BlackBerry Z3 - Ázsiára szabva

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera... az sajnos egy fájó pont. Az 5 megapixeles felbontással önmagában talán még nem is lenne baj ebben a kategóriában, főleg, mert a videorögzítésnél az 1080p-s felbontás is elérhető, ráadásul szoftveres butítás sincs, a HDR-mód és a legjobb felvétel kiválasztását, valamint az egyes fotórészek kicserélését is lehetővé tevő sorozatfelvétel is elérhető. Ledes villanófény is van, ami ugyan nem a piac legerősebb megoldása, de a semminél nagyságrendekkel jobb.

BlackBerry Z3 kamera
[+]

A gond egyszerűen az, hogy a képek nem jó minőségűek, márpedig fotózni ma már szinte mindenki szokott a telefonjával is, ezen funkció csorbításával nem egy bájos dolog elválasztani az árkategóriákat; valószínűleg nem osztott és nem is szorzott volna, ha mondjuk a Z30 kameráját kapja meg a Z3, ettől még aki Z30-at akart volna venni, azt vett volna. De hogy konkrétum is legyen itt, a képminőség kapcsán a legnagyobb probléma a kicsi dinamikatartomány, ami miatt napfényes időben csak és kizárólag itt-ott kiégő, máshol beégő részekkel rendelkező fotókat lehet lőni a Z3-mal. A makró mód felejtős, a fókusztávolság túl nagy efféle az felvételekhez, de ezt a szoftver sajnos nem tudja, akkor is képes fókuszált állapotot jelezni, amikor igazából életlen a kép. Sajnos a mozgóképek sem a legjobbak, szoftveres képstabilizálás ide vagy oda.

BlackBerry Z3 kézben tartva
[+]

Multimédiás téren viszont van előrelépés a Z30-hoz képest, ugyanis ebben az eszközben már található FM-rádió, amit a zenelejátszó applikáció alól érhetünk el, vételt fogására pedig kizárólag bedugott fülhallgatóval használható, úgy viszont teljesen jól. A zenelejátszó szoftver ezt leszámítva nem változott, továbbra is szépen megjeleníti az ID3-tagekkel kiegészített fájlokat, megjeleníti az albumborítókat, hangszínszabályzót viszont nem tartalmaz.

BlackBerry Z3 képernyőfotó BlackBerry Z3 képernyőfotó
[+]

Kihangosítva nem szól különösebben jól a kanadai készülék, az aljából kijövő hangok elég élesek, nagyobb hangerőn annak ellenére is kissé kényelmetlen hallgatni, hogy a konkurenciához képest legfeljebb közepes hangerősségről beszélgethetünk. A dobozban található, headsetként is működő fülhallgató szerencsére jobban szól, mint ahogy kinéz (kopogós műanyagból készült és elenyésző a tömege), de sajnos csak a nagyobb hallójárattal rendelkező emberek fülébe fér be. A komolyabb kiegészítőkhöz szokottaknak persze ez is kevés lesz, de a kisebb igényűek azért a telefonáláson túl is ellehetnek vele.

BlackBerry Z3 a doboza társaságában
[+]

A készüléktest egy 2500 mAh-s, végfelhasználók által nem cserélhető akkumulátort rejt, ami ehhez az SoC-hez és kijelzőfelbontáshoz mérve elképesztően nagynak tűnik. Arra kell csak vigyázni, hogy ne toljuk fel maximálisra a kijelző fényerejét, de úgysem fogjuk, mert éjszaka kiégne tőle a szemünk (automatikus fényerőállítási lehetőség egyébként nincs). Ha csak közepesre toljuk fel a csúszkát, igazán decens üzemidőre számíthatunk, a 2 nap komolyabb igénybevétel mellett sem kihívás a Z3 számára, ha pedig a játékokat és az internetböngészést is hanyagolja az ember, 3 napra is simán számíthat sok telefonálás és folyamatos emailezés mellett. Az üzemidő egyértelműen a készülék legnagyobb erősségeinek egyike, aki számára ez a fontos, valószínűleg könnyedén szemet tud hunyni a qHD felbontás fölött.

Értékelés: BlackBerry Z3
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Érdekes jószág a BlackBerry Z3, ám mielőtt meghoznánk a végső ítéletet vele kapcsolatban, nem árt tisztázni, hogy hova és kiknek készült. A célpiacot elsősorban az ázsiai országok jelentik, ahol a kijelző fizikai mérete többet számít, mint egy készülék bármely más fizikai paramétere, ezért lett 5 hüvelykes a kijelző, holott itthon valószínűleg 4-gyel sikeresebb lett volna, ráadásul a Z30-tól is jobban el tudott volna szeparálódni. A célcsoportot pedig valószínűleg ezúttal is az üzleti felhasználók jelentik, a vállalat valószínűleg nem sértődik meg rajta, ha egy cég sok ezer ilyen készüléket vesz a dolgozóinak; céges telefonnak pedig nem rossz a Z3. Egyrészt nagyon jó az üzemideje, másrészt nagyon ügyesen kezeli az üzeneteket, harmadrészt jól lehet rajta gépelni, de azért a jó hangminőségről sem szabad megfeledkezni. Az ipari kémkedés lehetősége sem áll fenn a kamera képminőségét ismerve, de a felhasználók többsége számára azért valószínűleg fontosabb lenne, hogy napfényben is lehessen normális képeket készíteni a Z3-mal. Ez viszont sajnos nem adott, ahogy a makulátlan sebesség sem, plusz ugye a kijelző felbontása is alacsony, de ezt szerencsére részben feledteti az egységes megvilágítás, a magas fényerő és a szép színek. A Z30-hoz képest plusz az FM-rádió megléte, hiányosság viszont az NFC. Mindehhez 70 ezer forintos kezdőár társul, ami sajnos pont nem az az összeg, aminek fényében minden hiányosságot el lehet felejteni, inkább reális, mint kedvező. Ugyanakkor az elődmodelleket megnézve joggal lehet bízni abban, hogy ez az összeg belátható időn belül jelentősen fog esni, akkor pedig a Z3 a felhasználók egy csoportja számára kimondottan jó ajánlat lesz. Az persze kérdéses, hogy a célcsoportot a külföldi piacokon a szolgáltatókon keresztül el tudják-e majd, a 4G támogatás hiánya ugyanis visszatartó erő lehet a szolgáltatók számára. Magyarán megint kérdéses, hogy összességében mit jelenthet majd a BlackBerry életében a Z3.

BlackBerry Z3

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A készüléket a BlackBerry hazai képviselete juttatta el hozzánk, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés