Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Punyika

    újonc

    Sziasztok,

    in medias res: visszaolvastam jó néhány oldalt, de nem igazán látok arra vonatkozóan infót (sem itt sem máshol), hogy mi alapján lehetne jó ár/érték arányú döntést hozni rendszer alkotókat tekintve. Most már van pár ajánlatunk, de brutál szórnak az elképzelések mind a tetőn elhelyezhető panelek számát illetően, azok típusát tekintve és nyilván árban is. Holott, mindenkinek ugyanazt az árajánlatkérő levelet küldtem ki, fotókkal, rendes leírással. Lassan döntenem kéne, de úgy érzem "alkotói válságba" kerültem.

    Alapok: Van egy vegyes tüzelésű kazánunk, amit ki szeretnénk váltani az átmeneti időszakokban. Persze ha lehet, akkor végleg, de ehhez nem lesz elég tető felületünk.... Egyenlőre egy 5,3-as klímánk van központi helyen jó COP-pal és jó eséllyel már csak egy kisebb klíma kell, vagy egy fűtőpanel egy távolabb eső szobába. Hőszigetelt a ház és a nyílászárók is jók, de ha elmegyünk otthonról 3 napra, akkor az 1500 L-es puffer sem bírja 24 óránál tovább, kihűl a ház. Elegünk van ebből. A házon nyeregtető van (kontyolással), aminek az egyik oldala totál Dél-i. Saccolva 40 fokos lejtéssel. Korábban volt 2 kutyaól rajta. Januárban egyet megszüntettünk, de ahogy belemásztam a témába (meg látom, hogy mekkora árnyékot vet reggel-este a fent maradt kutyaól), mindkettőnek mennie kellett volna. Így most utólagosan a másik is kuka lesz. Ezen kívül 1 kémény van a gerinchez közel, más semmi. Eddig jó. Villanyhálózatunk 3x20A. Van vezérelt áram a bojlerhez. Havi számlánk 10.500 Ft az összes fogyasztónkra + 3500 Ft körül a bojlerre. Az ajánlatok az 1 kutyaólas kivitelre születtek. Volt, aki élből Canadian Solar (290W) + SE rendszert javasolt. Volt aki SunTech Maxim (275W) optimalizált rendszert SAJ inverterrel, és volt aki Winaico-t (PERC 285W) Froniussal, illetve egy Sharp (270W) + SMA inverter páros is képbe került. Mindenkitől azt kértem, hogy a Dél-i tetőnk maximális kihasználásával készítsék az ajánlatukat. Nos, volt akinek csak 22 panel fért fel, volt akinek 28 is. Értem, hogy az optimalizálót használók előnyben voltak a kutyaól miatt. Az árak brutálisan szórnak. Okés, nézzük meg 1 KWp-re vonatkoztatva az árakat. 360-tól 500-ig minden van. Még az alapvetően azonos elvű két SE rendszerű ajánlat között is volt 12% különbség. Én kifizetem, a felárat, ha látom az értelmét. Nem a legolcsóbb megoldást keresem, hanem a legjobb ár/érték arányút. No de mi alapján??? Ja és akkor most jött a képbe még egy srác, aki egy nagyon jó barátomnak kivitelezett egy Canadian Solar (270W) + Fronius kombót durván 320e Ft / kWp áron. Működik, csili-villi.

    Próbálok egyszerűsíteni magam és mindenki kedvéért. Levesszük a kutyaólat. Csak a kémény lehet árnyék tényező, de hajlandó vagyok lemondani 2 panelről, amit elhagynánk a kémény jobb-bal tövéből, csak a jobb hatásfok érdekében.

    Kérdem én:
    1. Mono vagy poli?
    1/1. Ha Poli, akkor PERC vagy normál?
    1/2. Érdemes hajtani a nagyobb teljesítményre? (270W kontra 290W) Tudom a hatásfok talán fontosabb.... Érdemes ilyen szinten boncolgatni a rendszert?
    2. Nagyon sok Froniust látok dolgozni (ez megnyugtató), félek a SAJ általam alig ismert típustól. Szimpi az SMA. Zárjak ki az alapján kivitelezőket, hogy ki mit tud beszerezni? Ki mivel szerel? (Alapvetően mindenki nagy cég, háttérrel és referenciákkal. Érdekes, hogy a helyi cég ez egyik legdrágább....)
    3. Kinek lehet hinni? Mert mindenki nyilván váltig állította, hogy a sajátja a tuti.

    Bocs, hogy hosszú lett....

    HELP

    [ Szerkesztve ]

  • Punyika

    újonc

    válasz Geresics #1445 üzenetére

    Fúúúú, nem biztos, hogy szeretnélek dolgoztatni ezzel. Nagyon jó fej vagy, hogy felajánlottad. De ez legyen annak a dolga, aki majd kivitelez és pénzt kap ezért. Nem kívánhatom, hogy csak úgy felebaráti szeretetből rajzolgass, számolj nekem. Vállalkozóként tudom milyen az, amikor megtervezek egy bútort, beárazom ("némi" munkaóra beleugrik 1-1 termékbe), majd azt mondják köszi nem kell....

    Nekem már az nagy segítség, ha a számomra kesze-kusza napelem rendszer világban valaki elmondja, hogy pl. a PERC technológia kiforrt és érdemes a felárát kifizetni, mert megtérül. Ahogy ezt a soraid közül sejtelmesen kiolvastam egy másik témára reagálván.
    De az inverter is ilyen. PL. a SAJ-ról alig alig hallok, ami lehet az én hibám. Nyilván próbálok tapogatózni. Látok egy összehasonlító táblázatot és ha más számok sokat nem mondanak nekem, akkor a súly elég beszédes tud lenni. Míg egyes inverterek (azonos kategóriában) 15-20 kg-t nyomnak, addig a SAJ 8. Persze ettől lehet szuper. No de ki az aki pártatlanul tud nekem ebben segíteni?
    A szerelési segédanyagok is lehetnek problémásak, de nyilván olyan cégekkel egyeztetek, akik azért több éve vannak a szakmában. Ezen talán már nem kezdenek el olcsó Jánososkodni.... Vagy igen? Mire kellene figyelnem?
    Szétalkudni senkit nem akarok, mert ismerem a másik oldalt. Olcsóbbat akarsz? Jaaa, tudok, csak elhagyok innen egy kis bizbaszt, meg onnan egy másikat.... Tessék, tud ez olcsóbb lenni... meg sz@r is

    Lefordítom az aggodalmam: Ha autót kellene vásárolni, akkor ott könnyebben döntenék, mert sokkal több (pártatlan) információ, teszt áll rendelkezésünkre ebben a témában. Szívesen vennék egy 1,8-2 literes benzines szívó motoros több célú kombit (tegyük fel japánt), mint a ma divatos kis köbcentis 1 vagy 2 turbós nyilván olcsóbb koreait.Nyilván utóbbiban sokkal nagyobb a meghibásodási lehetőség (hiszen ki van hegyezve a teljesítménye) és eleve kevesebb km-re tervezik. Úgy is fogyasztói társadalomban élünk.... Én nem az első 200e km-re tervezek, hanem az azt követő másik 200e-re is.

    De leszögezném nem akarok autós vitát nyitni.... :DDD

  • Punyika

    újonc

    válasz Rolly #1448 üzenetére

    Rolly: Ez is egy nézőpont, amit el tudok fogadni.

    De autós példával élve ismét:
    Ma lehet kapni Dacia-t, amivel lehet közlekedni és egész jó is a maga nemében. Igaz inkább technika követő, mint fejlesztő. Nyilván ez a kedvezőbb árban érződik is.
    Van a piacon Toyota, vagy Mazda, vagy VW, amik többnyire kényelmesebbek, felszereltebbek. Jó eséllyel jobb és fejlettebb technikával átitatva.
    És persze van pár prémium, amiknek az ára olyan, meg a tudása is...

    (Egyébként ott sántíthat az autós példám, hogy az egyes gyártók egyes típusai közt óriási különbségek lehetnek. Talán a napelem alkotóelem gyártók piacán ez még ennyire nem differenciált. Vannak fejlesztő cégek, akik 30-40 éve kitalálják a dolgokat és nyilván van pár feltörekvő követő.)

    Én igazából ezt nem érzem a napelem technikában. A rendszerek közti különbséget már kezdem kapizsgálni. DE az inverterek közti különbséget nem tudom megfogni sehogy. Growatt, Kaco, Fronius, SAJ, stb....???? Valamelyik jobban teljesít 2-3%-al, 1-1 csatlakozón is sok múlhat, kábelek minőségén is, panelekről már nem is beszélve. Aztán ezen 1-2 %-os különbségek szépen oda vezetnek, hogy megveszek egy 34-38 paneles számomra nehezen elérhető árú rendszert, amihez ha pár helyen jobb döntést hoztam volna, akkor akár 8-10%-al is jobban teljesítene. Nyilván ez pénzbe kerül, de lehet, hogy megérné.... Ergo nem Daciat keresek. Igazából azt sem tudom melyik a Dacia. :)

    Vagy nem kell ezt ennyire túl misztifikálni?
    Illetve annyira új a technológia, hogy még nincs túl nagy tapasztalat. Az autó piacon 2-5 év alatt kiforrja magát egy egy fejlesztés sikere és viszonylag könnyen lehet dolgozni az infókkal. Napelemnél még kevésbé. Kicsit úgy érzem magam, mintha 1930-ban kéne eldöntenem, hogy milyen autót vegyek? Nyilván nehéz.....

    Agyarka: Felhígult a piac? Érződik. Na ettől fázok a legjobban. Mind emellett meg utálom, hogy ugyanarra a teljesítményre két különböző cég, két különböző rendszer alkotókkal 350e és 430e közötti árakat adnak meg 1 kWp-re vonatkoztatva. Miközben nem tudom melyik a Dacia? :N DE ha egyik sem az (mert a rendszer alkotók neves gyártóktól vannak), akkor nem értem miért van ilyen nagy ár szórás? Oké, biztos árrés kérdése is.... De ez nem nyugtat meg. Szeretném a döntésem inkább technikai szempontból meghozni, mintsem anyagiból. (Amúgy nem tudtam, hogy a mono lassabban öregszik.... jönnek az infók. Köszi! )

    [ Szerkesztve ]

  • Punyika

    újonc

    Az is érdekes, hogy eddig egyetlen cég jelezte, hogy létezik TIGO TS4 optimailzáló és érdemes lenne használnom, ha maximalizálni szeretném a rendszerem a tetőhöz képest....

    A többi cég mire gondolt, mikor tőlük is ugyanezt a maximalizálást kértem? Lassan kezdem érteni, hogy miért kaptam különböző darabszámú panellel az ajánlatokat.

    Egy félig árnyékolt (mondjuk kémény miatt), de Tigo-val ellátott panel mire képes? Értem, hogy rendszer teljesítményt nem fogja agyonvágni ez az árnyékos panel. De mennyire lesz hatékony az árnyékos panel? Nem lesz-e meghibásodásra hajlamos az a pár panel, ha tudatosan időszakosan árnyékba teszem őket? Déli tető miatt délelőtt a jobb oldal telibe kaphatja a napot. Délután meg a kéménytől balra eső rész működhet árnyék mentesen.....

    [ Szerkesztve ]

  • Punyika

    újonc

    válasz agyarka #1459 üzenetére

    Na tessék, ehhez képest nekem 6 db is van az ajánlatban, közel 100e Ft.
    ...és akkor hozzak jó döntést.... :W

    Feldobom az ajánlatokat és amelyik felül marad, nyer. :Y

  • Punyika

    újonc

    válasz agyarka #1464 üzenetére

    Sziasztok!
    Nagyon jó fejek vagytok, hogy ennyire szeretnétek segíteni. 4 ajánlatom van, amik szimpik cég szinten. A 3 soros ajánlatadókról nincs mit mondanom. Ajánlatadó nevek, és árak nélkül beteszek ide négyet. Igazából úgy is csak műszakilag kellene segíteni megvizsgálni, az árakat másod körben szoktam vizslatni...

    Ne menjünk bele, hogy ki miért akkora rendszert adott, amekkorát. Nálam is történt egy "egyed fejlődés", ami szegény ajánlat adókat is tévútra terelte néha. Illetve volt olyan, aki magától döntött el dolgokat. A rendszer alkotók többi eleméről nem is írnék. Az ajánlatok nagy részénél ki sem derül milyen vezetéket, leválasztókat használnak. A rögzítő elem mindig valami arra alkalmas, nem tákolás. Tűzvédelmi kapcsoló sosincs az ajánlatban (elsőre). Mindenki megcsinálja a papírozást.

    1.
    napelem: Suntech 275 W - 29 db (hagyományos soros kapcsolás)
    inverter: SAJ Suntrio Plus 8K

    2.
    napelem: Sharp ND-AK275 - 26 db
    inverter: SMA STP 7000 TL-20

    3.
    napelem: Canadian Solar CS3K-P 295 W - 38 db
    inverter: KACO blueplanet 10.0 TL3 M2
    kéménnyel árnyékolt részen: optimalizáló: TIGO TS4-R-O - 6 db

    4.
    napelem: Canadian Solar CS3K-P 295 W - 38 db
    inverter: Fronius Symo 10.0-3-M
    kéménnyel árnyékolt részen: optimalizáló: TIGO TS4-R-O - 6 db

    Az utóbbi két ajánlat egy ajánlatadótól származik, csak az inverterben lenne különbség.
    Sehol nem láttam számítási eredményeket.
    Az utolsó kettő ajánlattal szemezek igazán, mert valahogy úgy érzem, hogy itt találtam kíváncsi fülekre az igényeimet tekintve. Nem csak simán egy ajánlatgyár ontja a kalkulációkat.

    Kérdéseim:

    1. Mi véleményetek így elsőre?
    Az 1. ajánlatban minden alkotó full kína, ami nem probléma, csak nem akarok Daciat venni GOLF árán. Ugye itt most jó lenne látnotok az árakat.... Na majd a végén megmondom mindre, csak, hogy lássátok.
    2. A második ajánlatban úgy érzem, hogy megbízhatóbb nevek szerepelnek, de a felmérés során valami elcsúszhatott, mert az egész tetőre gondolják ezt a 26 panelt... ? Vajon miért? Érdemes lehet velük futni egy kört? Mondjuk eléggé Merci áron menne a móka....
    3 és 4. Itt főleg az a kérdés, hogy a 11,2-es rendszerhez nem kicsik-e a 10-es inverterek? Kalkulációval alátámasztható-e mindkét inverter? Bár ezt lehet, hogy egyszerűbb lenne megkérdezni az ajánlatadótól.... Melyik inverterrel lehet jobb a rendszer?

    Jöhet minden, hideg-meleg! Vagy ha kérdés lenne, igyekszek válaszolni.

  • Punyika

    újonc

    válasz agyarka #1474 üzenetére

    Pont azon gondolkodok, hogy totál elhagyom a kémény melletti 3+3 db "problémásabb" panelt. Még úgy is csinos teljesítmény lesz. A fűtésre is rá tudok segíteni. A 10-es inverter talán ahhoz is jó lesz (ugye 32*295=9.44 kWp az én paraszt logikám szerint.). Így a jelen kivitelezői ár is tud kicsit szolidabb lenni. Ha meg veszek egy elektromos autót és nagyon, DE nagyon kellene még energia, akkor felpakolom azt a maradék 6 panelt a 6 TIGO-val. Aztán vagy jobban járok, vagy beszívok. Már ha járható ez az út?

    Vagy elbontom a kéményt is. :D Rombolásból, variálásból már jelest kapok lassan....

    [ Szerkesztve ]

  • Punyika

    újonc

    Sziasztok, köszönöm a segítségeket. Sikerült döntenem a kivitelező és a műszaki-tartalom tekintetében. Majd értesítem a csapatot a végkifejletről.

    Másik téma: Apám vett egy garázst. Sajnos nincs a hálózatra kötve és a soron lévő tulajok arcán végig nézve, ez így is marad jó darabig. Megszokták már a vakoskodást. Mi viszont áldoznánk a sziget üzemű kis napelem rendszerre, amire összesen 2 db ledes lámpa lenne kötve és ez is csak 1-2 naponta lenne felkapcsolva. Szóval alig lenne fogyasztás. Mit javasoltok? Lehet kapni valahol kész rendszert, amit csak felbiggyesztek és megyünk. A tető egyébként nagyon kis lejtésű pala és egy brutál nagy fa fél napig árnyékolja is.... Szóval "ideális". Utána jártunk a hálózatra kötés lehetőségének. Nagyjából esélytelen. Szóval vagy vaksiskodunk mi is, vagy találunk valami megoldást.

Új hozzászólás Aktív témák