Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sike

    csendes tag

    válasz Geresics #1411 üzenetére

    Sziasztok!

    Dilemmám némileg hasonlít osiarpi-éra, de nálam a tetősíkok dőlésszöge között van a különbség.

    Az éves fogyasztásom 3300 kWh, a tető DNY-i irányba néz, de két sík van Az egyik valahol 25 és 30 fok között (~számítás alapján 26 fok), ez az elsődleges felület, erre 8 napelem fér el (a tetőtéri "kutyaólak" teteje). A másik tetősík 40 fokos, erre még elfér 9, de árnyékolás szempontjából délután nem ideális ("kutyaólak" mellett, alatt). Helyszín Budapest, 3x25A.

    A két tetősík és az árnyékolás miatt mindenképpen teljesítmény-optimalizált megoldás jövet szóba.

    - Poly- vagy monokristályos, ez az első kérdés.
    - Suntech MAXIM (275Poly/290mono) vagy SolarEdge, ez a második.

    Hajlok a MAXIM felé az árnyékolás kiküszöbölésének lehetősége miatt, de a SolarEdge mégis 25 év garit ad az optimalizálókra...

    Járulékos kérdéseim is lennének, ha valaki erre is válaszolna, megköszönném.

    - Invertert csak beltérre? Aki felmérte, nem nagyon kardoskodott a beltéri elhelyezés mellett. A kültéri opció az kb. 1 méter mély ereszalja, esetleg lehozni a terasztető alá. Beltéri opció a garázs (télen ~20, nyáron ~30 C fokos), de az meg a lakrész mellett van, zaj szempontjából nem tudom, mennyit jelent. Másrészt a garázs esetén talán belefér az 5 méterbe a paneltől, de ez nem biztos.

    - Ha az elméleti maximum 17 napelemmel kalkulálnék, mekkora invertert kellene választani (később bővítési lehetőség lefedésére fogyasztásnövekedés esetén)?

    - 1 vagy 3 fázisú inverterben érdemes gondolkodni? Zömében 1 fázisúra kaptam az ajánlatokat, de volt 3 fázisú is. A SolarEdge-ben nem akkora az ár különbség, ellenben SAJ esetében jóval nagyobb az ár differencia, ahogy láttam.

    - Tűzvédelmi kapcsoló minden esetben szükséges?

    Előre is nagyon köszönöm, ha válaszoltok!

  • osiarpi

    újonc

    válasz Geresics #1411 üzenetére

    Szia!
    Köszi a választ!

    Az a fránya sztringfeszültség!!

    Az említett inverter munkaponti feszültség tartománya 150-800 V között van, ha jót néztem.
    Nálam az egy tetősíkon lévő 8db. panelből max. kettőt érint a kúszó árnyék, de csak részlegesen nem is egyszerre és 2-3 órán keresztül. Egyik oldalon egy tuja (aminek le is vághatom a tetejét) a másik egy kémény. Ezek az árnyékok téli időszakban lettek megfigyelve. Magasabb napállásnál a tuja árnyéka már lehet, hogy nem is éri el a tetőt.
    Röviden: annyira kevés a 8 panel feszültsége, hogy csak SE a hatékony megoldás? Annál is lesz olyan időszak amikor tök árnyékban van az egyik oldal és a napos oldalon rákúszik az árnyék 1- 1 panelra.
    Nyilván hiányosak az ismereteim, de az akkor hogyan működik?
    Az számomra is egyértelmű, hogy nem lehet két tetősíkot egy sztringre kötni és az egy munkapontos inverter nem jó, de véleményed szerint mekkora sztringfeszültség lenne az optimális ill a szükséges minimum?

    Nem vagyok az SE ellen, de tudtommal vannak problémák a tetőn kint lévő optimalizálókkal, bár a garancia megoldja, de úgy gondoltam, hogy a maxim panelekkel az egyéb szennyeződések is kevesebb kárt okoznak és miután integrált az "optimalizáló egység" így ott is megvan a 25 év garancia a teljesítmény garancia okán.

    Meg a Fronius az Fronius!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák