Huawei P30 Pro - teletalálat

5x-ös teleobjektíves lencsével emeli a Huawei a tétet, hogy fotózásban ismét hozzá igazodjanak. A sebesség és az üzemidő is ott a szeren, de hová lett a beszédhangszóró?

Fotós képességek

Sorra hozza a Huawei és a Leica a mobilfotózásba az újításokat, szenzorilag a Sonyval összefogva, és máris sikerült felrázni a hátlapi három látószög képletét. Maradt a 16 mm-es fókusztávolságú, 20 megapixeles, ultraszéles látószögű optika némi torzítás korrekcióval (kivéve kézi módban), PD-autofókusszal és 2,5 cm-es szupermakró lövésével. Még mindig 40 megapixeles a főegység, SuperSensing névre keresztelt szenzorral, ami RGGB helyett RYYB a Bayer-színszűrőt kapott (piros-sárga-sárga-kék), a Huawei szerint jóval több fény befogadásával. Az optika 27 mm-es (35 mm ekv.) és f/1,6-os rekeszértékre nőtt a rekeszértéke, optikai stabilizálást kapott és maradt a villámgyors, hibrid fókusz. Ez a PDAF, lézer és kontrasztalapú élesítést kombinálja. Emellett kéttónusú LED villanó és színhőmérséklet érzékelő is akad. Négy pixel továbbra is összefoghat egy nagy fényerejű szuperpixelért 10 megapixelen (ez a pixel binning), ami este jön jól igazán.


[+]

A P20 Pro 3x-os zoomegységéből pedig 5x-ös lett, 10x-es hibrid és 50x-es digitális kiterjesztéssel, f/3,4-es rekeszértékkel. Bár a szenzor 8 megapixeles, és a 125 milliméteres fókusztávolság alapján igazából 4,63x-os az optikai nagyítás a főkamera viszonylatában (illetve 7,81x-es az ultraszéles felől számolva), az automatika 10 megapixelre skálázza az értékeket, így 135 milliméteres fókusztávolságot jelöl. Akárhogy is: ez hatalmas zoomátfogás, a fürgén induló szoftver pedig a 0,6x, 1x, 5x, és 10x jelölésű ikonok mellett, csíptetőmozdulattal köztes nagyítást is lehetővé tesz, egészen 50x-ig.


[+]

A periszkópos rendszer kapcsán két félelmem is volt. Az egyik: hogy lehetetlen lesz kézből megtartani az akár rövidebb záridejű felvételeket, hiszen ilyen zoomtartomány esetében a kisebb kézremegésektől is bemozdulhat a készülék rögzítés közben. Besegít ugyanakkor az optikai stabilizálás, sőt: éjjel is simán készülhet állvány nélküli zoomfotó, ami komoly fegyvertény. A másik: mivel fix az optikák gyújtótávolsága, 1x-es és 5x-ös nagyítás között a pusztán digitális/hibrid nagyítás komolyabban korlátozhatja a minőséget.

0,6x-os, 1x-es, 2x-es, 3x-os, 4x-es, 5x-ös, 10x-es nagyítás és a Hold
0,6x-os, 1x-es, 2x-es, 3x-os, 4x-es, 5x-ös, 10x-es nagyítás és a Hold

Nos, a fenti, teljes méretből vágott 0,6x-os, 1x-es, 2x-es, 3x-os, 4x-es, 5x-ös és 10x-es példából kiviláglik: köztes nagyítások esetében (2x, 3x, 4x-es) a rendszer bizony előkerít extra információt valahonnan, akár többelemes feldolgozással, akár több kamera adatainak összegyúrásával. Így minden igényhez és látószöghöz akad ideális zoomtartomány és kellő részlet, és igen: a holdfotó a sor végén szintén a P30 Próval készült, szintén kézből, DNG RAW fájlból feldolgozva, az eredeti itt. És ha ez se volna elég meggyőző, akkor ott van még negyedik elemként a time-of-flight kamera, a teszt publikálásakor, azaz a hivatalos bejelentés pillanatában még funkció nélkül, de egy frissítés után majd a portrémód is profitál belőle, és kiegészítem a tesztet az eredményeivel. Addig is, íme, két hagyományos portré, majd két szelfi. Az előlapi egység felbontása egyébként 32 megapixelre nőtt, és elérhető hozzá egy sor effekt, háttérelmosás, HDR és képernyővillanó.

Igazából csak a kétlépcsős kameragomb hiányzik, a piac legsokrétűbb mobilkamerájára szerintem odakívánkozik. A szoftver mindenesetre mindent tud a témát ügyesen választó, bár a színeket néha túltoló AI-tól kezdve a HDR-en és az éjjeli módon, a gyorsított-lassított videón (akár 960 FPS 720p-n), a mozgó fényképen, az ételfotón, illetve a hosszú záridejű lehetőségeken át a kézi módig. Akár hardveres, akár szoftveres az ISO409600-os (!) érzékenység, koromsötétből is előcsalható éjjeli részlet. Felesleges a szót tovább szaporítani, haladjunk lencse szerint az eredményekkel!

A főkamera 40 megapixelen döbbenetesen részletes felvételeket rögzít nappal, bár jóval gyengébb vonalélességgel dolgozik éjjel, az esti mód ezen a felbontáson nem érhető el. Oké: lehet, hogy az abszolút képminőség közelebb áll 25-30 megapixelhez, és a szélek felé már bőven csökken a minőség, amiből az optika mellett a feldolgozó algoritmus zajmentesítése is kiveszi a részét. De akkor is baromi sok képinformáció jut a felhasználónak, megbízható fehéregyensúllyal és azonnali fókusszal. De földi halandónak nincs is ennyi pixelre szüksége, hacsak nem A3-as nyomtatás a cél, hiszen ott a különféle zoom a nagyításokhoz, 10 megapixelre váltva a főkamerán pedig az egyébként is jó dinamika tovább erősödik.

A P30 Pro 10 megapixeles fotói részletességben előreléptek az elődmodellekhez képest, leginkább az algoritmus variálásával. Kiegyensúlyozottabb a vonalélesség, kevésbé látványos a zajszűrés, nem jellemző a túlélesítés, nagyon egyben vannak a fotók a szélek felé is. Este is látványos a generációs javulás: a többelemes feldolgozással rengeteg finom részlet megmarad a hasonló tónusú részeken, így ritkán van szükség a több másodperc alatt, kézből is megtartható éjjeli módra, de azért jól jön. Azért ilyen képeket is mellékeltem night utótaggal a fájlnévben.

2x-es hibrid zoomra váltva 10 megapixel lényegében annyi történik, hogy az algoritmus kivágja a 40 megapixeles kép közepét, és biztos ügyeskedik a háttérben, mert meglepően sok részlet marad mindenfele. Így az sem gond, ha muszáj zoomolni, de 5x-ös nagyításra nincs szükség, bár este a 2x-es zoomfotók már nem hozzák a nappali vonalélességet.

Az 5x-ös optikai felvételek pedig elképesztően közel hozzák a távolit rengeteg részlettel, a többelemes feldolgozásnak köszönhetően jó dinamikával. Oké: a kontrasztalapú fókusz nappal már lomhább, de csak nagy ritkán téved, és valamennyi fényforrás esetén este is összejön az élesítés. 5x-ös zoomfotó este?! Bizony: bár érdemes a lehető legmozdulatlanabbul exponálni, és így is előfordul bemozdulás, kézből, sötétben ennyi részletet összehozni elismerésre méltó egy telefontól. Az éjjeli mód még érzékenyebb a bemozdulásra, de még jobb eredményeket produkál. Az itteni összes példa kézből készült, bármilyen támaszték nélkül.

A 10x-es hibrid zoomfotókról azért már lesüt, hogy az 5x-ös digitális képek szoftveres nagyításai, de akkor is: még közelebb hozzák a távolit. Este viszont feleslegesnek tartottam a 10x-es zoomfotózást, mindenesetre ezen a tartományon is lőhető naplemente után kép, akár éjjeli módban. Sőt: akár 50x-es digitális zooming is el lehet menni, bár nincs feltétlenül sok értelme.

A sort az f/2,2-es blendéjű, 20 megapixeles, széles látószögű felvételek zárják – minőségben is. Középen átlagos a részletesség, a széleken pedig azért már elég gyenge – a nyersfájlok sokkal gazdagabbak képinformációban. Az automatika ráadásul rendre túlexponálja a nappali témát, éjjel pedig kevés részlet marad. Ettől még baromi praktikus az optika, rengetegszer jön jól a nagy látótér, és ha 10 megapixelen vetem össze a felvételeket 20 helyett, nagyon a vonalélességbe se tudok belekötni. Éjjeli módban egyébként ekkora felbontásra vált a rendszer, és egyértelműen javul a minőség.

Szupermakró mód is akad: az első két eredmény a főkamerával készült, amely kellemesen szűk mélységélességgel rögzít, amúgy 7-8 cm-re közelíthető meg vele a téma. A 3-4. példa pedig az ultraszéles optika szupermakró képességeit demonstrálja, olyan apró alanyokról rögzítve csupa részletet, mint a méhecske. A zoomkamerával makrózni nem lehet, hiszen legalább 80 cm-re kell a témától helyezkedni, hogy sikeres legyen a fókusz, persze a periszkópos kamerát nem erre találták ki.

A Huawei ígéri: gyertyafény mellett is készülhet kellően világos fotó kézből, több másodperces éjjeli mód helyett szimpla kattintással, ott van erre az akár 409600-os érzékenység a főkamera esetében (az ultraszéles ISO3200-ig, a zoomkamera ISO6400-ig állítható). Nem csoda, hogy amikor a koromsötétben az udvaron botladoztam, és csak az ég volt számomra kellően világos, hogy bármit lássak, a P30 Pro szinte nappali körülményeket rittyentett, a házfalon kizárólag a Hold fényével. A fehéregyensúly így is rendben: az ég kék, a város fényszennyezése a távolban sárga, a fenyő pedig zöld. A második képen is szolgált a Hold némi fényforrással, 3-4-en viszont alig. Nyilván nem maradt sok részlet, és mivel a záridő ultra magas érzékenységen negyed, fél másodperc is lehet, nem árt 4-5 próbálkozást lőni, hogy legalább egy éles legyen, bemozdulás nélkül. Kis küzdelemmel is megéri megmutatni azt, amit más telefon, éjjel nem nagyon tud, legalábbis kézből.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Picit átszabták a Huawei Watch GT-t

    Apró dizájnváltozások mellett leginkább a szíj hoz látható különbséget az új variációkban. A remek AMOLED panel és a sok aktivitáskövető funkció maradt, érkezik a magyar rendszernyelv.

  • Pimaszkodik a Xiaomi

    A Xiaomi Twitteren tett közzé egy közismert mémet, amiben a Huawei P30-at állították pellengérre.

  • Befutott a P30 Pro első frissítése

    A 404 megabájtot foglaló csomag az apróbb javítások mellett elhozta az alkalmazásikonokat a mindig aktív kijelzőre.

  • Csendben startolt el a P30 lite

    Kanadában már előrendelhető, Európába később érkezik a Kirin 710-zel szerelt, kameracseppes középkategóriás.

Előzmények

  • Periszkópos zoomkamerával érkezik a P30 Pro

    Erről Clement Wong beszélt a vállalat részéről, a zoomtartományra pedig Bruce Lee fotói nyújthatnak megfejtést. Hivatalos videoelőzetes is érkezett.

  • Huawei P20 Pro - profit csinál minden fotósból

    Az új P-sorozat csúcsmodellje három hátlapi kamerával, OLED kijelzővel, betüremkedéssel és mesterséges intelligenciával próbál tarolni. Irgalmatlan jó telefon, de nem hibátlan.

Hirdetés