Sony Xperia X Performance - új köntös, régi problémák

A japán gyártó új modellcsaládjának legkomolyabb darabja is ellátogatott hozzánk, azonban nem csak a pozitívumokat hozza a testvéreitől, hanem néhány elég zavaró hiba is benne maradt.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A nálunk járt X Performance két darab nanoSIM-et képes fogadni, ha az egyiket nem foglaljuk le microSD-vel, ugyanakkor a két kártya csak dual standby-módon tud együttműködni, tehát ha az egyik SIM-mel éppen hívást folytatunk, akkor a másik lelép a hálózatról a beszélgetés erejéig. A Cat.9-es LTE megléte örömteli, bár itthon egyelőre egyik hálózaton se számítsunk 450 Mbps-os letöltésre és 50 Mbps-os feltöltési sebességre, az elméleti lehetőség adott. A kütyü természetesen rendelkezik 802.11a/b/g/n/ac-s, kétcsatornás, hotspotként is működőképes WiFi-vel és Bluetooth 4.2-vel, nem maradt ki az NFC és a GPS sem, navigálni remekül tudtunk a mobillal, egy pillanat alatt megtalálta a műholdakat, és néhány másodpercen belül használni is tudott közülük elég sokat. Az infraportot hiányolni fogjuk, és az USB Type-C csatlakozó sem került rá a legújabb japán zászlóshajóra, a jó öreg microUSB 2.0 azonban OTG-képes, és a feladatát egyébként gond nélkül ellátja. A beszélgetési hangminőség átlagon felüli volt, a zajszűrő mikrofonját telefonhívásoknál is jól használja az eszköz.

5 hüvelyken nem akkora élmény böngészni, mint egy nagyobb megjelenítőn, viszont ez a kompromisszum sokak számára vállalható. 5 hüvelyken nem akkora élmény böngészni, mint egy nagyobb megjelenítőn, viszont ez a kompromisszum sokak számára vállalható.
5 hüvelyken nem akkora élmény böngészni, mint egy nagyobb megjelenítőn, viszont ez a kompromisszum sokak számára vállalható. [+]

Böngészésre gyárilag a Chrome-ot vehetjük igénybe, ami a Sony készülékén is remekül teljesít, pillanatok alatt képes szinkronizálni a korábban elmentett jelszavainkat, az előzményeket és könyvjelzőtárat is, mindezek mellett pedig inkognitómód is került bele a kényesebb tartalmakhoz. A görgetés sebességgel nincs gond, nagyon ritkán fordul elő, hogy a 3 gigabájt RAM-ot kevésnek érezzük, és a korábban betöltött oldalrészleteket újra kell tölteni a szoftvernek.

A burkolat alatt 2700 mAh kapacitású akkumulátort láthatnánk, ha nem unibody lenne a készülékház.
A burkolat alatt 2700 mAh kapacitású akkumulátort láthatnánk, ha nem unibody lenne a készülékház. [+]

Értékelés: Sony Xperia X Performance
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A 2700 mAh-s akkumulátorkapacitás egyáltalán nem kiemelkedő, azonban egy Qnovo névre hallgató technológia azt ígéri a korábbi telepekkel szemben, hogy amit tud, azt akár a gyorstöltési funkciók állandó kihasználása mellett is évekig, akár 800 töltésen át maradéktalanul megőrzi, mindezt pedig tetézi a Sony remek szoftveres optimalizációja, aminek segítségével átlagban 4 órás kijelzőidők simán érhetők el, ha nem állandóan a mobilt nyomkodjuk, és nem futtatjuk a háttérben folyamatosan a Pokémon GO-t, akkor akkor bőven elegendő lehet két napra.

A teszt végére sajnos látnunk kell, hogy ez a termék sajnos nem sikerült úgy, ahogy azt a legendás gyártó 2016-os csúcsmodelljétől elvárhatnánk. Nagyon örülünk annak, hogy végre ismét érkezett egy 5 hüvelykes kijelzővel ellátott zászlóshajó, ráadásul IP68-as por- és vízállósági szabványt teljesítve, de a remek külsőn és a hibátlanul működő ujjlenyomat-olvasón kívül szinte csak a problémák vonják el a figyelmünket: az átlagnál jobban tükröződő kijelző sokszor zavaró, zseblámpaként használva harmatgyenge a szimpla ledes vaku, nincs FM-rádió, kimaradt az infraport, a kétkártyás verzió nem dual active, a 3 gigabájt RAM nem kevés ugyan, de lehetne több, a kamera pedig sem szoftveresen, sem a végeredményt tekintve nem képes felnőni azokhoz a vetélytársakhoz, amikhez szintúgy a Sony szállítja a képérzékelőket. Aki sokat hallgat zenét, annak jól jöhet, hogy kiemelkedő minőségű, akár egy komolyabb fejhallgatóval is remekül szóló audio chip került a mobilba, kellemes szoftverrel társítva, mindazonáltal az árazás ismét elrugaszkodott: 200 ezer forint fölött nyit a telefon még szürkeimportos változatban is, a hivatalos ár pedig alulról nyaldossa a 250 000 forintot, amennyiért gyakorlatilag bármelyik csúcsmobilt kiválaszthatjuk magunknak, kezdve a Samsung Galaxy S7-től, a Huawei P9-en és az Apple iPhone 6S-en át az LG G5-ig, és hacsak nem ragaszkodunk az 5 hüvelykes kijelző és az elméleti vízállóság kombinációjához, akkor szinte biztosan fogunk ennél jobb ajánlatot találni.

szentkuti11

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés