Sony Xperia X Performance - új köntös, régi problémák

A japán gyártó új modellcsaládjának legkomolyabb darabja is ellátogatott hozzánk, azonban nem csak a pozitívumokat hozza a testvéreitől, hanem néhány elég zavaró hiba is benne maradt.

Külső, kijelző

Végre, egy normális méretű csúcsmobil – mondhatja, aki idegenkedik a mára alapvetővé vált 5,5 hüvelykes kijelzővel ellátott készülékektől, az X Performance az 5 hüvelykes megjelenítőjével és a 143,7 × 70,4 × 8,7 milliméteres dimenzióival kimondottan aprónak számít a mai mezőnyben, ugyanakkor jóval tömbszerűbb a versenytársainál, és a 163 grammos tömege sem visszafogott. Az ergonómia csak közepes: jobb oldalon, nagyjából középen van az ujjlenyomat-olvasóval párosított bekapcsológomb, jóval alatta a hangerőszabályzó gombpáros, egészen alul pedig az exponálóbillentyű. A fényképezéshez használható, kétállású gomb elhelyezése persze érthető, de hangerőt állítani sem bal, sem jobb kézzel nem kényelmes, ezt nyugodtan tehették volna feljebb, vagy akár a másik oldalra. Az összeszerelési minőség azonban önmagáért beszél, semmilyen rendellenes zajra nem lehet rávenni a unibody készülékházat a normál használat során.

Az oldalsó kávák keskenyek, alul-felül már több a szabadon hagyott hely.
Az oldalsó kávák keskenyek, alul-felül már több a szabadon hagyott hely. [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia X Performance Sony Xperia X Samsung Galaxy S7 Huawei P9
Fehér fényerő 567 nit 587 nit 563 / 777 nit 648 nit
Fehér fényerő (min.) 5,1 nit 5,4 nit 1,85 nit 8,4 nit
Fekete fényerő 0,44 nit 0,45 nit 0,09 nit 0,38 nit
Kontrasztarány 1289:1 1304:1 8656:1 1704:1
Színhőmérséklet 7650 K + kézi 7564 K + kézi 7722 / 6611 K 7440 / 6655 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az 5 hüvelykes, Full HD (azaz 1080 x 1920 pixel) felbontású, IPS kijelző fényereje még közvetlen napfény alatt is elegendő, bár a kontrasztaránya alapvetően nem kiemelkedő, és az átlagosnál jobban is tükröződik. Ugyanakkor rengeteg képmód segít nekünk abban, hogy megtaláljuk a számunkra ideális megoldást: az X-Reality segítségével alapértelmezetten próbál élénkebb, kontrasztosabb megjelenést biztosítani, de van Szuperélénk mód is, ami leginkább az AMOLED-kijelzőkből ismert túlszaturáltságot próbálja előidézni. RGB-skálán állíthatjuk a fehéregyensúlyt, a kesztyűs mód pedig magától értetődő és gond nélkül teszi a dolgát. A kijelző érzékenységére egyébként sem lehet panaszunk, maximum tíz ujjat kezel egyszerre a telefon.

Az ujjlenyomat-olvasó és az exponálógomb pont ideális helyre került, a hangerőszabályzók elérése azonban néha kényelmetlen.
Az ujjlenyomat-olvasó és az exponálógomb pont ideális helyre került, a hangerőszabályzók elérése azonban néha kényelmetlen. [+]

Az előlap felső részére került a 13 megapixeles másodlagos kamera, a hangszóró mögé rejtett, színes értesítési led, valamint a fény-és távolságérzékelő szenzorduó. Alul megtaláljuk a sztereó hangszóró párját, érintőgombokat azonban nem láthatunk, a kijelző alsó sávját foglalja el a legfőbb funkciókat ellátó virtuális gombhármas, ami persze videónézéskor vagy játék közben eltűnik a látóterünkből.

A kompakt méret nagy ajándék a csúcskategóriában.
A kompakt méret nagy ajándék a csúcskategóriában. [+]

Az X Performance egy csúcstelefon, ennek megfelelően külsőben is valami olyat kell nyújtania, amit a két olcsóbb modell nem: a legfontosabb, hogy IP68 szabvány szerint por-és vízálló, tehát elméletileg 1,5 méter víz alatt akár 30 percet képes minden további nélkül eltölteni, bár bizonyára sokan emlékeznek a Sony állásfoglalására és tavalyi sajtóközleményére, amit ezúton idéznék is: „Nem javasoljuk a vízálló Xperia készülékek víz alatti használatát, mivel a víz alatti környezet erőteljesen változékony a víznyomás, hőmérséklet, sótartalom és egyéb tényezők tekintetében. IP szabvány alapján besorolt készülékeink tiszta víz által, szigorúan ellenőrzött, állandó laboratóriumi körülmények között kerültek tesztelésre – ahogy az ipari szabvány azt megköveteli. Mivel nem áll módunkban a víz alatti környezet változásait kontrollálni, melyben az egyes fogyasztók a készüléket használják, ezért javasoljuk kerülni a készülékek víz alatti használatát, és ezért igyekszünk még világosabb iránymutatást adni a hétköznapi használat tekintetében.”

Zseblámpaként használva nagyon gyenge fényt ad a hátlapi vaku, fotózásnál szerencsére jobb a helyzet.
Zseblámpaként használva nagyon gyenge fényt ad a hátlapi vaku, fotózásnál szerencsére jobb a helyzet. [+]

Fém borítja a telefon hátulját is, nem csak az oldalakat. A szálcsiszolt, látható ujjlenyomatokat alig gyűjtő felület jól néz ki és hozzáérni is jó, a lelkesedésünk azonban alábbhagyhat, ha meglátjuk rajta azt az apró, szimpla ledes vakut, amit a 23 megapixeles Exmor RS kamera mellé szántak: nem csak kicsi, hanem zseblámpaként használva a fényereje is nagyon gyenge, sötétben egy kisebb helyiséget sem képes normálisan bevilágítani. Vakuként használva nagyobbat villan, ám az eredmény így is csak közepesnek mondható. Felül láthatjuk a 3,5 milliméteres jack csatlakozót a másodlagos mikrofon szomszédságában, alulra került a microUSB csatlakozó, a kártyákat pedig a jobb oldalról kihúzható fiók segítségével tudjuk betenni: nálunk a dual SIM-es verzió járt, amibe két nanoSIM-et vagy egy microSD-t és egy nanoSIM-et tehetünk, a hagyományos változatban a második helyre csak memóriakártyát pakolhatunk, azonban akárhogy is teszünk, a fiók kihúzására telefon újraindítással válaszol.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés