uleFone Future - talán majd jövőre

A gyártó az idei MWC-n mutatta be (majdnem) káva nélküli készülékét, amit kellemes formaterv, elképesztően gyors rendszer és ijesztő minőségi kihozatali arány egyaránt jellemez.

Külső, kijelző

A Future ránézésre nem egy különösebben izgalmas formavilágú készülék, de teljesen korrekt és kifejezetten jó kézben tartani. A kialakítás a nagyobb képátló ellenére is ergonomikus, az anyaghasználat és a felület megmunkálása pedig kifogástalan. Szerkezetileg az összeszerelés minősége is példás, részleteiben viszont akadnak nem túl igényes megoldások. Maradva még az összképnél, a jelen esetben szaténfényű, ezüst, unibody fémház dimenziói inkább átlagosnak mondhatóak, 151,5 x 73,5 x 8,6 milliméter, a 185 grammos tömeg már kevésbé, viszont egyáltalán nem zavaró. Az oldalkeretnek ugyan van éle, de a hátlap kellemes lekerekítésének köszönhetően kényelmes fogást biztosít, mindamellett, hogy a magnézium-alumínium öntvény ház egyes szekciói (hátlap, oldalkeret) finom átmenettel kitapinthatóak. Egyszerűen csak remek fogása van (az egyébként nem vékony készülékháznak).


[+]

A készülék kétségkívül legizgalmasabb aspektusa ugye a megjelenítő, ami elvileg széltében hiánytalanul kitölti a rendelkezésre álló teret. A Gorilla Glass 3-as előlapi üveg mögé egy 5,5 hüvelykes, 2.5D kialakítású, LTPS LCD kijelzőt szereltek, kissé hanyagul. A széleken erősen ívelt üveg magasabban van, mint a fémkeret síkja, ami egyrészt iszonyú sérülékennyé teszi a kijelzőt (ami az ívelt szélű, vagy lefutó kijelzők esetében általános jellemző), másrészt a készüléktest és az üveg találkozásánál konkrétan olyan, mintha ki lenne szilózva az egyébként nem is jelentős méretű rés. Nem is igazán lehet résnek nevezni, hanem csak maga az illesztés. Viszont a ragasztóanyag túlfolyása igen kiábrándítóan néz ki, amin a beleragadó kosz egyáltalán nem segít. Jó hír viszont, hogy úgy tűnik, ki lehet kapargatni, ezzel lényegesen konszolidálódik a helyzet. Habár oldalsó keret a specifikáció szerint nincs, alsó és a felső, amúgy értelmes méretű káva azért van. Előbbi üres, utóbbira pedig a szokásos alkalmatosságok kerültek, mint az 5 megapixeles előlapi kamera, a beszédhangszóró, ettől jobbra közelség- és fényérzékelő szenzor, valamint értesítő LED fedezhető fel.


[+]

A megjelenítés és annak minősége több szempontból is kényes terület lesz. Egyrészt a Full HD felbontású, 400 ppi képpontsűrűségű LTPS panelnek köszönhetően éles és kimondottan élénk a kép, a hűvös kalibráció korrigálására pedig bevethetjük a MiraVisiont. A fényerő viszont megdöbbentően alacsony (nem, nem volt bekapcsolva az adaptív mód), legalábbis a kültéri láthatóság szempontjából, amin a mély feketéknek köszönhető korrekt kontrasztarány azért javít valamennyit, de alapvetően elég vérszegény. Ehhez képest a minimum fényerő kissé soknak érződik. A betekintési szögekkel addig nincs különösebb baj, amíg összességében nézzük a dolgot, a színek megmaradnak, csak az eleve nem túl meggyőző fényerő csökken tovább. Az érzékenységre sem lehet panasz, noha a kijelző legszéle teljesen halott, érdemben csak az íveléstől befelé tudunk tapogatózni. Kivéve, amikor megzavarodik a digitizer. A ghost touch vagy szellemérintés az xda-developers.com tanúsága szerint többeknél előforduló probléma, sajnos mi sem maradtunk ki a buliból. Azon kívül, hogy igen ijesztő jelenség, nem nagyon lehet vele mit kezdeni, mint kivárni, amíg észhez tér (ha éppen ártalmatlan dolgokat művel), vagy megkísérelni kikapcsolni a készüléket, ami ilyen körülmények között szintén nem egyszerű. Felmerült, hogy a gyári ROM SP Flash Tool-lal való újratelepítése segíthet, de a művelet hatékonysága még nem, kockázatos volta viszont bizonyított.

Kijelző-teszt
Mérés uleFone Future Xiaomi Redmi Note 3 Pro Honor 5X Samsung Galaxy J7 (2016)
Fehér fényerő (max.) 299 nit 474 nit 481 nit 379 / 466 nit
Fehér fényerő (min.) 13,19 nit 0,9 nit 8,2 nit 4,3 nit
Fekete fényerő 0,18 nit 0,49 nit 0,48 nit 0 nit
Kontrasztarány 1633:1 947:1 1002:1 végtelen
Színhőmérséklet 7413 8287 / 7444 K 8136 + kézi 6487 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A legfőbb gond viszont az üveg ívelésénél adódik. Elsősorban az, hogy a kijelző nem ér ki a keretig. Vagy ha igen, sikerült úgy megoldaniuk, hogy ne látszódjon. Egyrészt szemből egyértelműen látható egy fél milliméteres, fekete sáv, ami oldalról nézve egy ponton úgy érzékelhető, mintha eltűnne, de csak a betekintési szög majdnem 180 fokig való tompulása miatt. Egy valóban fél milliméteres káva amúgy még nem feltétlenül lenne probléma, így is sikerült a minimálisra szorítani a holtteret, de a törésvonal, ami feltehetően a megjelenítő szélének optikai kiterjesztésére hivatott, borzasztóan torzít. Hiába húzódik a kép látszólag majdnem a keretig, teljesen torz, így az érdemi felület mégiscsak a szokásos mértékig értelmezhető. Másrészt folyamatosan jelen van egyfajta csíkozódás, ami leginkább a videokártyák meghibásodásakor jellemző jelenségre hasonlít, tompaszögből nézve pedig egészen irritáló, vibráló szivárványos sáv keletkezik a kijelző két szélén. (Plusz az íveléstől még két milliméterrel beljebb lévő, gyári fólia széleinél is, ami egyébként minden szögből, folyamatosan megcsodálható jelenség, de ezen a fólia eltávolítása ugye segíteni fog.)


[+]

A SIM-tálca nyílása tökéletes illesztéssel, a keret bal oldalán olvad bele a felületbe, amit a felső élen elhelyezkedő, 3,5 milliméteres jack csatlakozóba rendszeresített SIM-pöcökkel nyithatunk. Már, ha képesek vagyunk kipiszkálni, mert nagyon nincs rá fogás, cserébe tuti nem hagyjuk el. A jobb oldalon található hangerőszabályzók és a kellemesen recézett bekapcsológomb elhelyezkedése és nyomáspontja, valamint a keretbe való beillesztése is remek. Bár az utóbbit elvileg nem kényszerülünk gyakran használni, hiszen alatta helyezkedik el a kissé hézagosan beillesztett ujjlenyomat-olvasó szenzor. A felület kiválóan kézre esik, jobbkezeseknek hüvelykujjra, bal kézzel pedig mutatóujjra. Viszont meglehetősen alacsony hatékonysággal üzemel. Nagyon esetlegesen dolgozza fel az információt, akkor sem elsőre. Mértani pontossággal belőve az ujjunk közepét, majd határozott és precíz mozdulattal támadva lehet némi esélyünk. A mellékelt tok használatával viszont nagyjából a nullával tehetjük egyenlővé az eleve nem túl meggyőző találati arányt, úgyhogy a védőruhát inkább kedves gesztusnak, mint gyakorlati értékkel bíró kiegészítőnek tekintjük. (Pedig a hátlapot és a sarkokat remekül védi, a kijelző pedig a kiemelkedés miatt jobbára védhetetlen ilyen típusú tokokkal.)


[+]

Az alsó élen a hátlapi antennakilépésekkel megegyező színű, fehér műanyaggal kibélelt, C típusú USB csatlakozó található, mikrofonnyílásokkal körülvéve, amiből valójában csak a jobboldali bocsájt ki hangot, a másik mögött maximum a sehol máshol nem található beszédmikrofon rejtőzhet. A hátlap egységes felületét a már említett műanyag szalagok törik meg, az alsó osztás felett akksiinformáció és a készülék típusa, középen pedig a megszokott, vertikális elrendezésben szitált uleFone felirat látható. A 16 megapixeles hátlapi kamera és a kéttónusú LED villanó a felső, keretes tartomány bal sarkába lett szerelve.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Nagymacskát enged szabadjára az uleFone

    Alsókategóriás eszközt mutatott be az uleFone, a megkülönböztető jegy, amivel felhívja magára a figyelmet, az a tigriscsíkos dizájn. Is lehetne, de nyilván nem az, hanem a méretes akkumulátor.

  • Az uleFone, aminek home gombja van

    Az uleFone u007 folytatása kevésbé hangzik úgy, mint egy kémmobil, viszont kedvező áron kínál fémházat, óriás akkumulátort és lenyomható kezdőképernyő gombot.

  • uleFone Gemini - csak négyesikrek

    Merész Full HD kijelzőhöz négymagos MTK lapkát társítani. Ám az uleFone Gemini dupla kamerája, fémháza és az ujjlenyomat-olvasója kárpótol a lóerők hiányáért. Csak az a kérdés, mennyire.

Előzmények

Hirdetés