Hirdetés

Senior készülékek - nagy(itelefon)teszt

Most már teljesen biztos, hogy egyszerű, könnyen kezelhető, elsősorban telefonálásra alkalmas készüléket a legnehezebb gyártani. Bezzeg, a 108 megapixeles kameramodul az simán megy. A jó hír viszont, hogy azért ebben a szegmensben is vannak ésszerű ajánlatok.

Adatkapcsolat, hardver, hangminőség, üzemidő

Az adatkommunikációval általában nem szaladunk messzire, a jelenlegi tesztkészülékek is mind 2G modemmel rendelkeznek, jobb esetben a 850 MHz-es sávval együtt (Energizer), egyébként pedig a 900/1800/1900-as frekvencián. A MyPhone Halo S+ az egyetlen, ami 3G modullal (UMTS 850/900/1900/2100 MHz) is rendelkezik (ezzel együtt az Opera Mini használhatatlan), az Alcatelben és az Energizerben meg van valamiféle böngésző, tehát 2.5G lehet, de annyira lassú, hogy gyakorlatilag használhatatlan, egyetlen oldal sem tölt be (a Google félig, de onnan halott), értelemszerűen szerverkapcsolati hibára hivatkozva.

Ezt tudja nyújtani a Helo S+ böngészője. Amennyiben hajlandóak vagyunk kivárni.Ezt tudja nyújtani a Helo S+ böngészője. Amennyiben hajlandóak vagyunk kivárni.Ezt tudja nyújtani a Helo S+ böngészője. Amennyiben hajlandóak vagyunk kivárni. Ezt tudja nyújtani a Helo S+ böngészője. Amennyiben hajlandóak vagyunk kivárni. [+]

A dupla SIM kártyát nem nagyon erőltetik a gyártók, de van olyan modell, amibe belefér két microSIM (itt most az Energizer, de a Doro 2404, az EasyPhone FD és FM is dual standby), a többi csak egy slotot kapott, de a minimális belső tárhely mellett természetesen mindenki biztosít lehetőséget a belső tárhely bővítésére, ami megabájtos szinten értelmezhető, de a H10 64 MB-jából már csak 50 KB érhető el. Ez egy 0,3 megapixeles fotóra sem elég. Az összes modell maximum 32 GB-ot tud értelmezni, a microSD pedig akkor is ajánlott, ha nem óhajtunk kontrollálatlanul fényképezni. Spoiler: ez a veszély biztosan nem fenyeget.

Adatok
Készülék Alcatel 2019G Doro 1370 Energizer Hardcase H10 MyPhone Halo 2 MyPhone Halo S MyPhone Halo S+
Rendszerchip ismeretlen ismeretlen MediaTek MT6261A MediaTek MT6261D MediaTek MT6261D Spreadtrum SC7701B
RAM / belső tárhely / elérhető 8 MB / 16 MB / 621 KB 8 MB / 16 MB / 2,3 MB 32 MB / 64 MB / 50 KB 32 MB / 24 MB / 70 KB 32 MB / 32 MB/ n/a 64 MB / 128 MB / n/a
Telefonkönyv / SMS kapacitás 500 / 100 db 100 / n/a 500 / 100 db n/a / 50 db 300 / 300 db 300 / 100 db
Akkumulátor 970 mAh 1000 mAh 1000 mAh 900 mAh 1000 mAh 1000 mAh

Bluetooth minden készülékbe jutott, az Alcatel, a Doro és az Energizer közli is a verziószámot (2.1, 3.0 és 3.0), a többi készüléknél érjük be annyival, hogy van. És itt ki is merültek a vezetékmentes adatkapcsolati lehetőségek. A töltőcsatlakozó minden esetben microUSB, csak az egyikről felejtették le a 3,5 milliméteres jack portot (Halo 2) és az Energizert leszámítva minden eszközhöz jár töltődokkoló, ami különösen fontos szempont ebben a szegmensben. Jellemzően kétpines egyedi csatlakozófelülettel vehetjük igénybe az asztali tartót, aminek gyakorlati is pszichológiai hasznáról már értekeztünk.

Energizer Hardcase H10
Energizer Hardcase H10 [+]

Az apró, aszimmetrikus microUSB kábelt fizikailag különösen körülményes lehet kezelni, nem beszélve arról, ha a felhasználó úgy, ahogy van elfelejti a töltési procedúrát, amit a jó egyhetes ciklusoknak köszönhetően nem is olyan nehéz. Viszont, ha a készüléknek van helye, jellemzően oda fogják tenni, megoldva így a töltés problémáját is. Meg ugye nem keveredik el olyan könnyen a készülék. A dokkolók egyébként esztétikusak (az Alcatelen még töltést jelző RGB LED is van), stabilak, mindegyik talpazaton megtalálható kisebb-nagyobb tapadó felület, egyedül a Doro lötyög kicsit a bölcsőben, de leverni az asztalról azért így sem olyan könnyű.


Doro 1370

A valós üzemidőt így elég nehéz tapasztalati úton megállapítani, a főképernyőn kizárólag grafikusan jelenik meg a töltöttségi állapot, de átlag egy hét készenléti és 4-9 óra beszélgetési idővel számolhatunk 2G hálózaton. Négyet a MyPhone ígér a Halo S+-szal, kilencet pedig az Energizer. Utóbbinál kell is a hosszabb üzemidő, tekintve, hogy a hívás hangminősége annyira ergya, hogy mindent kétszer-háromszor kell elmondani, hogy valami átjöjjön az információból. A legkellemesebb beszélgetési minőséget a T3/M3 szabvány szerint hallókészülék kompatibilis Doro nyújtotta. Az Alcatel nagyon halk maximum hangerőn is, a Halo 2 korrekt, csak picit digitális, a Halo S viszont recseg, néha besípolnak a magasabb hangok, igazából elég kellemetlen az egész. Az S+ valamivel jobb, de szintén túl halk.


[+]

Az Alcatelnél viszont van lehetőség a hívások automatikus rögzítésére, ha ezt igényeljük és a kijelző zároló-kapcsolójával is lehet kezelni a hívást. A klasszikus kialakítású készülékeknél egyértelmű a hívásindítás és befejezés, a Halo S és S+ esetében összecsukott állapotban is elérhetők a kontaktok és a gyorshívók (meg amúgy minden), de ha a hívást nyitott állapotban kezdeményeztük, a készüléket már nem csukhatjuk össze, mert az rögtön megszakítja a hívást. Felvenni viszont csak a zöld gombbal lehet, a szétcsúsztatás nem játszik. A gyorshívás minden készülék esetében egyszerű, vagy a számbillentyűkre programozunk 2-9-ig kontaktokat, a Doro a csillag gomb alatt listaszerűen tárolja a kedvenceket (összesen 10-et), a MyPhone-ok viszont rendelkeznek egy igazán jó és egyedi fícsörrel. A Fotó névjeggyel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Panasonic senior modellek

    Tovább keressük az időseknek vagy korlátozott felhasználói képességgel rendelkezőknek szánt optimális megoldást, ezúttal a Panasonic kínálatából.

  • Két új Doro mutatkozott be

    Az időseknek szánt nyomógombos modellek között komplexebb és egyszerűbb megoldásokat is kínál a Doro.

  • Evolveo EasyPhone FG - kellemes egyszerűség

    Az Evolveonak már több, korrekt butatelefonja is volt, ami alkalmas idős felhasználók számára is, de a rendszer, a forma és a funkció az EasyPhone FG-ben picit jobban összeáll. Csak kicsit bumfordi és a kamera felesleges.

  • Bőven elég a villanyautók mostani hatótávja

    Amíg nincs alapvető technológiai ugrás az energiatárolásban, addig egyszerűen fölösleges, hogy a napi ingázáshoz is állandóan cipeljük magunkkal a felesleges tonnákat, miközben a fenekünk alatt lévő, zömmel kihasználatlan telepből négy másik városi autót zöldebbé tehetnénk.

Előzmények

  • Doro 7010 - whatsapp, nagyi?

    A koncepció már jó, csak a kivitelezés és a megvalósítás nem. Kár érte, kiváló ügynök lehetett volna.

  • Evolveo EasyPhone FM - zsebrádió

    Újabb időseknek szánt Evolveo modellről néztük meg, hogy valóban alkalmas-e a korosztály speciális igényeinek kielégítésére. A hatalmas gombok máris biztatóak.

  • Evolveo EasyPhone FD - take it easy!

    Az egyszerű butatelefon nem annyira egyszerű műfaj. Az Evolveónak sem mindig sikerül, az EasyPhone FD viszont minden tekintetben megfelel a specifikus elvárásoknak.

  • Nokia 2720 Flip - méltatlan

    A Nokia 2720 egy klasszikus, kagyló formátumú, hagyományos, nyomógombos telefonnak látszó tárgy. De valójában egy tévedés.

Hirdetés