Xiaomi 14 Ultra - Leica hercegnő

Idén szinte minden összeállt, és ez a Xiaomi kameratelefon itthon is kapható.

Videók, multimédia

A Xiaomi videózásban is a csúcsra tör, bár nem a 4K 120 fps opció a lényeg a főkamerával, stabilizálás nélkül, a felvételt különben is leskálázza 60 fpsre a YouTube. Kapóra jöhet a 120 fps viszont utólag, 4K részletesség mellett belassítva a felvételt, a dedikált lassított felvételi móddal, 1080p-n viszont 1920 fps is elérhető.

Szintén nem kulcskérdés a 8K 30 fps videó, bár erre minden kamera képes, csak a klipeket nekem kellett összefűzni, mert menet közben nincs lencseváltás. A teljes felbontást vizsgálva nincs a 8K-nak minőségelőnye, a képstabilizálás pedig sokkal jobb 4K-ra váltva, az iPhone-t is megszorongatva.

A 4K 60 fpssel máris opció minden lencse között a váltás felvétel közben (kivéve az előlapra), a színek megbízhatók, az expozíció következetes (enyhe túlexponálással) és csak két pillanatra rakoncátlankodott az 5x-ös zoom autófókusza, az élesítés minden más klip és optika esetében hibátlan maradt.

Kiváló a 4K 30 fps minőség is SDR-ben és HDR-ben egyaránt. Nyilván nem olyan gördülékeny a mozgás, mint 60-on, viszont este eleve 30-cal érdemes filmezni, és akkor az egységességért maradhatunk ennél az fpsnél mindig. Sötétben azért igazán csak a főkamera remekel, az viszont nagyon: tiszta, zajmentes, részletes a kép, mozgás közben csak kis vibrálással a fényforrások környékén. A többi lencse zajosabb és megköszöni az erős megvilágítást.

Remek a sztereó hang: tiszta, dinamikus, részletes, az audiozoom alapból nincs bekapcsolva és szeles időben sincs a zaj túlszűrve. Profi videómódban állíthatunk a hangerőn és öt mikrofonbeállítás közül választhatunk: többirányú fókusz, előre vagy hátra fókuszáló, egyszerre első és hátsó fókuszú az oldalsó hangok szűrésével, illetve audiozoom.

A folytonos videó pro névre hallgató szuperstabil felvétel nem az igazi 1080p 30 fps korláttal, ám nem is baj, mert remek 4K-ban a mozgáskiegyensúlyozás. Inkább érdemes a profi videómódban szétnézni, ahol az összes hátlapi lencse testreszabható, bár nagydinamikájú, 10 bites Rec.2020 felvételre csak a főkamera képes 4K 24/30 fpssel.

LOG formátumban az összes hátlapi szenzor ment 4K 24/30/60 fpssel, azonnal visszanézve tompa, szürkés felvétellel. Ezek a klipek ugyanis előhívásra várnak, és a kontrasztot, a színeket, illetve a tónusokat a 14 Ultrán vagy a számítógépen kell beállítani természetes, filmes, esetleg művészi LUT séma kiválasztásával, vagy saját létrehozásával. Feldolgozatlanabb LOG formátummal még jobb minőség üti a filmesek és a kreátorok markát, persze a történet profi világosítással, külső mikrofonokkal és komoly, PC-s vágóprogrammal válik kerekké.

A lényeg: kismillió opcióval, gyorsított-lassított felvétellel, videós rekeszállítással, a fókuszban lévő és a kiégett részletek jelölésével, illetve a kereső kivetítésével külső kijelzőre a négy remek hátlapi kamerát kínáló 14 Ultra oktatja az androidos mezőnyt, és bár az iPhone Pro minősége talán nincs meg, jóval több a gyári opció a telefonon.

Jack kimenet nincsen, a sztereó hangszóró viszont remekel, mindkét oldalon egyenlő hangerővel, ami 100%-on roppan erélyes. Azért 80%-tól és lefele szól igazán szépen, továbbra is megtöltve egy kisebb szobát, főleg közép és magas tartományban kereken. Valamennyi mélyet és teret is kapunk, ha nem is iPhone szintűt, illetve mindenféle hangszínállítási lehetőséget. Megvan a HDR10+, a Dolby Vision és a Widevine L1 támogatás a helyi és streamelt HDR, illetve nagyfelbontású lejátszáshoz, ilyen remek kijelzővel és hangszórópárral pedig nyugodtan újra lehet nézni Bix Caleen és Kino Loy viselt dolgait a telefonon.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés