Mit csinálhatok a telefonommal?

Illegális szoftverfrissítés, iPhone Jailbreak

Mivel a rendeletek nem választják külön a mobiltelefonokat a számítógépes rendszerektől, elég nehéz meghatározni, hogy mi számít vétségnek és mi nem. Elvileg minden ebbe a kategóriába esik, tehát ha belépünk a telefon fájlrendszerébe (ahova egyébként nem léphetnénk) és átírunk egy 0-t 1-re, akkor is megbüntethetnek minket, sőt, a Turbo SIM is belenyúl a készülék működésébe, tehát illegális a használata — persze a gyakorlatban azért nem ilyen vészes a helyzet, egy háttérkép "illegális" lecserélése miatt valószínűleg nem zárnak börtönbe minket. Van viszont két fontos dolog, melyekről még beszélnünk kell, az egyik az úgynevezett illegális szoftverfrissítés, a másik a részben ebbe a témába tartozó iPhone Jailbreak.

Custom Windows Mobile rom
Az egyedi ROM felrakása nem is mindig egyszerű

Illegális szoftverfrissítés az, amikor beavatkozunk a telefon/okostelefon/stb. működésébe úgy, ahogy elvileg nem tehetnénk. Itt a legelterjedtebb dolog a Windows Mobile alapú készülékek szoftverének lecserélése, melyről sokan azt hiszik, hogy teljesen legális, lévén "ők a készülékkel együtt megvásárolták a Windows Mobile-t", amit nyugodtan lecserélhetnek egy másik gépről leszedettre. A helyzet viszont az, hogy a készülék megvásárlásával az ember egy olyan liszenszet vásárol a Windows Mobile-hoz, mely az adott készülékhez (hardverhez) kötve érvényes, a működésébe beavatkozni pedig tilos, mert akkor már megint a Btk-nál leszünk. A dologban félrevezető lehet, hogy sok gyártó kínál frissítéseket a Windows Mobile alapú készülékekhez, de ezekre tulajdonképpen nem kötelező bónuszként kell tekintenünk, ha mi Windows Mobile 6.1-gyel vesszük meg a készüléket, akkor nem rakhatjuk rá csak úgy a 6.5-öt. A gyakorlatban az efféle frissítések garanciavesztéssel járnak, más jogi következményük nincs — viszont még egyszer hangsúlyoznám, csak olyan ROM-ot lehet ezekre a gépekre felrakni, melyek az adott hardverhez az adott régióban érvényesek, a többi eset egytől egyig illegális szoftverfrissítésnek minősül. Egyébként ennek eleget tesz az is, ha egy zárt operációs rendszerű telefon működésébe a legkisebb mértékben is beavatkozunk (például olyan készüléken cserélünk témát, amin nem lehetne), a garanciát elveszteni tehát viszonylag könnyű.

iPhone Jailbreak
Az iPhone Jailbreak sem jogszerű

Végül, de nem utoljára ejtsünk pár szót az iPhone Jailbreakjéről, melyet a fentiek után valószínűleg mindenki be tud sorolni oda, ahova kell. A Jailbreakkel az ember beavatkozik a rendszer működésébe, plusz akár beletartozhat a haszonszerzés céljából kategóriába is, mivel a Jailbreak segítségével olyan programokat telepíthetünk fel, melyek segítségével ingyenesen tölthetjük le az egyébként fizetős alkalmazásokat. A Jailbreak tehát papíron vétség és egyben garanciavesztéssel is jár, függetlenül attól, hogy a gyakorlatban erre sosem lesz példa, mert az esetek 99 százalékában olyan módon visszaállítható az eredeti szoftver, hogy a Jailbreaknek nem marad nyoma.

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Hirdetés