Mobilinternet EU-n kívül, eSIM adatcsomagok használata

Ha nem az EU-ban utazunk, akkor jobban járunk egy előre kifizetett eSIM szolgáltatással, vagy akár helyben vett utazó SIM-mel. Ezeket nézzük most át.

Törökország és a magyar szolgáltatók

Törökországot szokás európaiként is kezelni, egy kisebb része az országnak tényleg az európai kontinensen van, viszont Törökország nem EU tag, így nem egyértelmű, hogyan használjuk mobilunkat ott anélkül, hogy egy kisebb vagyont felszámlázzon a szolgáltatónk. Külön kitérünk a hívásindításra és fogadásra, illetve a mobilinternetre, de nem emeljük ki külön az olyan itthoni előfizetéses konstrukciókat, melyek alapból tartalmaznak EU-n kívüli mobilinternetet is. Tudunk róla, hogy léteznek ilyenek, de ezek az EU-n belüli belföldi díjszabású mobilhasználattal ellentétben nem vonatkoznak bármely ügyfélre és bármely csomagra. Akinek ilyen előfizetése van, az a szolgáltató alkalmazásában vagy weboldalán meg tudja nézni egyéni csomagjára vonatkozóan, hogy mekkora adatkeretet használhat fel EU-n kívül.

A három nagy magyar operátor is különbözően kezeli Törökországot, a legjobb helyzetben a Vodafone előfizetői vannak ilyen szempontból, mert utazásuk előtt elég csak megnézniük a szolgáltató honlapját, de nagyjából ennyi. (Tapasztalataim szerint érdemesebb a Google keresőbe bepötyögni a célország és szolgáltatónk nevét, mintsem az operátor honlapjának beépített keresőjére hagyatkozni, legyen szó bármely szolgáltatóról is.) A Vodafone EU-s területként kezeli Törökországot, tehát a lakossági és a vállalati ügyfelek is belföldi díjon tudnak telefonálni, SMS-t küldeni és netezni. Sőt, a török Vodafone hálózatán még az 5G-t is elérhetik. Arra érdemes viszont figyelmet fordítani, hogy Törökország zónabesorolása 2-es, tehát ha nem Magyarországra csörögnénk haza, hanem egy szintén külföldön tartózkodó ismerőst hívnánk, ott már felszámolhat a szolgáltató extra költségeket, ezek a hívások már a nemzetközi percdíjazás alapján számolódnak el. Ezen az oldalon lehet megtalálni a Törökországra vonatkozó információkat, alul pedig a “Máshova utazom” gombbal lehet országot váltani.

Vodafone ügyfelek, amikor megtudják, hogy a szolgáltatójuknál EU-s roamingnak számít a törökországi mobilozás
Vodafone ügyfelek, amikor megtudják, hogy a szolgáltatójuknál EU-s roamingnak számít a törökországi mobilozás

A Yettelnél már más a helyzet, a 20-asok ugyanis szintén a 2.díjzónába sorolják Törökországot, de sem a hívást, sem a mobilinternetet nem biztosítják EU-s árakon és módon. Itt lehet megnézni a weboldalon a Yettel török roaming partnereit, alul a mobilnetes opciókkal, és itt választhatók ki a 2. díjzónához a roaming hívás hetijegyek. Kezdjük utóbbiakkal, ezek a hanghívás hetijegyek a Törökországból Magyarországra indított és a Törökországban fogadott hívásokra vonatkoznak. 30 percnyit lehet beszélni egy héten keresztül 1990 forintért, 60 percet 3590-ért, 90 percet 5190 forintért, és a legnagyobb csomag a 180 perc hívást tartalmazó 9590 forintért. Aktiválás után azonnal indulnak és hét napig használhatók, utána törlődnek. Aktiválni ügyfélszolgálaton, üzletben vagy weben keresztül lehet. A mobilinternetet már drágábban méri a Yettel, itt a legolcsóbb Világ Net opció 2490 forint, ez 250 MB adatforgalmat tartalmaz Törökországba, és napijegy, tehát az aktiválás után 24 órán át felhasználható. Aktiválni SMS-ben vagy online lehet. A következő szint a három napig érvényes 1 GB-os Világ Net, ez 3990 forintba kerül, a következő lépcsőfok pedig a hetijegy, ami 9990 forint 3 GB adatért, értelemszerűen egyhetes felhasználási idővel. Ha ezeket elfelejtjük, és elkezdünk yettelesként Törökországban netezni, akkor a szolgáltató 10 forintot fog felszámolni minden elhasznált 100 KB (0,1 MB) után. Nem méri olcsón a Yettel a netet a 2. díjzónában, ezzel az árszabással és három napos használattal a Google Térkép és az üzenetküldő alkalmazások, esetleg egy-két VoIP hívás, és több ezer forinttal megdobtuk a számlánkat.

2. díjzóna árak és opciók netre és hanghívásra a Yettelnél 2024 márciusában2. díjzóna árak és opciók netre és hanghívásra a Yettelnél 2024 márciusában 2. díjzóna árak és opciók netre és hanghívásra a Yettelnél 2024 márciusában (forrás: Yettel.hu) [+]

De mielőtt azt hinnénk, hogy a Yettel drágán méri a kilobájtokat, tegyük hozzá, hogy a Magyar Telekom 100 KB roamingban leforgalmazott adatért 181,89 forintot (!) számláz ki ügyfeleinek. Ez több mint 5000 forint egy chat alkalmazásban elküldött 3 MB-os fényképért. Szerencsére a Telekom weboldala itt, egy helyen és egyértelműen összehozza, hogy mi mennyibe kerül és van egy pont, amin keresztül meg lehet néznie az előfizetőnek, hogy saját csomagja tartalmaz-e EU-n kívüli netet. Ugyanitt találhatók a netbővítő jegyek is, viszont előre kifizetett hanghívás jegyeket nem találtam a Telekomnál. A botrányos 100 KB-os árazást valamennyire ellensúlyozza, hogy a három napig használható 2 GB-os EU-n kívüli net 3490 forint, az egyhetes időszakra vonatkozó 5 GB-os netbővítő pedig 6490 forint. Ezeken felül van egy olyan opció is, amikor az adott országra vonatkozó díjszabással számláz a cég az elhasznált adatmennyiség után, de maximum 18 380 forintig. A netbővítők bekapcsolhatók a Telekom alkalmazásban, SMS-ben vagy a honlapon.

Opciók a Magyar Telekomnál 2024 márciusában
Opciók a Magyar Telekomnál 2024 márciusában (forrás: Telekom.hu) [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés