A GSM hálózatok működése

Felhasználói hiedelmek

Amióta a GSM elindult hódító útjára, újra és újra felbukkannak olyan áltudományos marhaságok, amelyek sok esetben beépülnek a közvélekedésbe. Az egyik ilyen, hogy a lopott telefonokat be lehet mérni. Nos, ez igaz. De ennek ellenére mégsem teszi meg ezt egyetlen szolgáltató sem az ügyfél kérésére.

Tolvaj
Elkapni!
Forrás: dateagadget.com

Egyrészt a bemérés nem túl pontos. Alapból azt tudja megmondani a szolgáltató, hogy a készülék melyik cellában van. Ez még nagyvárosi környezetben is 100 méteres pontosságot jelent, ennek alapvetően így nincs túl sok értelme. Létezik a háromszögelésnek nevezett módszer, amely három közeli torony használatával pontosít az adatokon, nagyon egyszerűen arról van szó, hogy egy kis adatcsomagot küld a hálózat a telefonra, amire az reagál. A reakcióidőből nagyjából kiszámítható egy távolság, s ahol a cellákban ennek a távolságnak megfelelő körívek metszik egymást, ott érdemes kutakodni a készülék után.

Ilyet a szolgáltatók már csak adatvédelmi okok miatt sem csinálhatnak. De gondoljunk csak bele: mi lenne, ha minden ügyfél, aki valahol elhagyja a mobilját - vagy csak egyszerűen rádobta az újságot, esetleg becsúszott az ágy mögé - mind ilyen igénnyel lépne fel? Nem megoldható, s nem is túl hasznos dolog, ráadásul csodás visszaélésekre adna lehetőséget. Ilyen kéréssel csak a rendőrség fordulhat az operátorhoz, akiknek kutya kötelességük maximálisan segíteni.

A másik terjedőben levő elmélet arról szól, hogy a készüléket le lehet hallgatni a hálózat segítségével akkor is, ha az ki van kapcsolva. Ezt már több helyen tételesen cáfolták hiteles szakemberek. Ez egészen egyszerűen lehetetlen. A kikapcsolt telefon nem kommunikál a hálózattal. Nem lehet a távolból felkelteni, ha minden készülékben lenne ilyen funkció, arra már réges-régen ugyanúgy fény derült volna, mint mondjuk a Windows Media Player sunnyogó adattovábbítására. A HLR ráadásul csak az utolsó ismert helyzetét tudja a telefonnak, ha az a készülék elmegy onnan, akkor vajon hogyan tudná a távolból egy ismeretlen cellán levő eszközt "felkelteni" a rendszer? Sehogy.

A paranoiások szerint azonban a telefon igazából sosem alszik. Hiába kapcsoljuk ki, a telep ott van benne, egészen biztosan kommunikál. Tévednek. De mindenki egyszerűen meggyőződhet erről. Kapcsolja ki a készülékét, üljön autóba egy városban, rakja a rádió mellé. A kikapcsolt mobil egyszer sem fog összeakadni az audió eszközökkel. Ezt követően kapcsolja be, autókázzon megint egy kicsit, s azt fogja tapasztalni, hogy - ha nem is gyakran - de bizony a telefon kommunikál a hálózattal (s ennek, úgymond, hangot is ad), pedig nem is érkezik rá hívás. Az ok egyszerű: ahogy haladunk a kocsival a készülék folyamatosan váltja a cellákat. Ez nem minden esetben jár komoly hálózati kommunikációval, de amikor egyik BSC alól egy másik BSC alá tartozó toronyra mozgunk át, akkor történik egy komolyabb adatcsere. A kikapcsolt készülék ezt soha nem fogja produkálni.

Poloska
Mint a mesében
Forrás: spytaps.com

Le lehet hallgatni a GSM rendszert egyáltalán? Nyilván le lehet. De a jelenlegi ismereteink szerint ehhez kissé sokba kerülő cucc kell. A legolcsóbb és legegyszerűbb megoldás persze az, ha a kiszemelt áldozat készülékébe belerejtünk egy poloskát. Csak ennek már az égvilágon semmi köze nem lesz a GSM hálózathoz.

Reméljük, hogy cikkünk sok kérdésre választ tudott adni. Az itt leírt információk azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik, egy mai, modern mobilhálózat felépítése ennél sokszor összetettebb. Következő írásunkban a 3G hálózatok felépítésével foglalkozunk majd.

Bodnár Csaba (Bocha) & Khell Bogdán (Bog)

Azóta történt

Hirdetés