Hirdetés

Az Android Market bemutatása

Kezelőfelület és hiányosságok

Az Android Marketra mutató ikont a nálam járt HTC Magic készüléken a készenléti képernyőn és a menüben is megtaláltam. Rábökve elképesztő gyorsasággal feljött a piac szoftvere, persze csak akkor, ha élt valamilyen adatkapcsolat a készüléken — mobilinternet vagy WiFi.

Android Market Android Market

Maga a bolt elég puritán, de cserébe jól átlátható. Indítás után felül a kiemelt programokat láthatjuk egy horizontálisan görgethető listán, alatta az alkalmazások és a játékszoftverek közé repítő gombok (ez a két fő kategória van), a kereső és a My downloads látható, utóbbiról kicsit később lesz szó. Az alkalmazásoknál és a játékoknál is kategóriákhoz jutunk, azokon belül pedig már ott van maga a kínálat, a programok között népszerűség és frissesség szerint lehet szűrni.

Android Market Android Market

Egy oldalra öt és fél alkalmazás fér ki a vertikálisan görgethető listás almenükben, a programok neve, fejlesztője, ára, átlagos értékelése és ikonja látható. Ha valamelyikre rányomunk, akkor láthatjuk, hogy hozzávetőlegesen hányan töltötték le, hány ember szavazatából állt össze az ötös skálán mozgó értékelés (melyben félpontok is vannak, tehát igazából tízes skála), valamint elolvashatjuk a program leírását is. A legnagyobb hiányosság, hogy nem láthatunk képeket a programból.

Android Market Android Market

Ha a leírás alá görgetünk, találunk egy linket, mely a fejlesztő többi alkalmazását mutatja meg egy listás menüben, sőt, a készítők e-mail címe is fent van, ha netán meg szeretnénk keresni őket. Errefelé olvashatók a szöveges felhasználói értékelések is, valamint van egy gomb, melynek segítségével a kártékony — szó szerinti fordításban: "nem megfelelő" — programokra felhívhatjuk az Android Market karbantartóinak figyelmét.

Android Market Android Market

A telepítés gyerekjáték, rányomunk az install gombra, a program elkezd töltődni, majd ha lejött, magától feltelepül, mi pedig a tálcán kapunk tájékoztatást arról, hogy a procedúra a végéhez ért. A feltelepített programok listáját a már említett My downloads menüpontban érhetjük el, innen törölhetjük őket. Törléskor a rendszer megkérdezi, hogy miért töröltük a programot, nem muszáj rá válaszolni, de egyébként négy válaszlehetőség van (nem használom vagy nem is akarom/több szabad hely kell a készülékemen/nem működik/rosszindulatú). A fent lévő programokat értékelhetjük csillagokkal és szöveges leírással is, a rendszer kizárja annak a lehetőségét, hogy valaki egy készülékről többször értékelje ugyanazt a programot, vagy hogy anélkül alkosson véleményt, hogy letöltötte volna.

Az Android Market és AppStore közötti egyik legnagyobb különség, hogy míg az AppStore-nál az Apple határozza meg, hogy milyen tartalmak kerülhetnek fel, az Android Marketnál maga a közösség. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Google abszolút nem szól bele a dolgokba, a bejelentett, ellenőrzötten kártékony programok eltávolításra kerülnek, valamint bizonyos szolgáltatófüggő készülékekkel nem érhetők el olyan tartalmak, amiket az adott szolgáltató nem engedélyez — jó példa erre, hogy a T-Mobile miatt a G1-ekről nem volt elérhető egy tetheringgel kapcsolatos program sem. A Market egyébként jóval rugalmasabb a pénzeket illetően: ha 24 órán belül töröljük a programot, visszakérhetjük a pénzünket, ha pedig a rendszer olyan programot töröl, amit mi korábban megvásároltunk, automatikusan visszakapjuk az árát.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés