HTC One M8 - One, aki duplán szereti

Multimédia, kamera

A hátlapra mindenki úgy tudja, hogy két kamerát szereltek, ám ez az állítás ebben a formában nem igaz. Kizárólag az alsó optika fotózza a környezetet, a felső modul a térbeli elhelyezkedésre, azaz a mélységre figyel. Na, de ne szaladjunk ennyire előre. A HTC az előző One bemutatásakor a nagyközönség elé tárta legújabb megoldását, az Ultrapixel kamerát. A technológia alapja, hogy ugyan kisebb a felbontás, a nagyobb szenzornak és pixeleknek köszönhetően a lencsék több fényt tudnak átereszteni normál társaiknál. Amíg például az átlag mobilos kamerák 1.1 µm-es pixelekkel dolgoznak, addig a HTC újdonságában található 1/3"-es BSI szenzor már 2 µm-es pixelmérettel operál. További fejlesztés, hogy az ImageChip 2 f/2.0 apertúrájú és 28 milliméteres lencséje 330 százalékkal több fotont tud átereszteni a világosabb képek elérésének érdekében. A kellemes adatok után jöjjön egy kis feketeleves, a kamera bizony még mindig csak 4 megapixeles felbontásban tud fotókat készíteni, amivel egészen addig nincs gond, amíg nem akarunk belenagyítani az alkotásokba. Sötétben egy két színtónusú ledes villanó segít, ezt mondjuk nagyon jól megoldotta a tajvani vállalat, nem csak erős a fénye, hanem a szoftverrel is tökéletesen együttműködik, a színek még teljes sötétségben is szépek lesznek. A hátlap legtetejére szerelték viszont a már említett másodlagos kamerát, ami felméri, hogy a lefotózott tárgyak a térben hol helyezkednek el, ezáltal számos különleges effektussal tudjuk felruházni az elkészített alkotásokat.

HTC One M8
[+]

A kameraszoftver bőséges beállítási lehetőségeket rejt, valójában egy extrákkal telitűzdelt, személyre szabott felületet kapunk. Alapvetően hat mód áll rendelkezésünkre, önarckép, kamera, kettős felvétel, videó, körpanoráma és Zoe kamera. Több téma beállítása lehetséges, aktiválhatjuk az éjszakai, HDR, tájkép, fénycső, széles panoráma, rázkódásvédelem, szöveg, háttérvilágítás, kézi (manuális), álló, makró pontokat. Ezen kívül tudjuk még babrálni az ISO-t (200-1600), az expozíciós értéket, az effektusokat (pl. szépia, telített stb.), valamint a fehéregyensúlyt. Ez persze még mindig nem minden, konfigurálhatjuk a telítettséget, élességet, kontrasztot, időzítőt, zárhangot. A hangerőgombot nagyításra és felvétel készítésére állíthatjuk be, így könnyebb lesz télen fotózni, vagy a manapság oly divatos szelfit elkészíteni. Videózni 1080p-ben 60 fps sebességgel tudunk, elmaradt tehát a nagyobb felbontás, bár szerintem idén még ezzel is bőven lehet vitézkedni, pláne ha eljátszadozunk a lassításokkal. A kettős felvétel segítségével egy kép a képben fotót csinálhatunk, így nem csak a tájat, de magunkat is megörökíthetjük a képeken. A körpanorámával lényegében körbefotózzuk a körülöttünk lévő tájat, és ezeket a képkockákat fűzi össze utána a szoftver. Nem maradhatott ki a Zoe, ami talán az egyik legismertebb szolgáltatása a készüléknek. Háromféleképpen használhatjuk; sima fotót lövünk, hosszabban nyomva öt másodperces képkockasorozatot, vagy még tartósabban nyomva videót készítünk.

A képek szerkesztése menüpont tartogat még izgalmat, itt tudjuk átérezni a kettős kamera előnyeit. A UFocus utólagosan segít megváltoztatni a fókuszpontot, az előtérbe helyezéssel pedig a hozzánk közel lévő tárgyak vagy személyek mögötti hátteret lehet módosíthatni, akár elmosással, akár rajzfilmeffektussal, vagy skicces vázlattal. Az évszakok kiválasztásánál pitypang, juharlevél, hó, vagy sakura hullhat a háttérben (látványos, de kissé haszontalan), a Dimension Plus viszont mókásabb dolog, hiszen utólagosan a telefont döntögetve más-más szögből is megnézhetjük a lefotózott témát. Elmaradhatatlan az f/2.0 apertúrájú, BSI szenzorral ellátott, széles látószögű előlapi kamera megemlítése, mely megapixelek számában lekörözi a fő modult, ezzel az optikával ugyanis 5 megapixeles képek rögzíthetünk. Készítettünk néhány fotót, hogy meglássuk, minőségben is felveszi-e a versenyt hátlapi társával.

A fő kamera első két sora 16:9-es képaránnyal, 4 megapixelben készült, az alsó sor pedig 4:3-as képarányt és 3 megapixeles beállítást jelentett. Elég sokféle környezetben sikerült kipróbálni a tajvaniak csúcsgépének kameráját, és azt kell mondani, hogy belenagyítás nélkül egész jó minőséget produkált a One M8. A színek nagyon szépek, a dinamikatartomány még a HDR mód nélkül is bőven megfelelő. Az látszik, hogy a HTC nem akarta, hogy az algoritmus elmossa az egyébként jelentős mennyiségben fellépő zajt, mivel akkor a részletek elvesztek volna. Kicsit rajzosak néhol a felvételek, ami alapvetően nem probléma, csak hát szerény véleményem az, hogy ennél a felhasználók már nagyobb felbontást szeretnének. Ha csak úgy végiggörgetjük a felvételeket, akkor abszolút vállalhatónak mondható az M8 kamerája, ha viszont valamire rá szeretnénk zoomolni, akkor már kevés lesz a maximálisan elérhető négy megapixel. A szoftveres módosítgatások jópofák, bár egyiknél sem éreztem úgy, hogy naponta használnám. A videókra sem lehet alapvetően panasz, a tesztvideó sem sikerült rosszul, egyedüli kritika, hogy a konkurensek már 4K-ban is tudnak kisfilmet rögzíteni, a tajvaniak viszont egyelőre maradtak a Full HD felbontásnál. Az előlapi kamera egyébként hiába rendelkezik nagyobb megapixelszámmal, minőségben messze elmarad a fő kameramodul teljesítményétől.

HTC One M8
[+]

Az M8 egyik nagy erőssége az előlap felső és alsó részén elterülő BoomSound hangszórókban rejlik. A gyártó szerint ezek nagyjából 30 százalékkal hangosabbak, mint az elődmodellben lévők, ráadásul a kamrák jobban belesüppednek a házba, így elvileg a mélyek is szebben szólnak. Hogy ez mennyire igaz, abba nem mennék bele, az mindenesetre biztos, hogy elképesztően lármás a készülék, nagyon szépen és tisztán szól, a sztereó hatást könnyedén át tudja adni a masina, telefonos körökben egyértelműen az M8 vezeti a mezőnyt. Zenelejátszáshoz előadók, albumok, számok, műsorfüzetek szerint tudjuk elrendezni a telefonon lévő muzsikákat, a dalok hallgatásakor pedig azonnal beállíthatjuk azokat csengőhangnak, lekérhetünk albumborítót vagy más adatokat. Boldogságra adhat okot, hogy a HTC nem hagyta ki az RDS-es FM-rádiót, melynek működéséhez ugyan szükséges a fülhallgató csatlakoztatása, viszont utána akár kihangosítva is lehet használni.

HTC One M8 screen shot HTC One M8 screen shot

A videólejátszót a galériába építve találjuk, a legtöbb ismert formátumot és felbontást kezeli. A kijelző kiváló partner a filmezéshez, tényleg élmény ezen a megjelenítőn videózni. A gyári programot 2K felbontással próbáltam megizzasztani, ám ez meg sem kottyant neki, semmilyen megakadást nem tapasztaltam. Mozizás közben egyébként képet készíthetünk az adott jelenetről, amit a belső tárhelyre ment utána a szoftver.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • HTC One Max - túl nagyot álmodni

    Igencsak méretes telefon lett a HTC új csúcsmodellje, amelynek egyetlen lényeges újítása, hogy érzékeli az ujjlenyomatot. Általában. Árban viszont erős, ezt a hardver nem indokolja.

  • HTC Desire 500 - vágyakozni szabad

    A tajvani gyártó egy újabb középkategóriás eszközzel rukkolt elő, szép formaterv és a legújabb Sense 5 felület jellemzi, ráadásul a sebesség is rendben van.

  • HTC One mini - tenyérnyi csoda

    A tajvaniak újdonsága csak nevében mini, sokak számára inkább ideális méretű. Ráadásul kívül-belül nagyon össze van rakva.

  • HTC One - One új a nap alatt

    Ismét egy minőségi készülékkel jelentkezett a HTC, az új zászlóshajó prémium anyaghasználattal, Full HD kijelzővel és Ultrapixel kameratechnológiával támad.

Hirdetés