Meizu MX4 - reformkonyha kínai módra

Bevezető

Olvasóink észrevehették, hogy a Mobilarénán az évek elteltével nem csak a kevésbé ismert távol-keleti márkák és termékek mennyisége emelkedett, hanem a készülékek minősége is, elég mondjuk az Oppo csúcsmodelljeire gondolni. Noha magyar oldalként elsősorban az itthon forgalmazott, adózott és garanciázott mobilkészülékekre koncentrálunk, természetesen mi is szívesen kipróbálunk egy-egy ázsiai különlegességet, sokszor olvasóink segítségével. Már csak azért is érdemes ezeket az általában kínai készülékeket megnéznünk, mert a mögöttük álló feltörekvő gyártók gőzerővel dolgoznak a nemzetközi piacra való betörésen, így elérhető már nálunk is hivatalosan a OnePlus és a Xiaomi több terméke, vagy a Lenovo mobiljai, az Oppónak pedig van nem hivatalos európai képviselete.

A Meizu MX4 az LG G3 mellett
[+]

Nehéz megmondani melyik márka juthat el a magyar boltok polcaira legközelebb, a Meizu mindenesetre az esélyesek között lehet. A Makaó tőszomszédságában, Zhuhaiban alapított cég mindössze tizenegy éves, és öt éve gyártanak mobilokat, a 2012-től elstartolt MX terméksorozat Ázsiában máris az ismertebb nevek közé tartozik, sokszor párhuzamot vonva a Xiaomi Mi sorozatával az alacsony árképzése és remek hardveres felszereltsége okán.

A Meizu MX4 fémkeretes csúcskészülék
[+]

A Meizu mégis kissé különcnek számít egyéni megoldásai okán: az MX2 kapcsán már általunk is megismert Flyme OS csak nyomokban hasonlít az Androidra, az MX4 1152 x 1920 pixeles kijelző szokatlan felbontású, a képernyő alatt csak egy kezelőgomb található, a rendszert pedig nem egy Qualcomm, hanem egy friss MediaTek chipset hajtja meg. Az egyéni megoldások és baráti ár mellé fémkeretes ház, 20,7 megapixeles kamera és kéttónusú ledes villanópár jár, de még ennél is ütősebb lehet a most vizsgált készülék hamarosan elstartoló Pro változata, úgyhogy a Meizunál sincs megállás.

A Meizu MX4 elegáns kartondobozában
[+]

Az MX4 egyik budapesti olvasónk felajánlására került hozzánk eredeti, kínai dobozában. A csomagolásra több kínai gyártó is kiemelt figyelmet fordít, és igaz ez a Meizura is: az MX4 elegáns fehér kartonszerkezetet kapott, amelynek a tetején néhány vastag papírlap számol be a készülék jó tulajdonságairól, azokat balra lapozva pedig előbukkan szűk foglalatával az 5,36 hüvelykes készülék. A többi alkatrész jobboldalt, egy kartonfedő mögül kerülhet elő; itt mi egy ázsiai szabványú töltőfejet és egy microUSB kábelt találtunk, mást a doboz nem tartalmazott. Mindjárt a teszt elején megjegyeznénk, hogy kínai modell lévén a Google szoftverpakkját külön telepíteni kellett (amit olvasónk már megtett), ezt követően semmilyen gond nem volt a Play Áruházas appok és szolgáltatások elérésével.

Külső és kijelző

Az első pozitív benyomást a rendkívül vékony oldalkeretek okozták, a másodikat pedig az, hogy a lekerekített sarkak, az ívelt fémkeret és a kerekded műanyag hátlap mennyire tökéletesen simult tenyerünkbe, és stabilan ott is maradt. Bár a 144 x 75,2 x 8,9 milliméteres ház még ma sem számít aprónak (nagyjából az LG G3 szintje), a készülék mégis komfortos használatot biztosít, és a 147 grammos tömeg sem vészes. Az összeszerelés majdnem hibátlan lett (az eltávolítható hátlap baloldalt felül nem illeszkedik teljesen tökéletesen, de itt tizedmilliméterekről beszélhetünk), és az anyaghasználat is a tartósság érzetét kelti.

Tenyérbe simul a lekerekített Meizu MX4
[+]

Az MX4-nek nem csak az 9:15-ös képaránya és 1152 x 1920 hüvelykes felbontása a szokatlan, hanem 5,36 hüvelykes képátlója is, amely bár igen nagy, az említett keskeny oldalkereteknek hála mégis lehetővé teszi az egykezes használatot. Az IPS panel gazdag színekkel, jó betekintési szögekkel és magas maximális fényerővel rendelkezik, igaz a kalibráció kissé hűvösre sikeredett, kézi korrekcióra pedig nincs szoftveres lehetőség. Mivel gyakran használjuk sötétben is mobiljainkat, jó hír, hogy a készülék minimális fényereje kellemesen alacsony, ami nem mindig jön össze IPS megjelenítők esetében. A tű éles megjelenítő védelméért Gorilla Glass 3-as üveglap felel, az érintés érzékeny felület gyorsan és pontosan veszi be az inputot.

Éles bár hűvősre kalibrált a Meizu MX4 Full HD kijelzője
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Meizu MX4 LG G3 Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z3
Fehér fényerő 490 nit 462 nit 302 nit 647 nit
Fekete fényerő 0,37 nit 0,49 nit 0 nit 0,53 nit
Kontrasztarány 1324:1 941:1 végtelen 1221:1
Színhőmérséklet 7810 K 7649 K 7915 K 9925 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az MX4 különlegessége, hogy a kijelző alatt csak a kezdőképernyő érintőgomb kapott helyet, a vissza mozdulat arról való felhúzó mozdulattal aktiválhatjuk, az alkalmazásváltó pedig attól jobbra vagy balra húzható fel. Egyébként alapból a legtöbb alkalmazáson belül elérhető a vissza érintőgomb a képernyő részeként, ezt azonban ki lehet lőni. Értesítési LED-ként az elegáns, kör alakú kezdőképernyő gomb szolgál, ami lezárt állapotban, nagyon haloványan világít. A képernyő felett a beszélgetési hangszóró, a fénymérő és közelségérzékelő szenzor kapott helyet, továbbá a 2 megapixeles előlapi kamera.

A Meizu MX4 hátlapja műanyagból készült
[+]

A hangerőszabályozó a készülék bal oldalára került, a bekapcsoló/feloldó gomb pedig sajnos a tetejére (kárpótlásként jár két érintéses ébresztés), a gombokat határozott mozdulattal kell lenyomni. Felülre továbbá a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet és egy mikrofon, alulra pedig a multimédiás hangszóró, a microUSB port és újabb mikrofon került. A hátlapot alulról lehet eltávolítani.

A Meizu MX4 hangszórója alul található
[+]

Bár a hátlapi műanyag elem leemelhető (így lehet a microSIM foglalathoz hozzájutni), a telep nem cserélhető, igaz, a 3100 milliamperórás teljesítményével legalább jónak ígérkezik. Sajnos a microSD foglalat és az NFC kimaradt. A hátlapon felül kapott helyet a nagyméretű, 1/2,3 hüvelykes, 20,6 megapixeles kameraszenzor és a hozzá tartozó lencse, alatta a kéttónusú villanóval. Legalul Meizu márkafelirat és büszke „Designed by Meizu, Made in China” felirat jelzi a gyártó és ország részvételét, és egyik ellen sincs kifogásunk, külsőleg az MX4 elegáns és rendben össze lett rakva.

Hardver, adatkommunikáció, üzemidő

A MediaTeket sokan olcsóbb megoldásairól ismerik, és alsó- és középkategóriába szánt rendszerchipjeik fogynak a legjobban, azonban van felsőkategóriás megoldásuk is, amelyek közül a legfrissebbet kapta meg az MX4. Az MT6595 nyolcmagos, big.LITTLE architekúrájú megoldás, amely négy darab 1,7 gigahertzes A7 és négy 2,2 gigahertzes A17 magot tartalmaz, amelyek tetszőleges kombinációban vagy akár egyszerre mind is futhatnak, ilyenkor pedig bizony a legjobb riválisok bajuszát is meghúzza, vagy éppen föléjük kerekedik. A GPU már kevésbé szerepelt jól a szintetikus teljesítménytesztekben, a PowerVR G6200 valamivel az Adreno 330 alatt végzett, ami persze nem adhat okot a szégyenre. Rendszermemóriából 2 gigabájt jár, a belső tároló mérete pedig 16, 32 vagy 64 gigabájt lehet, mi a középső változatot kaptuk kölcsön. A tároló nem bővíthető.

A kezdőképernyő gomb a Meizu MX4 értesítési LED-je is
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Meizu MX4 LG G3 Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z3
Rendszerchip MediaTek MT6595 Snapdragon 801 Snapdragon 801 Snapdragon 801
Quadrant Standard 18779 pont 22290 pont 24685 pont 21146 pont
AnTuTu 5.x Benchmark 49824 pont 37860 pont 41753 pont 43120 pont
Vellamo Browser 3731 pont 2904 pont 3248 pont 3190 pont
Vellamo Metal 933 pont 1466 pont 1495 pont 2847 pont
SunSpider 1.0.2 495,4 ms 935 ms 433,8 ms 854,4 ms
Geekbench 3 (single) 1137 pont 967 pont 950 pont 977 pont
Geekbench 3 (multi) 3675 pont 2363 pont 2888 pont 2640 pont
GFXBench Man. onscreen 7,6 fps 6,9 fps 11,7 fps 12,7 fps
GFXBench Man. offscreen 7,8 fps 9,8 fps 11,8 fps 12 fps
GFXBench T-Rex onscreen 21,4 fps 15,7 fps 27,7 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 22,8 fps 22,1 fps 27,3 fps 27,2 fps

A mindennapi teljesítmény nyilván fontosabb a fenti számoknál, és a rendszerchip szinte mindig villámgyors működést biztosít, böngészés során is. Ez alól két kivételt találtunk: a készülék felébresztése és felmelegedése hozhat némi dadogást, igaz ez a komolyabb játékokra is. Az MX4 egyébként alapvető, azaz teljesítmény módban (van kiegyensúlyozott és takarékos) átlagon felül melegszik, töltés során pedig a intenzívebb használattal elég forró is tud lenni, a hőkezelés tehát lehetett volna sokkal jobb is.

A hátlap igen, a Meizu MX4 akkumulátora nem eltávolítható
[+]

A MediaTek adatkommunikációs szinten is előrelépett, az MT6595 Cat.4 típusú LTE modemet kapott, amellyel akár 150 Mbps-es letöltési sebesség is elérhető, 3G esetében legfeljebb 42 Mbps. A remek érzékenységű WiFi modul kétcsatornás, 802.11a/b/g/n/ac szabványú Direct, DLNA és hotspot funkciókkal, Bluetooth-ból 4.0-ás standard jár. USB-ből 2.0 a szabvány MTP és OTG funkciókkal, hasznos extra, hogy külső meghajtó csatlakoztatásakor mindjárt megnyitható a fájlböngésző. Navigáláshoz a földi antennák és routerek jelei mellett a GPS, GLONASS és Beidou műholdak is segítségünkre lehetnek, a pozíciószerzés ennek megfelelően villámgyors.

 Meizu MX4  Meizu MX4

Az MX4 3100 milliamperórás akkumulátort kapott, ami átlagosnak mondható, a Meizu üdvöskéjének pedig átlag feletti üzemidőt biztosít, ám semmiképpen sem kiemelkedőt. Használatunk során az ötórás képernyőidő volt az átlag a szokásos napi rutin mellett a tesztelői feladatokat és méréseket is elvégezve, nem kevés fotózással, nap végén az MX4 töltőre került. Közepes használattal a másfél-két nap is kijöhet. Az üzemidő kitolásához három energiaséma közül választhatunk: a teljesítmény mód nyilván mindig az elérhető legnagyobb hardversebességet nyújtja, a kiegyensúlyozott vélhetőleg használati mód szerint próbál takarékoskodni (mi különbséget napi használat vagy a benchmarkok szintjén nem tapasztaltunk), és létezik egy energiatakarékos séma is, bármiféle indoklás nélkül, hogy milyen módon próbálja a fogyasztást visszafogni.

Flyme OS és szoftverek

Amikor az MX4-et először kezelésbe vettük, egy ideig elgondolkoztunk, hogy egyáltalán Android fut-e rajta, vagy valami egyéni linuxos operációs rendszer, a Flyme OS ugyanis igencsak eltér a megszokott droidos felületektől. Aztán persze rábukkantunk a 4.4.2-es Android szoftververzióra és emlékeztünk Dr. Kind MX2-es tesztjére, a Flyme OS 4.0-ás változata pedig annak a folytatása. Az alapvető különbséget mindjárt az androidos kezelőgombok jelentik, vagyis hiányuk: a képernyő alatt ugyebár csak a kezdőoldal érintőgombja kapott helyet, a mellette lévő sávokat hiába nyomogatjuk, nem történik semmi. Vissza parancsot ugyanis a kezdőoldal gombról felfele húzva ujjunkat adhatunk, az alkalmazásváltó pedig a képernyő alatti többi részéről húzható fel; az alkalmazásokat szintén felfele lehet bezárni. Alapból egyébként jár egy sáv a képernyőn a vissza és egyéb gombok eléréséhez, a jobb helykihasználás miatt azonban mi azt kikapcsoltuk.

A másik azonnali megfigyelésünk a Flyme OS visszafogott, flat stílusú megjelenése volt vékony, nagyon elegáns betűtípussal, amely a menükben és a böngészőben is visszaköszönt, és kellemes olvasási élményt nyújtott a megszokott, vastagabb betűtípusoknál. A Flyme friss verziója az Android Lollipop megjelenési stílusára, a Material Designra is emlékeztetett, és összességében, miután a rendszert kiismertük, meg is kedveltük. A kezdőképernyőnek legfeljebb kilenc oldala lehet 4 x 4-es ikonkiosztással és öt állandó tálcaikonnal, az oldalakat egyébként ABC névvel látta el a Meizu, újrarendezni hosszú érintéssel lehet azokat. Mivel alkalmazásmenü nincs, minden ikon a főoldalak valamelyikére kerül. A widgetlista viszonylag szűkös.

A Flyme OS a Meizu MX4 különleges felülete Szinte minden más a Flyme OS-en

Az értesítési és kapcsolópanel nem csak a képernyő tetejéről, hanem a kezdőoldal bármely szabad területéről lehúzható. Ugyaninnen fel mozdulattal a Meizu gyorskeresője ugrik fel, itt nevek, kontaktok és internetes tartalmak után lehet kutatni. A Flyme eleganciája és egyénisége az értesítési paneles is visszaköszön: a kör alakú gyorskapcsolókból egyszerre öt van, lenyitva a panelt további nyolc érhető el, ha pedig az ikon alatti részekre tapintunk, kis ablakban felugrik az elérhető WiFi router lista vagy a fényerőcsúszka. Itt jegyeznénk meg, hogy bár automatikus fényerőállítási opció elvileg jár, a szoftver nem reagált annak ki vagy bekapcsolására.

A Meizu MX4 értesítési panelje is egyedi A Meizu MX4 alkalmazásváltója alulról húzható fel

Az MX4 is ismeri a kétkoppintásos felébresztési módszert, lezárni pedig a kezdőoldal gomb hosszú megérintésével lehet. Járnak egyébként lezárt képernyős gesztusok is: ujjunkat lefele végighúzva megjelenik az értesítési sáv, balra mozdulattal a kamera indítható, felfele pedig mindjárt a főképernyőre lehet jutni. A jobbra mozdulathoz mi választhatunk funkciót vagy appot. Ezek valóban hasznos extrák, azt viszont meg kell jegyeznünk, hogy az MX4-et zsebünkbe csúsztatva vagy onnan kihúzva többször is előfordult, hogy véletlenül aktiváltuk valamelyiket, úgyhogy ezzel a kellemetlenséggel számolni kell, ha bekapcsoljuk ezen gesztusokat.

A Meizu MX4 beállítások menüje témák szerint  Meizu MX4

A beállítások menü ugyancsak szokatlan megjelenéssel hívja fel magára figyelmet: a témakörök ikonok formájában jelennek meg baloldalt, de ha akarjuk, jobbra húzva azok nevei is megjelennek. Ezt leszámítva a szokásos beállítási opciók fogadnak bennünket, extraként a Flyme-fiók beállítási lehetőségeivel, ami többek között a Meizu felhőszolgáltatásának eléréséhez szükséges. Billentyűzetként a kínai megoldások mellett a magyarul is tudó Jelly Bean Keyboard 3.0 szolgál. A tesztelésre kapott készüléken egyébként magyar rendszernyelv volt beállítva, bár számos menüpontnak és opciónak angol volt a neve, fura kettősséget szülve.

A Meizu MX4 telefonkönyve elegáns és átlátható  Meizu MX4

Az MX4 telefonkönyve összecseng a Flyme OS eddig megismert stílusával és funkcionalitásával. A tárcsázóhoz jár keresési és gyorshívási funkció, a névjegyekből lehet csoportokat képezni, megosztani, a hívásokat pedig rögzíteni, szűrni és blokkolni. A névjegyeket Google-fiókból, SIM-kártyáról, a készülékről vagy külső fájlból lehet behívni. Az MX4-en több email fiókot is gond nélkül beállítottunk és az összes szokásos funkciót elértük, az SMS alkalmazással ugyanígy elégedettek voltunk.

A Security felel az Meizu MX4 egészségéért Víruskereső is jár az Meizu MX4-hez

A Play Áruházat mi tettük fel, ugyanakkor van a Meizunak is alkalmazásboltja, persze kínai nyelven és írásjelekkel; mindenesetre mellékelt a gyártó több angol nyelvű applikációt is. A Security-vel a tárhely, a memória, az alkalmazások, az engedélyek, az adatátvitel és rendszerünk vírusmentessége menedzselhető. Az app képes felesleges fájlokra és ritkán használt alkalmazásokra rákeresni, emellett felkínálja, hogy mely app indulhat el automatikusan, küldhet értesítéseket, valamint mely alkalmazások férhetnek hozzá adatainkhoz és a különféle mobilfunkciókhoz.

 Meizu MX4 Az Meizu MX4 számológépe és valutaváltója

Fájlkezelőként a Document szolgál, amely fájltípusok, kapcsolódott eszközök és a Flyme felhős fájljai alapján is képes csoportosítani tartalmainkat. Ha valamit el akarunk mások elől rejteni, azt a Vaulttal, vagyis páncélteremmel lehet védett helyre zárni. Eszközökből jár számológép valutaváltóval, óra (ébresztő, stopper, visszaszámláló és világóra funkciókkal), naptár, jegyzetelő, hangrögzítő, valamint angol nyelvű súgó, ami igen hasznos, segít ugyanis bemutatni a Flyme OS kezelését és gyári alkalmazásait. Az utóbbiak közül az időjárás, hangasszisztens, a kereső, a témázó, és a játékközpont kínai nyelvű.

A Meizu MX4 böngészője jól lett optimalizálva  Meizu MX4 böngészője gyors és remekül használható

A Meizu kellemes tudású és gyors működésű böngészőt mellékelt az MX4-hez, amely rendben kezel több lapot, képes teljes képernyőn futni, asztali és mobilos nézet között váltani és könyvjelzőket kezelni, a Flash alapú tartalmakkal viszont nem birkózik meg és a zoomalapú sörtörés is kimaradt. Lapon belül a képernyő szélétől indított jobbra húzással lehet visszalépni, balrával pedig előre. A böngészés a legtöbb esetben gyors és kényelmes volt, csak a legrosszabbul optimalizált lapoknál lépett fel kisebb-nagyobb bizonytalanság.

Kamera, multimédia, végszó

Az MX4 20,7 megapixeles Sony IMX220-as hátlapi kameraszenzort kapott, amely 1/2,3 hüvelykes méretével a megszokottnál több fényt képes befogni. Az elérhető legnagyobb felbontás fotók esetében 5248 x 3936, videorögzítéskor pedig 3820 x 2160 pixel, azaz 4K, 30 fps-sel. Az előlapi kamera 2 megapixeles. Az MX4 remek kameraszoftvert kapott, amelyre a nagy tudás mellet könnyű kezelés jellemző. Az élőképen rendben és egész gyorsan működik az érintőfókusz. Módot jobbra vagy balja simítással lehet váltani (van automata, kézi, arcszépítő, panoráma, esti, makró, és QR-kód olvasó). A szélső ikonokkal lehet exponálni, a videofelvételt indítani, kamerát váltani, a vakut bekapcsolni, az effektek között tallózni, a galériába belépni, illetve a beállításokat előhúzni (itt érhetők el a rácsvonalak, az időzítő és a HDR is). Kézi módban lehetőség van expozíciókorrekcióra, érzékenységállításra (ISO100-1600), kézi élességállításra, illetve záridőállításra 1/8000 és 20 másodperc között, az utóbbi ritka és üdvözölendő opció androidos fronton. A galériában lehetőség van vágásra, egyszerű szerkesztésre, megosztásra és feltöltésre a Flyme felhőszerverre.

A Meizu MX4 kéttónusú ledes villanója magas fényerejű
[+]

Kettős érzéseink vannak a kamerateljesítmény kapcsán: az elkészült fotók igen jó vonalélességgel rendelkeznek, még ha teljes nagyításban némi kép- és tömörítési zaj, illetve utólagos élesítés kiszúrható. Mindez húszmillió pixel mellett simán megbocsátható, a lencse ráadásul a képek javarészén éles eredményeket produkál, így a jól sikerült fotók tényleg nagyon jók éjjel és nappal. A gond a kamerarendszer megbízhatóságával és a jó fotók alacsony számával van. A fehéregyensúly javarészt pontos, azonban a dinamikatartomány szűkös, így az MX4 jellemzően alulexponál nagyobb kontrasztok esetében, amelyen a HDR-mód néha túlkompenzál, és megjelennek a kiégett részletek. Nappal néha, sötétebb körülmények között viszont viszonylag gyakran hibázik az autófókusz, amelyen esti fényviszonyok mellett nem mindig segít az érintőfókusz sem. Ez azért kellemetlen, mert a hosszú záridejű megoldásokkal kifejezetten jó éjjeli fotókat lehetne lőni, illetve lehet is, amikor minden klappol. A kéttónusú ledes villanó egyébként nagy fényerővel tud a sötét témákra rásegíteni. A Full HD felvételek részletgazdagsága átlagos, a 4K-s klipeknek viszont ingadozik a képkocka sebessége. Ennél nagyobb gond, hogy nincs folyamatos autófókusz, így kézzel kell az élességet állítani, ha mondjuk távoli témáról közelire váltunk. A felvett hang jó minőségű. Full HD-s nappali videó itt, 4K-s 4k, esti felvétel pedig itt érhető el. Összességében remek kamerarendszer lapul az MX4 szívében és a szoftver tudására sem lehet panasz, ugyanakkor nem árt egy témáról több képet is készíteni a megbízhatósági problémák miatt.

A Meizu MX4 zenelejátszója minden formátummal megbirkózik A Meizu MX4 Dirac HD Sound támogatást kapott

A Meizu zenelejátszója a Music, amely a helyben tárolt számok mellett az online beszerezhető vagy a Flyme felhőbe feltöltött számainkat is lejátszhatjuk. Jár EQ, az app talál a számokhoz dalszöveget, amelyet léptetve lehet tekerni, az általunk csatlakoztatott füleshez Direc HD Sound sémák is beállíthatók. A lejátszóhoz jár kezdőképernyős és zárképernyős widget, a formátumok közül pedig az összes ismerttel megbirkózik. A Video ugyancsak hasznos app, amely az szintén minden kódolást meghajt, legyen szó DivX-ről, Xvidről vagy AC3 hangról, de a feliratokat is kezeli. Jár hozzá ablakos lejátszási megoldása, illetve az app baloldalán végighúzva ujjunkat szabályozható a hangerő, jobboldalt pedig a fényerő. Füles az MX4-hez nem jár, a kijelző alján lévő (ezért a fogás módjától függően könnyen letakarható) mono hangszóró viszont egész jó, bizonyos hangerőig persze. Az egyébként kifejezetten magas maximális hangerő környékén már torzulnak a tartalmak, főleg a pengetős hangszereknél érzékeltük ezt e jelenséget.

Remek készülék a Meizu MX4, csak itthon nem lehet kapni
[+]

Értékelés: Meizu MX4
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8,5 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Az MX4 hazánkban hivatalosan nem kapható, nem hivatalos forrásból hozzávetőleg 110-125 ezer forint környékén lehet hozzájutni a forrástól függően. Ez elég jó ár a Meizu új csúcskészülékéért, amely minőségi, bár hűvösre kalibrált Full HD megjelenítőt kapott, nagyon gyors, igaz melegedésre alkalmas MediaTek rendszerchipet, gördülékeny és elegáns, bár egy ismerkedést igénylő szoftveres felületet és remek képességű kamerát, amelyet a szoftver és a fókusz inkonzisztenciája húz le. Az átlag feletti üzemidőt és a remekül összeszerelt, fémkeretes konstrukciót ugyancsak meg kell említeni (a hátlap műanyagból készült). Összességében ár/érték arányban erős darab az MX4, amelynek akad néhány apró hibája, kritikus viszont kevés. Persze aki a Meizu terméke mellett dönt (és persze be is tudja szerezni) az itthon forgalmazott OnePlus One-nal vagy Xiaomi Mi 3-mal szemben (az Mi 4 még nem elérhető nálunk), mint mindig, vállalnia kell a garanciáztatás komplikációit. Azonban ha az ultravékony oldalkeret, a tenyérbe simuló konstrukció, a különleges szoftverfelület és a gesztusvezérléses extrák mégis meggyőzték, a Meizu MX4-ben aligha kell majd csalódnia. Kíváncsian várjuk, hogy a hamarosan bejelentésre kerülő MX4 Pro mennyivel tud majd többet.

Meizu MX4

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Meizu MX4
Meizu MX4 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 144 x 72,2 x 8,9 milliméter
Tömeg 147 gramm
Színvariációk Fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,36 hüvelyk
Kijelző felbontása 1152 x 1920 pixel (418 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 3
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6595
Processzor típusa 1,7 GHz-es négymagos Cortex-A7 + 2,2 GHz-es négymagos Cortex-A17
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR G6200
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16/32/64 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE-A 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS, Beidou van / van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Security, App Center, Music, Document, Video, Game Center, Clock, Reader, Tips, SmartVoice, Painter, Memos, Calendar, Számológép
Multimédia
Fő kamera 20,6 megapixel, autófókusz, dual-led segédfény, 1/2,3” szenzorméret
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 2160p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor,takrékos üzemmód, gesztusvezérlés

Azóta történt

Előzmények

  • Ismét felbukkant a Meizu MX4 Pro

    Két jobb minőségű kép is kiszivárgott a bejelentés előtt álló, felturbózott Meizu MX4-ről, amely a Pro névvel különböztetné meg önmagát az alapkészüléktől.

  • Ujjlenyomat-olvasóval érkezhet a Meizu MX4 Pro

    A Meizu friss csúcskészülékének hign-end változata QHD megjelenítőt, 64-bites Samsung Exynos SoC-t és ujjlenyomat-olvasót kaphat.

  • 4 GB memóriával érkezhet a Meizu MX4 Pro

    A minap leplezték le a csúcshardverrel felszerelt Meizu MX4-et, hamarosan érkezhet azonban a még ütősebb Pro változat, 13 megapixeles előlapi kamerával.

  • Meizu MX2 - Android másképpen

    Bár a Meizu újdonságán teljes értékű Android fut, a gyártó ezt igen mélyen elrejtette a saját fejlesztésű Flyme OS alá. Android, ahogy még soha nem láttuk.

Hirdetés