LG G5 - ismerősökkel az ismeretlenbe

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A G5 komplett adatkommunikációs arzenállal rendelkezik, élén a nanoSIM foglalattal. Az elérhető legnagyobb letöltési sebesség Cat.9-es LTE hálózaton 450 Mbps, 3G-n 42 Mbps. A vételi minőséggel nem volt gond, a beszélgetési hangminőséggel pedig mindkét oldalon elégedettek voltunk, zajos helyeken is. WiFi-ből kétcsatornás 802.11a/b/g/n/ac modul jár jó érzékenységű modemmel, Direct és hotspot funkciókkal, Bluetooth-ból 4.2 A2DP-vel, aptX-szel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 Type-C csatlakozással, MTP-vel, OTG-vel és elvileg más készülék töltésének a lehetőségével, amit megfelelő átalakító hiányában nem tudtunk kipróbálni. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS műholdak jeleit is fogja a G5, annyira jól, hogy szobabelsőben, pár méterre az ablaktól is hamar pozicionál, odakint pedig pillanatok kérdése a dolog. Másfél órás futás alatt megbízhatóan sikerült rögzíteni az erdei útvonalat. Az NFC nem maradhatott ki, ami a mobilfizetési szolgáltatások miatt is jó hír, a programozható infra pedig szerencsére bent maradt, és továbbra is tanítható.

A fémház ellenére sem gond a telepcsere
A fémház ellenére sem gond a telepcsere [+]

A moduláris kialakítás nyertesei azok, akik szeretik cserélgetni a telepet, a vesztese viszont az a csoport, amelyik a készülékmérethez képest a lehető legnagyobb akkumulátorra vágyik, márpedig a G5 eltávolítható lítium-ion egysége 3000 milliamperóráról 2800-ra csökkent. Ezzel egy időben persze a képátlón is kicsinyítettek, a Snapdragon 820 és az Android 6.0 pedig számos takarékossági trükköt bevet, az eredmény így átlag feletti, ám semmiképpen nem kiemelkedő üzemidő. Nekem 4-5 órás képernyőidők jöttek össze, amibe a napi rutin mellett bőven belefért fényképezés és némi játék, a készenléti fogyasztás átlagos maradt a mindig aktív kijelzővel is. A telepcserén túl jó hír, hogy a Qualcomm QuickCharge 3.0 szabványt támogató készüléket a gyári, 5 / 9 voltos, 1,8 amperes gyorstöltő 80 perc alatt csurig tankolja, némi melegedés árán. Böngészni közepes fényerőn 11 órán át lehet egy töltéssel, a MinDig TV HD adását pedig 9 órán át streamelni. Bevethető energiatakarékos mód (háttérfolyamatok korlátozása és a mindig aktív kijelző kikapcsolása), a játékoptimalizáció pedig alapból aktív, ez a felbontást és a képfrissítést hivatott visszafogni. Ha cserélhető is a telep, a 159 grammos házba azért beleférhetett volna egy méretesebb, mert átlagos használattal egy-másfél, visszafogottan nyomogatva pedig kétnaponta biztosan etetni kell a G5-öt, hacsak kamerafogantyús ismerős rajta nem csüng állandóan.

Az LG érdekes is, jó is, a moduláris koncepciónak ugyanakkor megvannak a kompromisszumai
Az LG érdekes is, jó is, a moduláris koncepciónak ugyanakkor megvannak a kompromisszumai [+]

Értékelés: LG G5
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az LG kockáztatott, és valami merőben mást tett le idén az asztalra, amely jó eséllyel megosztja majd a vásárlóközönséget. A G5 ugyanakkor mindenekelőtt lett, hiszen adott a kitűnő rendszersebesség, az egyedi megjelenés, a remek 16 megapixeles kamera, a megbízható ujjlenyomat-olvasó, a programozható infra, a rengeteg hasznos extra, a vastag festéssel borított fémház és a továbbra is cserélhető akkumulátor, így a tavasz egyik választása lehet a prémiumkategóriában. A külső változások rendre a moduláris kialakításhoz kapcsolódnak, csak nem mindig pozitív az előjel: kisebb lett a képátló, vastagabbak a kávák és szűkösebb a telep. A kameramodullal – elnézést, ismerőssel – persze megtoldható az akkumulátor, a B & O erősítővel pedig a hangminőség javítható, ám visszapattintás után nem illeszkedik az alsó káva a készülékházhoz tökéletesen, és erőhatásra el is mozdítható ahhoz képest. A Quantum IPS panel fényereje jó, a tartalmak pedig tűélesek, a betekintési szögek és a kalibráció viszont hagynak kívánnivalót maguk után, a Gorilla Glass védőüveg ráadásul igencsak vékony lett. A nagylátószögű kamerával lőtt képek nincsenek a normál szenzor és optika szintjén, főleg este látni a különbséget.

Az biztos, hogy az LG eltökélten rendelt mindent a moduláris koncepció alá, egy ponton a kedves olvasónak ugyanakkor fel kell tennie a kérdést: oké az innováció, de nem kerülhetett volna a 159 grammos, méretes házba egy jóval nagyobb telep, és akkor nem kell cserélgetni vagy gyakrabban tölteni? Esetleg az igazán jó minőségű DAC a V10-ből, és akkor nem kell kiegészítőt vásárolni, illetve összeszerelési kompromisszumokat megkötni? Erre nem mi, hanem a vásárlókedv fogja megadni a választ, az viszont nyilvánvaló, hogy a kártyafüggetlenül 230 ezer forinton elstartoló G5 (amelyhez a bevezető akcióban sok helyen a kameramodult is odaadják), eltér a piaci konvencióktól, és ez lehet a sikerének a kulcsa. Persze ezért az eszközért is egy kisebb vagyont kérnek el, és lehetne kívül-belül reszelni a koncepción, a 2016-os LG csúcsajánlat a moduljaival azonban olyat kínál, amit senki más, és a változatosság a felhasználónak csak jó hír. Mint okostelefon, a G5 előrelépett az elődjéhez képest, és a fémház ellenére cserélhető maradt a telep. Mint úttörő mobil azonban, amely elhozza a moduláris készülékek (új) divatját, a történelemkönyv kapcsolódó fejezetét még csak most írja a piac, és kíváncsian fogjuk visszaolvasni évek múlva, hogy milyen előjellel.

LG G5

Bone123

A készüléket a Speedshop biztosította. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés