Allview System Update-et (és teszi ezt később is), rossz előérzettel fogunk bele a többi szoftver használatába (lehet, hogy a dolog csak a tesztelői készüléket érintette). Máskor szerencsére csak egy-egy alkalmazásleállással találkoztunk, de valahogy mégsem volt tökéletesen stabil a rendszer. Az Android Lollipopból ismerős lehet a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel, illetve az itt sajnos csak hosszú gombnyomással felugró, kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó. Vajon minek erőltetik még mindig a külön menü gombot?


[+]

A lollipopos, fehér hátterű alkalmazásmenü helyett áttetsző jár, és olyan furcsaságok is vannak, mint a régi, AOSP-alapú böngésző mellékelése a Chrome párjaként. Ott van aztán a régi galéria és zenelejátszó, ami azért furcsa, mert megtalálni ezekből a hivatalos újabbakat is (Play Zene stb.), felesleges a duplikáció. Az Allview a maga részéről a SelfCare „segítségnyújtó” alkalmazást mellékelte, ami inkább egy online webáruház, a stabilitást ígérő „Frissítés OTA” alkalmazás működéséről pedig már esett szó. Amúgy a magyar fordítás is sok helyet félrement. Antivirus néven rendszererőforrás-felügyelő is akad, ezen túl viszont tényleg csak a szokásos appokra lehet rátalálni.


[+]

Szerencsére telefonkönyvből és billentyűzetből is az elválasztók nélküli, ezért könnyen átlátható Material Design stílusú jár. Az előbbi rendben kezeli a névjegyeket két SIM-ről és számos fiókból, a tárcsázóban pedig akad gyorskeresés és gyorshívás. A billentyűzettel is elégedettek volnánk, ha lenne magyar nyelvű korrektúra, de nincs, és mivel az érintésérzékenység sem a legjobb, könnyű gépeléskor rossz karaktereket bevinni. Az AOSP-alapú böngésző nem egy mai darab, de azért megbirkózik több lappal (a hardver már kevésbé), és adott a keresés, a mentés offline olvasáshoz, a könyvjelzőkezelés és a váltás asztali és mobilnézet között. Honlapunk még rendben, akadozások nélkül görgethető, egy Engadget szintű, vaskos portál viszont már hajlamos dadogásokat előidézni. Nyilván az árkategóriában nem elvárás, hogy minden villámgyors legyen, de amikor belépőszinten is akad jobb rendszersebesség, aligha zárhatjuk elégedettséggel az E4 lite szoftveres fejezetét.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Allview V2 Viper X - vissza az általánosba

    Nemcsak a háromszög alakú doboza miatt érdekes a román székhelyű vállalat üdvöskéje, szép a kijelző, jó lett az egyedi kezelőfelület, viszont hibák is vannak bőven.

Előzmények

  • Allview P8 Energy - az akkubajnok

    Elegáns külsejével és fém keretével a P8 Energy látszólag egy a sok középkategóriás telefon között. Azonban az extrém nagy akkumulátor és az AMOLED kijelző párosából fantasztikus üzemidőt kreáltak.

  • Allview P6 Qmax - csak ránézésre maximális

    A gyártó olcsóbbik óriásmobilja még elég sok gyermekbetegséggel küzd, a szoftveres hibák még javulhatnak, a gyenge hardveren és a közepes anyaghasználaton viszont semmiképp nem segít a frissítés.

  • Allview X1 Xtreme mini - az erő nem minden

    Korrekt áron kínálja az Allview az új, felső-középkategóriás, de kompakt méretű készülékét. Remek az ötlet, de a megvalósítás sajnos nem hibátlan.

  • Allview X2 Soul Pro - a lélek gyümölcse

    Tesztkészülékünket mindössze 5,5 milliméter vékony házba csomagolták, mégis belefért egy 5,2 hüvelykes Full HD kijelző és egy 2700 mAh-s akkumulátor.

Hirdetés