Hirdetés

Senior készülékek - nagy(itelefon)teszt

Most már teljesen biztos, hogy egyszerű, könnyen kezelhető, elsősorban telefonálásra alkalmas készüléket a legnehezebb gyártani. Bezzeg, a 108 megapixeles kameramodul az simán megy. A jó hír viszont, hogy azért ebben a szegmensben is vannak ésszerű ajánlatok.

Kamerák, multimédia

Hogy, hogy nem, minden eszközre jutott valamiféle képalkotásra szánt, gombostűfejnyi berendezés, de értelme továbbra sincs. Ezek a fix fókuszos, 0,3 - 3 megapixeles, borzasztó szűk látószögű valamik egyszerűen nem alkalmasak fényképezésre, de jobb híján még tetszőleges járóbeteg ellátás rendelési idejének a megörökítésére sem. Egy zajszűrő mikrofon lényegesen hasznosabb fejlesztés lenne.

MyPhone Halo S és S+
MyPhone Halo S és S+ [+]

Az már csak fun fact, hogy a legtöbb esetben alapbeállítások mellett nem is teljes felbontáson dolgoznak a szenzorok, minden bizonnyal a digitális zoomra tartogatják a kapacitásokat. Rendkívül szórakoztató. Az egyetlen modell, amire kettő ilyen képződmény is jutott, az az Energizer. Mindkét szenzor maximum VGA felbontást tud, de annyira szűk a látószög, hogy még az arcom sem fér bele egy szelfibe karnyújtásnyi távolságból. De egyébként is használhatatlan. Ahogy a főkamera is.

Energizer 0,3 MP

A Halo 2 és a Halo S szintén egy 640 x 480-as kamerával bohóckodik, hasonló hatásfokkal. Az algoritmus mindkét esetben valamivel jobb, mint az Energizeré, nem mintha ezen a szinten ez számítana bármit is. A Halo S-el készült képen legalább a virág színe közelít a valósághoz.

MyPhone Halo 2 0,3 MP / MyPhone Halo S 0,3 MP

Az Alcatel már 2 egész megapixellel próbálkozik, már amennyiben sikerül a felbontást maximumra állítani. Egyébként egész sok dolgot lehet adjusztálni a miniatűr menüben. Van éjszakai mód (semmi baj, én is nevettem), lehet tekergetni a fényerőt, a kontrasztot, az expozíciókorrekciót, a fehéregyensúlyt, és vannak effektek, időzítő és sorozatfelvétel. A kérdés persze joggal merül fel, hogy pontosan minek is.

Alcatel 2019G 2 MP

MyPhone Halo S+ (elvileg 2, gyakorlatilag 1,2 MP)

A MyPhone Halo S+-ban is hagytak ilyen ostobaságokat, természetesen értelme nincsen, a végeredményen érdemben úgysem javít. Másrészt a hivatalos termékoldallal ellentétben a kamera nem 2 megapixeles, vagy ha az is, a tényleges felbontást semmiféle körülmények között nem tudjuk 960 x 1280 pixelnél magasabbra állítani. Érdekes, hogy még ebben a minőségben és ezen a szinten is feltűnő, már csak ránézésre is, hogy valami nem stimmel azzal az értékkel. És még a virág is elvirágzott.

Doro 3 MP

A Doro szinte már csúcskategória a mezőnyben a maga 3 megapixeles szenzorával, nem mintha ezzel közelebb kerülnénk a digitális képalkotás fogalmához. A fix fókusz és a szűk látószög azért itt is durván beüt, de legalább közel értelmezhető képeket kapunk. Állítani semmit nem lehet, az expozíciót viszont picit lejjebb vehetjük, jót tesz a színeknek. Egy virágot, kisállatot vagy süteményt ezzel esetleg meg lehet örökíteni olyan formában, hogy nagyjából felismerhető legyen. Nagyjából.

Alcatel 2019GAlcatel 2019GAlcatel 2019G Alcatel 2019G Alcatel 2019G

Videót érthető okokból egyik borzadállyal sem készítettem, a Doroval és a Halo 2-vel például nem is lehet, a Helo S magas minőségen 240 x 320-at tud kipréselni 5 fps-sel, az Energizernél meg a megosztási minőség 7 fps-t (!) jelent 144 x 176 pixeles felbontással. Elképzelni nem tudom, a „kézibeszélő jó minőség” mi lehet, de nem biztos, hogy bárkit is érdekel; megkockáztatom, a fotókkal sem volt feltétlenül érdemes fáradni. A konklúzió még mindig ugyanaz. Mi a bánatnak ezekbe kamera?

Doro 1370

Ezek a holmik videólejátszásra is közel alkalmatlanok. Egyrészt mert alig ismerik a formátumokat, másrészt ehhez azért rusnya és kicsi a kijelző. Az Alcatel lejátsza az AVI és MP4 formátumokat, sok sikert a 2,4 hüvelykes kijelzőn való tartalomfogyasztáshoz. Az Energizer még rátesz egy lapáttal és az 1,8 hüvelyk közel fele kezelőfelület. A Doro ugyanezt játsza és szintén csak az AVI-t eszi. A mozgóképanyagot a zenével együtt a beállításokban található fájlkezelőből kell kikukázni, mert lejátszó konkrétan nincs.

Energizer Hardcase H10

A Halo 2 szinte semmit nem játszik le, legalábbis nekem nem volt olyan formátumom (talán az MP4 esélyes), amit értelmezett volna és mindent a fájlkezelőből kell kibányászni. A Halo S és S+ már rendelkezik lejátszóval, elérjük a memóriakártya tartalmát, de szintén csak az AVI-val boldogul, cserébe ki lehet tenni teljes képernyőre, amivel a tartalom is megfelelő irányba fordul. Nem mintha így már élmény lenne, de ez is valami.

[+]

Fülhallgatót csak a Dorohoz és az Energizerhez kapunk, egyik sem egy kényelmes valami. A Doro multimédiás hangszórója egyébként nem szörnyű, persze fülessel (mármint rendessel) is tök üres és néha picit recseg. Az Energizer kihangosítva meg olyan, mint egy régi kazettás magnó egy agyon hallgatott kazettával. Mondjuk nem recseg, egyébként tiszta, saját fülhallgatójával sem tragikus, szerintem volt rosszabb walkmanem anno. Az Alcatel-nek sincs zenelejátszója, de ha találunk MP3-at a fájlkezelőben, azt hajlandó lejátszani. Fülhallgató nem jár hozzá, de a rádió itt is megy nélküle. Egyébként fülhallgatóval is borzasztó hangos tud lenni, cserébe hallgatható, nyilván nulla mélység vagy tér jut, de legalább tiszta.

MyPhone Halo SMyPhone Halo SMyPhone Halo S MyPhone Halo S MyPhone Halo S

MyPhone Halo S+

A Halo 2-re még egy 3,5 milliméteres jack se jutott, a multimédiás hangszórót pedig konkrétan rossz hallgatni, akár rádió (integrált antennával), akár zene, amit itt is a fájlkezelőből nyithatunk meg, de még úgy sem lesz rendes lejátszófelület. A Halo S meglepő módon kifejezetten rossz, kásás, már középtartomány sincs, a jack pedig mintha kontaktos lenne, reszelős a hangzás és bizonytalan az átvitel. Ugyanez jellemző a Halo S+-ra is. Valami nagyon nem stimmel az S széria csatlakozóival. A multimédiás hangszóró se valami hangos, de itt legalább nem esik ki a tömés az ember fogából, ha megszólal. Fülhallgató nem jár hozzá, de az FM-rádió megy nélküle is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Panasonic senior modellek

    Tovább keressük az időseknek vagy korlátozott felhasználói képességgel rendelkezőknek szánt optimális megoldást, ezúttal a Panasonic kínálatából.

  • Két új Doro mutatkozott be

    Az időseknek szánt nyomógombos modellek között komplexebb és egyszerűbb megoldásokat is kínál a Doro.

  • Evolveo EasyPhone FG - kellemes egyszerűség

    Az Evolveonak már több, korrekt butatelefonja is volt, ami alkalmas idős felhasználók számára is, de a rendszer, a forma és a funkció az EasyPhone FG-ben picit jobban összeáll. Csak kicsit bumfordi és a kamera felesleges.

  • Bőven elég a villanyautók mostani hatótávja

    Amíg nincs alapvető technológiai ugrás az energiatárolásban, addig egyszerűen fölösleges, hogy a napi ingázáshoz is állandóan cipeljük magunkkal a felesleges tonnákat, miközben a fenekünk alatt lévő, zömmel kihasználatlan telepből négy másik városi autót zöldebbé tehetnénk.

Előzmények

  • Doro 7010 - whatsapp, nagyi?

    A koncepció már jó, csak a kivitelezés és a megvalósítás nem. Kár érte, kiváló ügynök lehetett volna.

  • Evolveo EasyPhone FM - zsebrádió

    Újabb időseknek szánt Evolveo modellről néztük meg, hogy valóban alkalmas-e a korosztály speciális igényeinek kielégítésére. A hatalmas gombok máris biztatóak.

  • Evolveo EasyPhone FD - take it easy!

    Az egyszerű butatelefon nem annyira egyszerű műfaj. Az Evolveónak sem mindig sikerül, az EasyPhone FD viszont minden tekintetben megfelel a specifikus elvárásoknak.

  • Nokia 2720 Flip - méltatlan

    A Nokia 2720 egy klasszikus, kagyló formátumú, hagyományos, nyomógombos telefonnak látszó tárgy. De valójában egy tévedés.

Hirdetés