Samsung Galaxy Tab S8 Ultra - szépséges a szörnyeteg

Ez most a legdrágább, legtöbbet tudó tablet, amit a Samsung kínálni képes. Nem csak tartalomfogyasztásra, hanem munkára is való, de megvannak a korlátai.

Hardver, One UI 4.1

Táblagépek esetén nincs az a keverés, mint mobilos fronton, a Samsung immáron évek óta a Qualcomm csúcslapkáival dolgozik tabletjeiben, idén a 4 nanométeres Snapdragon 8 Gen 1 a soros. Az egy 3 GHz-es Cortex-X2, három 2,5 GHz-es Cortex-A710 és négy 1,8 GHz-es Cortex-A510 processzormagot, valamint az Adreno 730 GPU-t bevető lapka nem merít és nem melegedik annyira, mint azt más gyártó telefonjában tapasztaltuk. A szintetikus tesztek és a valós, megerőltető használat mellett is stabil hőmérsékletet és teljesítményt tartott fenn, a hátlapon pedig a kamera alatti üvegsávon volt egyedül érezhető melegedése a gépnek.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Samsung Galaxy Tab S7+ Huawei MatePad Pro (WiFi) Apple iPad Air (2022)
Rendszerchip Snapdragon 8 Gen 1 Snapdragon 865+ HiSilicon Kirin 990 Apple M1
AnTuTu 8 877656 pont n/a 410117 pont 1069519 pont
Geekbench 5 (single/multi) 762 / 2985 pont n/a 760 / 2842 pont 1711 / 7278 pont
GFXBench Car Chase onscreen 1080p 28 fps 26 fps 19 fps 60 fps
GFXBench Car Chase offscreen 64 fps 55 fps 35 fps 142 fps
GFXBench Manhattan onscreen 91 fps 71 fps 53 fps 60 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 189 fps 133 fps 92 fps 345 fps
AndroBench Sequential Read 1584,27 MB/s 1625,96 MB/s 1616,59 MB/s n/a
AndroBench Sequential Write 992,06 MB/s 738,16 MB/s 213,63 MB/s n/a
AndroBench Random Read 219,75 MB/s 230,94 MB/s 190,16 MB/s n/a
AndroBench Random Write 222,72 MB/s 218,85 MB/s 196,73 MB/s n/a

(forrás: Mobilaréna) [+]

Magyarországon a 8 GB-nyi LPDDR5 rendszermemóriával és 128 GB UFS 3.1-es tárolóval szerelt változat kerül csak forgalomba, de egyébként a Samsung gyárt 12 GB és 16 GB RAM-mal és 256 GB-os, illetve 512 GB-os tárolóval szerelt verziót is. A beépített tárhely fürge, az operatív memória pedig simán kezel egyszerre három-négy programot, köztük egy böngészőt több megnyitott ablakkal. Az egyértelmű, hogy a Samsung saját programjait jobban kezeli a rendszer, azonos munkafolyamatot a Google Chrome-mal lassabb elvégezni és gyakrabban belefutunk újratöltésekbe is, mintha a Samsung Böngészőt használnánk. Mindkettő előre telepítve megtalálható egyébként.

3DMark3DMark3DMark 3DMark (forrás: Mobilaréna) [+]

A Tab S8 Ultra a Google programjai mellett a Microsoft együttműködés keretein belül előre telepítve kínálja az Office-t, a OneDrive-ot és az Outlookot is, ezek pedig a Samsung programjaival tökéletesen együttműködnek. Kapunk még egy Galaxy Picks nevű mappát, ahol a Clip Studio Paint és a Noteshelf nevű program vár ránk, előbbi egy elég profi grafikai program, viszont havi előfizetéses rendszerben működik, féléves ingyenes próba van. A Samsung az Ultra bemutatásakor nagy hangsúlyt fektetett a LumaFusionre, ami egy profi(bb) videószerkesztő program mobil rendszereken. Na, ezzel a gond csak egy: három hónappal a tablet bemutatása után sem készült el. Hasonló a helyzet az Adobe programjait illetően, míg az iPad Próra egész gyorsan elkészült például az asztali verzióval szinte megegyező tudást kínáló Photoshop, a Tab S8 Ultra (egyelőre) marad a mobilos változattal.

Főoldal, összes alkalmazás és alkalmazásváltó.Főoldal, összes alkalmazás és alkalmazásváltó.Főoldal, összes alkalmazás és alkalmazásváltó. Főoldal, összes alkalmazás és alkalmazásváltó. (forrás: Mobilaréna) [+]

Az Android 12-re épülő One UI 4.1 a teszt idején a májusi biztonsági csomagnál járt. A szoftverfelület egyértelmű és ismerős, ha valaki használt az elmúlt évben Samsung terméket, a hatalmas tábla pedig igazi multitasking király vele. Az oldalról behúzható Edge panel rögzíthető tálcaként, az ablakokat egymás mellé, egymásra, lebegő nézetbe pakolhatjuk, minimalizálhatjuk, állíthatjuk átlátszóságukat, futtathatunk akár három-négy programot is egyszerre. Az előre telepített programok nagyja támogatja ezeket, de a Beállítások - Speciális funkciók - Labs menüpont alatt bekapcsolható, hogy a rendszer a nem optimalizált alkalmazásokat is kényszerítse az ablakos mód használatára.

Folyamatos megjelenítésre kapcsolt Edge panel és az S Pen töltését jelző animáció.Folyamatos megjelenítésre kapcsolt Edge panel és az S Pen töltését jelző animáció. Folyamatos megjelenítésre kapcsolt Edge panel és az S Pen töltését jelző animáció. (forrás: Mobilaréna) [+]

Vannak azonban gondok is. A notchot például egyes programok nem tudják kezelni, van, hogy belelóg a kezelőfelületbe. A hatalmas átlóhoz és felbontáshoz sem alkalmazkodik sok app, csupán a mobilos változat húzódik szét. Ugyanúgy a négy hangszórót sem tudja minden program megszólaltatni, a Sony fejhallgató- és zenekezelője például csak a töltőport melletti kettőn keresztül játszott le egy sávon hangot, míg a YouTube Music vagy a Spotify kihasználja mind a négy beépített hangkeltőt és sztereóban nyomja.

A Sketchbook egyik kezelősorába például belecsúszik a notch.
A Sketchbook egyik kezelősorába például belecsúszik a notch. [+]

Bár a Google és a Samsung programjai is jól alkalmazkodnak elrendezésükben a nagy kijelzőhöz, az S8 Ultra akkor ragyog igazán, ha a kijelzőn tartalmat fogyasztunk, például filmet, videót nézünk, vagy pedig az asztali operációs rendszerekre jobban hajazó DeX módban használjuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés